2024. július 20., szombat

Aktuális növényvédelem gyümölcs- és zöldségtermesztőknek

Az almafák sziromhullás, a korai fajták pedig virágzás utáni fázisban vannak. Az időjárás kedvez a varasodás kórokozóinak, ezért a védekezést 7–10 naponként ajánlatos megismételni a felszívódó és kontakt gombaölők, például a Merpan WP 50 és a Score 250 EC kombinációjával.

A lisztharmatra érzékeny almafajtákat kénalapú szerrel vagy felszívódó fungiciddel (Topas 100 EC) kezeljük.

A rajzó almamoly és az aknázómoly ellen különböző hatásmechanizmusú rovarölő szereket ajánlanak a szakemberek: az Insegart, a Nurell-D-t vagy a Perfekthiont. Mint megtudtuk, azok a mezőgazdasági állomások, ahol a szakemberek dolgoznak, feromoncsapdákkal követik a molyok rajzását, ezért itt lehet érdeklődni a rajzás csúcsidejéről, amihez időzíthetik a termelők a védekezést.

A levéltetvek ellen a legtöbb olyan rovarölő szer megfelel, amit a molyok ellen használnak a termelők. De mint arra a szakemberek felhívják a figyelmet, fontos a különböző rovarölők rotációja, hogy a kártevők ne váljanak ellenállóvá.

A körtefák a virágzás utáni fenofázisban vannak, amikor a körtebolha ellen abamektin vagy piretroid alapanyagú rovarölőt javasolnak.

A csonthéjas gyümölcsök esetében a levéllyukacsosodás (Stigmina carpophila) ellen kell védekezni kontakt (Merpan, Bravo) és felszívódó (Anvil, Score) gombaölőkkel.

A levéltetvek, gyümölcsmolyok ellen az almánál ajánlott rovarölőket javasolják a szakemberek. Figyelmeztetnek, hogy rajzik a cseresznyelégy. Ellene piretroidokat ajánlanak (Cipkord, Fastac).

A zöldségtermesztőknek a hagymalégy rajzására kell odafigyelniük. Ellene a Mospilant, a Perfekthiont vagy valamilyen más piretroidot javasolnak a szakemberek.

Felhívták a figyelmet, hogy mivel a borsónál aktuális a gyomirtás, a gyomirtó kiválasztásánál figyelmet kell fordítani arra, hogy lesz-e másodvetés. Amennyiben a termelők nem vetnek másik növénykultúrát a borsó helyére, a gyomoktól függően használhatnak a termelők Basagrant, Pivotot vagy Pulsart.

A magról vetett hagyma 1-2 leveles állapotban van. A gyomirtást ebben a fázisban a szakemberek szerint Starane-250 gyomirtóval lehet végezni. Felhívják a termelők figyelmét, hogy eső után legalább 3 napig ne használjanak gyomirtót, időt hagyva arra, hogy visszafejlődjön a hagyma levelének viaszos bevonata, amivel a növény védelmet kap a herbicidek hatásától.

Kiemelték továbbá, hogy a termelők szigorúan kövessék a növényvédő szerek használati utasítását.

Bővebb információt Pásztor Bognár Hajnalkától, a 024/556-867-es telefonszámon, Babić Andreától pedig a 024/811-370-es telefonszámon kaphatnak az érdeklődők.