2024. október 2., szerda

Hidrokultúrás növénytermesztés A-tól Z-ig (75.)

Palántanevelés

A január végén vagy február elején elültetett magvak már rég kikeltek és a gondozás fázisa következik.

A táphenger korlátolt mennyiségű tápanyagot tartalmaz, mely mindössze pár hetes növekedésre elegendő. Szükség van utánpótlásra és elkezdhetjük gyakorolni a tápoldat-kevergetés tudományát. Továbbra is az alapműtrágyákat használjuk, és ezekből készítjük el a megfelelő összetételű tápoldatot.

Ha ragaszkodunk a hagyományos, gyárilag bekevert összetételhez, akkor a növekedés korai szakaszában a gyökérképződés erősítésére foszforban gazdagabb műtrágyát válasszunk. Erre a célra megfelelnek a különböző indító műtrágyák. A Kristalon sorozatból a sárga színjelzésű az ideális palántanevelő, vagy a GrowHow termékei közül a Ferticare Starter. Kezdetben 0,05–0,1%-os tápoldatot készítsünk úgy, hogy, ha lehetséges, mérjük le a bekevert tápoldat EC-értékét. A víztől függően ez az érték 0,8–1,2-ig terjedhet. Ideális esetben kevesebb lesz, mint 1,0 mS/cm. A táblázatokban a tápanyagok mennyiségét láthatjuk grammokban 1000 liter tápoldat elkészítéséhez.

Paradicsom

g/1000 l

Kálium-nitrát

284

Monokálium-foszfát

163

Magnézium-szulfát

348

Kalcium-nitrát

1000

pH

5,9

EC mS/cm

1,5

Paprika

g/1000 l

Kálium-nitrát

208

Monokálium-foszfát

110

Magnézium-szulfát

215

Kalcium-nitrát

738

pH

5,9

EC mS/cm

1,2

Tavaszi saláta

g/1000 l

Kálium-nitrát

41

Monokálium-foszfát

42

Magnézium-szulfát

105

Kalcium-nitrát

408

pH

6,0

EC mS/cm

0,8

Földieper

g/1000 l

Kálium-nitrát

113

Monokálium-foszfát

126

Magnézium-szulfát

221

Kalcium-nitrát

444

pH

5,8

EC mS/cm

1,6

Gerbera

g/1000 l

Kálium-nitrát

225

Monokálium-foszfát

62

Magnézium-szulfát

203

Kalcium-nitrát

755

pH

5,9

EC mS/cm

1,2

A pH-érték beállítása után a tápoldatokhoz hozzá kell adni az általános tömény törzsoldatban elkészített mikroelem keveréket. A szokásos 300-szoros töménységű oldatból 3,3 litert kell adni lassan folyamatos keverés mellett. Általános szabály, hogy valamivel kevesebb vízzel készítjük el a tápoldatot, és utána könnyebb lesz beállítani a végső EC-értéket további víz hozzáadásával.

A paradicsom és a paprika tápoldat-összetétele a kiültetésig használható. A téli álomból ébredező földieper részére az első levelek megjelenésétől számítva három hétig használhatjuk a tápoldatot. A gerberapalántákat három, hidegebb idő esetén négy hétig lehet öntözni a megadott tápoldattal. A tavaszi saláta és a spenót részére elegendő egy tápoldat-összetétel.

A palántákat nevelhetjük sztiroportálcás úsztatós rendszerben, és megoldottuk a tápoldatozást. Az úsztatós rendszer a valódi hidrokultúrás palántanevelésre ideális. A módszer hátránya, hogy csak perlit- és vermikulitközeg használatára ajánlatos. A tálcák úsznak a tápoldaton, és alulról felszívódik a tápoldat. Ha az ültetőközeg túl higroszkopikus, akkor teljesen eláztatja a palántákat. A perlit jó tulajdonsága, hogy nem tud több tápoldatot megkötni, mint amennyire a növénynek szüksége van. Ez nem vonatkozik a kókuszrostra és a tőzegre sem. Ha tőzeges Jiffy táphengert használunk, akkor az asztalon árasztásos módszerrel történő öntözés az ideális megoldás. A lényege, hogy naponta egyszer elárasztjuk az asztalokat tápoldattal néhány cm magasságig. A tápközeg felszívja a megfelelő mennyiségű tápoldatot. Az árasztás 15–20 percig tarthat, és utána vissza kell engedni a fölösleges tápoldatot a tartályba. Ez a módszer gazdaságos, mert nincs fölösleges víz és tápanyagelfolyás. Nagybani palántanevelésnél az egész rendszer időkapcsoló és mágnes szelep segítségével teljesen automatizálható. Az alkotó pihen, a rendszer dolgozik. Ez a legkényelmesebb palántanevelési módszer. A tápoldat hőmérsékletére vigyázni kell, mert 15 fok alatt lelassulhat a növekedés, és késünk a kiültetéssel. Továbbra is figyelni kell a levegő nedvességtartalmát, melyet a lehetőség szerint 60% fölött kell tartani. Az erős palánta a biztosíték, hogy a kiültetés után erőteljes fejlődésnek indulnak a növények.

