2024. július 20., szombat

NYÖVÉNYVÉDELEM

Gyümölcs- és zöldségtermesztőknek

Az almafák a termésnövekedés fázisában vannak, a termések mogyoró nagyságúak. Az időjárás továbbra is kedvez a varasodás kórokozójának.

Bognár Pásztor Hajnalka, a szabadkai Agrozavod Rt. növényvédelmi szakembere és Babić Andrea, a zentai Mezőgazdasági Állomás Társadalmi Vállalat szakembere szerint az elkövetkező időszakban is ajánlott a védekezés, amit a 10-12 naponta felszívódó és kontakt gombaölők kombinációjával (Merpan WP 50 és Score 250 EC) lehet elvégezni. Ezenkívül a következő növényvédelmi eljárásokra hívják fel a gyümölcs- és zöldségtermesztők figyelmét:

A lisztharmatra érzékeny almafajtákat kénalapú vagy felszívódó fungiciddel (Topas 100 EC) kezeljük.

Az almatermésűeket gyakran kell ellenőrizni, hogy időben észrevegyük a tűzelhalás tüneteit. A fertőzött hajtásokat mechanikus úton kell eltávolítani. A fertőzés tünetei először virágzás idején jelentkeznek: a virágok megbarnulnak, majd megfeketednek, de nem hullanak le. Hajtásfertőzés esetén a fiatal hajtásvégek pásztorbotszerűen meggörbülnek, a levelek megbarnulnak. A gyümölcsön fonnyadás, barnulás, feketedés figyelhető meg, és a mumifikálódott termés az ágon marad. A gyümölcsfák fás részein kéregelhalás, fekélyesedés tapasztalható. A fertőzött és az egészséges szövet határán a kéreg gyakran megreped.

A károsítók tavaszi elszaporodásának kedvez a nedves, meleg időjárás. A fertőzött növényi szövetekből borostyánszínű baktériumnyálka törhet a felszínre, ahonnan mechanikus úton (madarak, rovarok, szél, eső) továbbterjedhet. A betegség elleni védekezéshez feltétlenül szükséges a fertőzésre fogékony időszakokban: sziromhulláskor, az intenzív hajtásnövekedés idején, vihar, jégverés után az ültetvények és a környéken található más gazdanövények folyamatos szemléje. A betegség ellen a legmegbízhatóbb módszer a metszés. A tünetek megjelenésekor a fertőzött növényi részeket úgy kell levágni a fákról, hogy mélyen a tünetmentes és a látszólag egészséges szövetbe vágunk 30-40 cm-re a tünettől. A metszésnél használt szerszámokat minden vágás előtt fertőtleníteni kell. A keletkezett sebeket fertőtlenítés után sebzáró készítménnyel le kell zárni. A lemetszett fertőzött növényi részeket el kell távolítani az ültetvényekből. Az erősen fertőzött fákat, különösen, ha a kórokozó már a törzset is megfertőzte, ki kell vágni.

Továbbra is rajzik az almamoly és az aknázómoly. Az ellenük való védekezést különböző hatásmechanizmusú rovarölőkkel végezzük (pl. Insegar, Nurell-D, Perfekthion).

A szabadkai és a zentai mezőgazdasági intézmény feromoncsapdákkal követi a molyok rajzását, így itt lehet érdeklődni is a rajzás csúcspontjáról, amennyiben időzíteni szeretnék a termelők a védekezést.

A szakemberek a zöldségtermesztők figyelmébe ajánlják a Ridomil Gold, a Quardis, az Equation Pro, az Antracol készítményeket, arra az esetre, ha a nedves idő miatt a hagymánál megjelenik a peronoszpóra. A hagymalégy folyamatosan rajzik. Ellene Mospilant, Perfekthiont vagy más piretriodot javasolnak tapadószer hozzáadásával.

A magról vetett hagyma 2-3 leveles állapotban van. A gyomirtást ebben a fázisban Starane-250 szerrel végezhetik a termelők. Fontos, hogy eső után legalább 3 napig ne végezzenek irtást, hogy visszafejlődhessen a hagyma levelének viaszos bevonata, ami megvédi a növényt a herbicidek hatásától. Ha a hagyma 3 leveles állapotba kerül, a széles levelű gyomok ellen a következő gyomirtókat ajánlják a szakemberek: Goal, Lontrel, Starane. A keskeny levelű gyomok ellen Agil, Gallant Super és Fusilade Super javasolt.

Bővebb információt Pásztor Bognár Hajnalkától, a 024/556-867-es telefonszámon, Babić Andreától pedig a 024/811-370-es telefonszámon kaphatnak az érdeklődők.