2024. július 20., szombat

Nem bérbe, hanem vissza kellene adni

A szabadkai mezőgazdasági vállalatok elégedetlenek, mert a mai napig nem határozták meg az állami földterületek bérleti díját, belegyeztek volna abba is, hogy 7000 dináros bérletet fizessene

A szabadkai mezőgazdasági vállalatok már évek óta bizonytalan helyzetben vannak, ami az állami földterületek használatát illeti, ugyanis a szabadkai önkormányzat nem tud bíróságilag kiegyezni az állammal. Mivel a község nem írta ki az árverést, a földterületek bérléséről nincs határozat, így a mezőgazdasági vállalatok nem tudták a földterületet bejegyeztetni a gazdaságukba és számos kedvezménytől, illetve állami segélytől estek el. A mezőgazdasági vállalatok igazgatói a város vezetőségét okolják, illetve azzal gyanúsítják őket, hogy saját érdekeik diktálják, hogy ne lehessen kiírni az árverést.

Zoran Beronja, a györgyéni Panvita-Nova Brazda Rt. igazgatója elmondta a napokban megtartott sajtótájékoztatón, hogy bár 2005-ben megszületett a törvény, miszerint az állami földterületek bérbeadását az önkormányzatokra bízták, Szabadkán ezen a területen a mai napig nem történt előrelépés. Véleménye szerint minden egyes alkalommal a személyi és pártérdekek vetettek ennek gátat. Elmondta, a szárazság után, ami Vajdaság északi területeit sújtotta, a község 4000 dináros javaslattal fordult a mezőgazdasági minisztériumhoz, de politikai ráhatásra, ezt a javaslatot végül visszavonták. Megtudtuk, a mezőgazdasági vállalatok belegyeztek volna abba is, hogy 7000 dináros bérleti díjat fizessenek az állami földterületek hektárjáért, de ebből sem lett semmi.

– Használjuk ugyan ezeket a földterületeket, fizetünk utánuk mindenféle adót, járulékot, de sajnos elesünk a támogatásoktól – mondta Zoran Beronja, majd hozzátette, mindezt azért mert a rendezetlen bérlési viszonyok miatt nem tudták bejelenteni ezeket a földterületeket a gazdaságukba.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy gyakran hallani a vádat, hogy a mezőgazdasági vállalatok nem engedik majd be azokra a földterületekre az új bérlőket, amelyeket jelenleg használnak, illetve nem fizetnek az állami földek használatáért.

– A földterületet az használja, aki megnyerte a használati jogot az árverésen – mondta a Panvita-Nova Brazda igazgatója.

– Mi ki szeretnénk fizetni a bérleti díjat, de nem kaptunk határozatot arról, hogy melyik számlára és mennyit fizessünk – tette hozzá Dragan Zvekanović, a Kelebija Rt. igazgatója. Kiemelte, folyamatosan emelik a bérleti díjat, jelenleg a hírek szerint 23 ezer dinár bérleti díjjavaslatnál tartanak. Elmondta továbbá, ahelyett, hogy újjal mutogatnak a mezőgazdasági vállalatokra, ha nem tudják kiírni a földterületek árverését, adják vissza a jogot a minisztériumnak.

Elhangzott továbbá, hogy a községi bizottság, amely a bérleti díjak meghatározásával van megbízva, megszavazta ugyan a 8000 dináros díjat, a jegyzőkönyv azonban meg lett hamisítva. Ezért hét szabadkai mezőgazdasági vállalat feljelentést tesz a bizottság elnöke ellen. Hivatali helyzettel való visszaéléssel és a tények meghamisításával vádolják.

A kilátástalan helyzet megoldásaként a vállalatok a korábban megszabott bérleti díjat befizetik a minisztérium által meghatározott számlára.