A földieper tavaszi ébredése

A termesztőknek a növények februári ébresztése nagy odafigyelést igényel. Fontos, hogy a gyökerek megerősödjenek és elkezdődjön az egészséges levélképződés. A meleg időjárás a levéltetvek ébredését is serkenti, de a levelek gombabetegségei is korán megjelenhetnek. A gazdának nyitott szemmel kell járni és figyelni a növények fejlődését. A tavaszi földieper általában az előző évben elültetett palántákból fejlődik, és most hozza a legnagyobb termését. Ha nem lesz szélsőséges a tavaszi időjárás, akkor az odafigyelés és a pontos tápoldatozás hozzásegít a bő terméshez. Vajdaságban a földieper hidrokultúrás termesztésében a vertikális sztiroporkonténeres termesztési módszer terjedt el. Ausztráliában és Amerikában sikeresen alkalmazzák ezt a termesztési módszert valamivel nagyobb konténerekkel és tiszta perlites közeggel. Sajnos hiába a jól bevált módszer és annak sikeres alkalmazása máshol, nálunk többségében továbbra is a föld az úr. A földieper-termesztőkkel való beszélgetés során a téves információk és a nem földieper termelők nagy szakértői hozzászólása fékezi a hidrokultúrás termesztés elterjedését. Nézzük a tipikus érveléseket, észrevételeket, és tegyük a helyére a dolgokat.

A nem hozzáértők állítják, hogy a perlit nem megfelelő közeg, mert nincs benne tápanyag, a földben pedig van.

Van-e elegendő tápanyag a földben?

Sajnos nincs. A palánta fejlődéséhez talán van, de ez nem elegendő a bő terméshez. Nélkülözhetetlen a tápoldat adagolása a földi közeg használatánál is. A perlites közegnél nélkülözhetetlen a tápoldat-adagolás, mindjárt a kezdeti palántálási fázistól az érés befejezéséig. Az a kérdés továbbra is, miért kell a perlit és miért nem jó a föld. A válasz nagyon egyszerű és rövid. Egészségügyi okokból. Ez az igazság, és jöhet a magyarázat. A föld mint közeg nem tud ideális feltételeket biztosítani a gyökér számára a tápoldat hasznosításához. Túl sok folyadékot megköt, nem elég levegős, és emellett ideális helyet biztosít a különböző bogarak, férgek számára. A föld megváltoztatja a tápoldat EC- és pH-értékét, de még az összetételére is kihat. Az emeletes megoldásnál a föld nem képes átengedni elegendő tápoldatot az alsó szintekre, vagy teljesen elázik, ha túlöntözzük. Röviden, a virágföldben nagyon nehéz emeletes megoldással egészséges növényt nevelni. Ezzel szemben a perlit kevesebb tápoldatot köt meg, és a fölösleget átengedi. Elegendő levegőt tárol, ezzel ideális életfeltételeket biztosít a gyökér számára. Nehezebb túlöntözni, mert csak annyi tápoldatot köt meg, amennyi elegendő a növény számára, a fölösleget átengedi. Eredetileg steril és inaktív anyag, tehát nem változtatja meg a tápoldat-összetételét és tulajdonságait, valamint nem tartalmaz betegségeket előidéző gombákat, spórákat és férgeket. Röviden, perlites közegben sokkal könnyebb egészséges növényeket nevelni. Lehetne még sorolni a perlit pozitív és a föld negatív tulajdonságait, de erre nincs időnk. Talán elég bizonyíték, hogy mások sikeresen termesztenek földiepret tiszta perlites közegben és régen elfelejtették a földet. Vagy elfogadjuk mások tapasztalatait, vagy a magunk kárán tanulva végigjárjuk a drága iskolát.