2024. szeptember 30., hétfő

Veszélyben az egészségünk

TÁPLÁLKOZÁS - A gombák gyógyhatása
Átszövetett zsákok három szinten

Gyógyhatásuk alapján a gombákat a következő csoportokba sorolhatjuk:

Keringési betegségek ellen fogyasztható gombák:

– shiitake (Lentinus edodes)

– téli fülőke (Flammulina velutipes)

– pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum)

– bükkfatapló (Fomes fomentarius)

– késői laskagomba (Pleurotus ostreatus).

Koleszterintcsökkentő hatású gombák:

– Shiitake (Lentinus edodes)

– pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum)

– késői laskagomba (Pleurotus ostreatus).

Immunstimuláns és rákos daganatok ellen ható gombák:

– téli fülőke (Flammulina velutipes)

– ízletes vargánya (Boletus edulis)

– óriás pöfeteg (Calvatea gigantea)

– barna gyűrűstinórú (Suillus luteus)

– pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum)

– Shiitake (Lentinus edodes).

Antibiotikumtermelő gombák:

– szürke tölcsérgomba (Lepista nebularis)

– tobozfülőke (Strobilurus tenacellus)

– gyűrűs fülőke (Oudemansiella mucida)

– sárguló csiperke (Agaricus xanthoderma)

– egyes laskagomba (Pleurotus) fajok.

Laskagomba

A felsorolásból láthatjuk, hogy a számunkra jól ismert csiperke és laskagomba is rendelkezik gyógyhatással. Amíg a klinikai vizsgálatok nem igazolják a gombák pontos gyógyhatását, addig nem minősíthetők gyógyszernek. Mint gyógyhatást kiváltó, finom, tápanyagokban is értékes ételkülönlegességek készíthetők a gombákból. A lakosság évi gombafogyasztása messze elmarad az európai átlagtól, ezen a téren is van mit pótolnunk. Változtassunk étkezési szokásainkon, és fogyasszunk több gombát! Környezetünkben főleg a csiperke- és a laskatermesztés terjedt el házi eszközökkel, önerőből megoldva minden problémát. Nézzünk be két gombatermesztőhöz! Mások tapasztalatai mindig hasznosak lehetnek.

Gombatermesztés Óbecsén

Családi és baráti összefogásban kezdték el a laskagomba-termesztést több mint 12 éve. Az ismeretlenben tapogatózva lassan gyűjtötték össze tapasztalat útján, mit és hogyan kell csinálni. Jelenleg egy 40 m2-es termesztőhelyiséggel rendelkeznek, melyben 160 gombás zsák fér el. A termelés szakaszos, mert nincs külön beszövető helyiség. Az épület jól szigetelt, de a nyári meleg néha pihenésre készteti a gombatermelést. A termesztőhelyiség hűtése egyelőre nincs megoldva. Az alapanyag előkészítését is önerőből, saját anyagkészletükkel oldották meg. A szalma főzése és 24 órás kondicionálása nagy odafigyelést igényel. Ettől függ a későbbi termés mennyisége, és végső soron a betegségek penész formájában történő megjelenése is. Nem használnak adalékanyagokat, és így a gomba teljesen bionak mondható, mert a végtermék teljes mértékben vegyszermentes. Főleg a Magyarországon nemesített HK35-ös laskagomba hibridjeit termesztik. A termésmennyiség a szerény körülményekhez viszonyítva eléri a komposzt 10–15%-át. Valószínűleg még egy terméshullám beiktatásával lehetne növelni a termésátlagon. Egy termesztőhelyiség mellett ez időhúzás lenne, és nem hozna többet a konyhára.

A fóliába történő csomagolást is házi módszerekkel, esztétikusan oldották meg. Az eladás ismerősökön keresztül és a szokásos vevőkör meglátogatásával történik. A nagybani felvásárlókkal nincs jó tapasztalatuk. Alacsony árat és nagy mennyiséget követelnek, amit lehetetlen teljesíteni. A több termelővel történő összefogás és közös fellépés talán tudna változtatni ezen a helyzeten, de hiányzik a „szervezés”.

A letermett gombakomposztot a termőföld trágyázására használják.

Téglagyári gombák

Tenyésztelep a téglagyárban

Az óbecsei téglagyár égetőkemencéi már régóta nem üzemelnek. Több mint tíz éve adódott az ötlet, hogy az égetőkamrákat gombatermesztésre lehetne használni. Ehhez komoly átalakításokra volt szükség. Megoldották a levegővel történő fűtést és hűtést, valamint az elhasznált levegő elszívását és cseréjét is. Fóliahurkán keresztül, lassú áramlással szabályozható a bejövő levegő mennyisége. A padlótól 10 centiméter magasságból történik az elhasznált levegő elszívása. Ideális klíma biztosítható az év bármelyik szakában. Ez már azért sem okozhat gondot, mert a kamrák vastag fallal és jó hőszigeteléssel rendelkeznek. Az energia bennmaradására szükség volt a téglaégetéskor is.

