2024. október 2., szerda

Csevegés a kertben

Örömmel tapasztaltam a visszajelzések alapján, hogy a múlt heti receptem sokak fantáziáját megmozgatta. Kértek is belőle egy-két szeletet. A tény, hogy vele kapcsolatosan tudunk szólni egymáshoz néhány kedves szót, megjegyzéseket teszünk, már azt bizonyítja, hogy jó a recept.

Egyébként a tél végi időszak kizökkentett egy kicsit a kerékvágásból. Fáradtnak, összetörtnek érzem magam. Éppen ma reggel, kávézás közben jutott eszembe, hogy talán ideje lenne változtatni, kávé helyett teával kezdeni a napot. Majd gyorsan elvetettem még a gondolatát is. Kávé nélkül a napomat sem tudnám elkezdeni. Olvastam, hogy a földkerekségen naponta körülbelül másfél milliárd csésze különböző módon elkészített kávé fogy el. Így a kávé sokunknak olyan, mint a jó reggelt. Pedig ha jobban belegondolok, talán az egészségemről való gondoskodás is azt diktálja – különösen így negyvenen túl, hogy több gyümölcsöt, egészséges, frissen facsart gyümölcslevet és tisztító teákat fogyasszak. Tartsak egy picinyke diétát, mert a szervezetem, de gondolom mindannyiunké leterhelt a téli étkezés, legfőképpen az ünnepek alatti kényeztetés folytán.

Nagyon gyorsan eldöntöttem, hogy egy teljes napot át kényeztetni fogom magamat. Kipróbálom, milyen is az egészséges életmód. A családomat is megkérdeztem, de azon a napon mindenkire sok-sok dolg várt, a gyereknek ott volt az iskola, a férjemnek meg házon kívül akadt elintéznivalója, így egyedül láttam hozzá. Főztem nekik ebédet, mert a család nem éhezhet, s nekiláttam a frissítő terápiáknak, otthoni körülmények között.

Reggel azért elfogyasztottam egy csésze kávét, ezt ugyebár nem lehet kihagyni, de már kilenc órára elkészítettem fél liter zöld teát, s azt szürcsölgettem, amitől azután jócskán megéheztem. De sebaj, az élelmezési szakértők szerint pirítóst ilyenkor is szabad ennini. Egy-két pirítós nem árthat, gondoltam én, és el is fogyasztottam egy csésze joghurttal. Közben pihentem, majd olyan gyönyörűen kisütött a nap, hogy tíz órától délig a friss levegőn kerékpároztam. Kezdetben nehezen tekergettem a pedálokat, de később úgy éreztem, mintha a szervezetben felgyülemlett feszültség magától távozna, délre boldogan tértem haza. A gyerekeknek megterítettem az asztalt, mert iskolába indultak, én pedig a fürdőszobába siettem, ugyanis eldöntöttem, hogy egy hosszú, pihentető fürdőzéssel fogom kényeztetni magamat. Odahaza található hozzávalókat raktam a fürdővízbe. Közben bátorításképpen eszembe jutott, hogy Kleopátra titka lesz a terápiám neve. Fontos egy ilyen hangzatos név, mert így számomra képzeletben a szerény kis fürdőszobám relakszációs szalonná válik. Miért Keopátra, miért nem Aphrodité vagy Dionüszosz? Talán azért, mert Kleopátra a nőiesség, a szépség jelképe volt. Szépségével a költőt és a szigorú katonát egyaránt elbűvölte. Egyszerű volt a receptje: rendszeresen fürdött tejben és mézben. Ettől lett a bőre selymes, fiatalos, az egyénisége pedig oly megnyerő. A 37–39 fokos fürdővízbe 1 l friss tejet (lehet tehén- vagy kecsketej), 2 dl tejszínt, 2 kanál mézet, 2 kanál olívaolajt tettem, majd az egészet elvegyítettem, és a víz felszínére levendulát szórtam. Mintegy fél órán át pihentem így, majd gyorsan ágyba bújtam. Mondhatom, hogy estig aludtam, de ahogyan mondani szokták, testileg és lelkileg is kipihentem magamat.

Jánoska ért haza elsőként az iskolából, csodálkozott, hogy én már ágyban vagyok. Megnyugtattam, hogy nem már, hanem még. Kipattantam, és vacsorát tálaltam. Ki-ki a saját élményét mesélte, majd megkérdezték:

– Kipihented magad, hisz nem voltunk itthon, hogy zavarjunk?

– Jól érzem magam, azt hiszem, hogy hetente meg kell ismételnem, mert ennyivel tartozom saját magamnak. Még jobb lett volna, ha közösen kerékpározunk, mert nemcsak a családi étkezések, hanem a családi programok is az összetartozásunkat erősítik.