2024. október 3., csütörtök

Az oroszok jól fizetnek

Az adai Buza-Coop konzervgyár félkilós borsó- és csemegekukorica konzervjeit Oroszországban értékesíti

A hazai politikusok számtalanszor elmondták: Az Európai Unió piaca az ország számára elsődleges fontosságú, mert oda igyekszünk, a csatlakozás a végső célunk, s az áruforgalom java része jelenleg az Unió tagországaival bonyolódik le. Vannak azonban kivételek, fizetőképes vevők vannak a világ más részein is – csak meg kell őket találni.

A legkorszerűbb feldolgozó gépsorokkal felszerelt konzervgyár Adán az új ipari zónában található. A zöldborsót és csemegekukoricát feldolgozó üzem augusztusban kezdte meg a próbagyártást, az ünnepélyes gyáravatóra november derekán került sor. Az üzemépítés körülményeiről, a termelésről, az értékesítésről és a jövőbeni tervekről Buza Imre, a cég vezetője és tulajdonosa nyilatkozott a Magvetőnek. Nem most kezdte a „szakmát”, 1978 és 2003 között az egykor szebb napokat is megélt moholi Zora konzervgyárban dolgozott, 2003 novemberében saját céget alapított.

– Két-három évig bértermelést végeztettem különböző konzervgyárakban, de láttam, hogy ez nem fog működni, hanem saját gyárat kell alapítani – mondta Buza Imre. – Akkoriban már rendelkeztem olyan zárszámadási kimutatásokkal, amelyekkel tudtam pályázni és pályázatokat nyerni. A Köztársasági Fejlesztési Alap 2006-ban nyújtott anyagi támogatást, a Tartományi Fejlesztési Alap pedig 2007-ben. Ezek alapján kezdtem bele a beruházásba, sokat segített a Metals Bank, illetve saját tőkémet használtam fel. Az új ipari parkba helyeztem a gyárat. Miután megkaptam a kölcsönöket, és rendelkezésemre állt minden szükséges dokumentum, az adai önkormányzatnál kérvényeztem, hogy biztosítsanak területet a gyár építéséhez. A helyi önkormányzat megadott mindent, ami tőle tellett. Kezdetben voltak gondok, de idővel minden rendeződött, minden köszönetet megérdemel az önkormányzat.

– A konzervgyár 53 dolgozónak biztosíthat munkát, jelenleg 30 állandó munkásunk van. A júniusban kezdődő borsószezonig azonban biztosan betöltjük mind az 53 munkahelyet. A gyárban kizárólag zöldborsót és csemegekukoricát dolgozunk fel. Emellett babkonzervet is szeretnék gyártani, szintén félkilós kiszerelésben, sós páclében. A fehér- és vörösbabkonzervet is az orosz piacra szeretném kiszállítani, ahol ez közkedvelt ételnek számít. Ami a legfontosabb: az árura van vevő. Az eladással egyelőre nincs gondom, de tény, hogy újabban alacsonyabb árakon vásárolják fel a termékeket, mivel a válság Oroszországban is érezteti hatását. Remélem, hogy a közeljövőben rendeződik a helyzet, és nem lesz semmi gond.

– A gyár óránként 6 tonna borsó feldolgozására képes, vagyis a napi kapacitása 120 tonna. A gyárban a zöldborsó és a csemegekukorica feldolgozására használatos legmodernebb gépsorok vannak felszerelve. Ezeket Szlovákiában, Magyaroroszágon és Spanyolországban gyártották, automata és digitális vezérlésűek. Kezdetben nehéz volt a kezelésük, de belejöttünk, megtanítottak bennünket a gyártók. A nyersanyagot az idén bácskai és bánáti kombinátokkal termeltettem meg, szerződés alapján. A termelésben tapasztalt technológusra és dolgozókra számíthatok, de az elmúlt harmincöt évben én is beletanultam a technológiai folyamatokba.

– A beruházás értéke 2,5 millió euró, amihez még hozzá kell adni a 440 000 euróba kerülő zöldborsókombájnt, illetve a 330 000 dolláros csemegekukorica-kombájnt. Tervezem egy raktár építését, amire nagy szükség van, és szeretném, ha a következő borsószezon kezdetére elkészülne. A tervek szerint 3000 négyzetméteres alapterületű lesz. A későbbiekben, ha lesz rá mód, szeretnék építtetni egy hűtőházat is, amelynek a kapacitása 1500 tonna lenne – hallottuk a cégtulajdonostól.

Buza Imre a konzervgyár működéséről elmondta, hogy az szezonjellegű. A zöldborsó feldolgozása júniusban kezdődik, és egy hónapig tart. Ezt követi a csemegekukorica feldolgozása, amely az első fagyokkal november elején vagy derekán fejeződik be. Az áru csomagolása és kiszállítása további egy-két hónapot vesz igénybe, ugyanis a gyártás közben nem tudnak teljes kapacitással csomagolni. A tulajdonos megjegyezte, ha a cégnek lesz hűtőháza, akkor tovább tarthat egy-egy munkafolyamat, hiszen több nyersanyagot lesznek képesek feldolgozni. Emellett, ha megkezdődik a babkonzervek gyártása, az még egy-két hónap munkát jelent a cégnek. Ugyanakkor a gépeken is el kell végezni a nagyjavítást, ami mindig februárban kezdődik.