Kék és fehér fénycsövek szolgáltatják a megfelelő fényt a kamrákban. A termesztőzsákok részére két szinten alakították ki a polcokat, egy kamrában 180 zsákot lehet elhelyezni. Fokozatosan alakítottak át tíz égetőkamrát, melyekben szinte ideálisnak mondható körülményeket teremtettek a gombatermesztéshez. Csiperketermesztéssel indult az üzem, előre becsírázott komposzt segítségével. A gazdasági válság nélkülözhetetlen létszámleépítéssel járt. A kényszerhelyzet a kevesebb munkaerővel járó laskatermesztést helyezte előtérbe. A komposzt-előállítás a biztonságos kondicionálás módszerével történik. Adalékanyagot nem használnak. A tisztaság, valamint a technológia pontos betartása mellett erre nincs is szükség. A régi munkásétkezdében lévő 200 literes kazánban melegítik fel a vizet 60-70 fokra, majd egy 1000 literes műanyag konténerben öntik a szalmára. Egynapos pihentetés után történik a gombacsíra hozzáadása és a műanyag zsákokba való töltés. Ezután a zsákok a kamrákban a helyükre kerülnek, és ellenőrzött hőmérsékleti viszonyok mellett kezdődhet az átszövetés. A kamrákban a hőmérséklet távhőmérők segítségével ellenőrizhető.

Az átszövetés után a termőre fordulás a következő fázis, mely napi 10 órás kék és fehér fényű megvilágítás mellett történik. Az átszövetés és a termesztés is egy kamrában történik és nem kell a zsákokat áthelyezni. A gombákat mérik, majd sztiroportálcákon zsugorfóliázva kerülnek eladásra. A jó klímaviszonyoknak köszönhetően elérik a 20%-os termésátlagot, a komposzt súlyához viszonyítva.

Téglagyári laska

A csiperke termesztésnél a fennmaradt gombát hordókban sós páclében konzerválták. Így hosszabb ideig tárolható a gomba. Pizzériák és vendéglők számára ideális ez a megoldás, de az ismeretlenség homálya fedi még ezt a lehetőséget. Kevesen tudják, hogy így is vásárolhatnak gombát, és inkább megveszik a drágább kínai üveges konzervgombát. A piac felvevőképessége változó, a gomba pedig terem, és nem tárolható. A nagybani felvásárlók rendszerint elviszik a hasznot, de ha más megoldás nincs, szükségmegoldásnak ez is jó.

A gombatermesztő kamrák adottságai és az egész üzemhez tartozó egyéb épületek ideális feltétele lehet a fejlesztésnek. Nem túl sok beruházással a gombacsíra-szaporítást is meg lehetne oldani. A saját felhasználáson kívül talán még mások számára eladásra is lehetne gombacsírát gyártani. Szerény hazánkban regisztrált gombacsíragyártó üzem alig található. Mindenki a külföldről behozott, néha kétes minőségű gombacsírát kénytelen használni.

A letermett gombát nagyban csak alacsony áron lehet eladni. A gombák konzerválása vagy szárított formában történő feldolgozása is megoldható lenne. Ezáltal a többlet sorsa is megoldódna, és a termesztőüzem a maximális kapacitással dolgozhatna. Egy feldolgozóüzem létesítését a kisebb gombatermesztők is támogatnák.

Az ideálisnak mondható klímának köszönve a gyógyhatású gombák termesztése is számításba jöhetne. Ehhez egy kis előzetes próbatermesztésre lenne szükség, valamint a komposztkészítés nem túl bonyolult technológiáját kellene elsajátítani. A komposzthoz szükséges nyersanyag helyben is megtalálható, így ez komoly költségmegtakarítással járna.

Egy kisebb kapacitású szárító beiktatásával megoldható lenne a gomba hosszabb távon történő tárolása. A végcél lehetne a zacskós gombaleves vagy gyógyhatású szárított gombakészítmények csomagolása filteres tasakokban. Ez utóbbit drága pénzért hozzák be Kínából.

A fejlesztési lehetőségekhez az alap adott, a gombatermesztés sorsa a gazdasági helyzet alakulásától függ.

Zsákos gombatermesztés

A letermett gombakomposzt hasznosítása

A biotermesztés egyik alapfeltétel a talajok megfelelő tápanyag-utánpótlása. A jó minőségű gombakomposzt erre kiválóan alkalmas. A komposztnak nem szabad semmilyen vegyszert, növényvédő szert, méreganyagot tartalmaznia. Az általánosan ismert jótékony hatásán kívül a nemzetközi szakirodalomban számos vizsgálati eredmény található a komposzt növényi gombabetegségek elleni hatásáról. A gombakomposztnak méregtelenítő hatása is van. A talajban sokszor nagy mennyiségben halmozódnak fel növényvédő, gyomirtó szerek és egyéb vegyszerek. Mindez komoly mérgezések forrása lehet. Amerikai kutatók felfedezték, hogy a letermett gombakomposzt igen erős méregtelenítő hatással rendelkezik. A talajba keverve 100%-ban bontotta le a dimethoat, metham, hexaklór, atrazin, diuron és permetrin szermaradványokat. A lebomlás négy hét alatt ment végbe.

A letermett laskagomba komposzt kitűnő állati eledel, főleg szarvasmarhák számára. Csak az egészséges és nem penészedő gombokomposzt adható állatoknak. Erről sajnos kevesen tudnak, és sok helyen kidobják az értékes, letermett gombakomposztot.