2024. október 2., szerda

Ami sok – az sok!

RIPORT

Lajkó Károly: A kemizálásban egyre nagyobb teret hódítanak a környezetkímélő növényvédő szerek


A piacunkon megtalálható nemesítők kukorica-vetőmagvai tasakonként 37–42 euró dinárellenértékébe kerülnek – A ludasi termelők elégedetlenek, mert szerintük most 1 kg vetőmag 35–40 kg száraz szemes kukoricát ér, legrosszabb esetben legfeljebb 1:18 volt az arány

A tavaszi vetéssel járó gondok ellenére (drága az alapanyag, pénztelenség gyötri a legtöbb gazdát, az árral együtt bizonytalan a terménypiac) aligha hihető, hogy parlagon marad a termőföld, legföljebb az agrotechnikán, a talajművelésen és a tápanyagellátáson módosít a gazda, számolva azzal, hogy a szerényebb ráfordítás eleve kisebb termést és nyereséget eredményez. A gazdaképzéseken kevés szó esik a költségtakarékos termelésről, a korszerű termelési technológiák, az új hibrid vetőmagvak stb. ismertetésével a többtermelésre buzdítják a szakmabeliek a földművest, lévén, hogy ez a járható útja a nyereséges gazdálkodásnak.

Ludason a helybeli földműves-szövetkezet és a szabadkai székhelyű, növényvédő szereket gyártó és forgalmazó MAGAN AGROCHEMICALS cég szervezésében tartott összejövetelen a vegyszerkínálatról és -használatról, a hazai piacon egyre népszerűbb francia LIMAGRAIN vetőmagvakról tájékozódhattak a gazdák.

– Egyre kiélezettebb a versengés a szerbiai, a vajdasági növényvédőszer-piacon, de ez a vetőmagra is vonatkozik, a szakmai összejövetelek a legjobb alkalom ezeknek a termelésben nélkülözhetetlen termékeknek a bemutatására. A mezőgazdasági termények eladhatóságát, ez mindenek előtt a zöldségnövényekre és a gyümölcsre vonatkozik, a jövőben (különösen a külföldi piacon) egyre inkább az határozza meg, hogy milyen technológiát alkalmazott a gazda, milyen vegyszerrel védekezett a kártevők és növényi betegségek, de még a gyomok ellen is – mondja Lajkó Károly, a MAGAN AGROCHEMICALS cég agrármérnöke, kidomborítva, hogy növényvédő szereiket, ún. „tiszta technológiát” alkalmazva Izraelben gyártják, s valamennyi gyorsan lebomló, környezetkímélő tulajdonságával tűnik ki.

– Sokasodnak a növényi betegségek és kártevők, a mezőgazdaságban növekszik a vegyszerhasználat, ezért fontos, hogy gyorsan lebomló szerekkel, hatékonyan védekezzünk. Aligha akad földműves, aki nem ismeri a BANVEL vagy MIRAGE gombaölőinket, az AGIL meg a RACER gyomirtó szereinket, hogy csak néhányat említsek a gazdag választékból, melyek az EU-ban a „zöld listán” szerepelnek, ezt pedig a minőség és a megbízhatóság szavatolója.

Kínálatukból nem hiányoznak a minőségi vetőmagvak sem…

– Cégünk Vajdaság-szerte gazdaboltokat működtet, így került sor a műtrágyák, vetőmagvak stb. forgalmazására is. Elsőként említhetem a Limagrain cég kukorica-vetőmagvait, melyeket Franciaországban nemesítenek és szaporítanak. A szerbiai Fajtaelismerő Bizottság 13 LG hibridet engedélyezett köztermesztésbe, közöttük legtöbb az 500-as éréscsoportú, de megtalálható a 690-es éréscsoportba tartozó hibrid is. Hogy drágák-e ezek a külföldi vetőmagvak? Semmivel sem kerülnek többe, mint a piacunkon megtalálható nemesítők kukorica-vetőmagvai, tasakonként 37–42 euró dinárellenértéke.

– Nem is a vetőmag árával van a baj, hanem az árukukorica semmibevételével. Nem emlékszem olyan időszakra, pedig volt már alacsony a kukorica ára, amikor 1 kg vetőmag 35–40 kg száraz szemes-kukoricát ért, legfeljebb 1:18 volt az arány – kapcsolódik a beszélgetésbe Kovács Norbert gazda, aki az ártól függetlenül nagy területen termeszt kukoricát, ennek pedig több magyarázata is van: – A vetéstől a betakarításig gépesített a termelés. A termény egy részét szemes állapotban értékesítem, egy részét pedig az állattenyésztésben, így sohasem veszteséges a termelés. A gazdag hibridválaszték gondot is okoz a gazdának, de az a legcélszerűbb, ha több nemesítőintézet különböző éréscsoportú hibridjeit választjuk, így teszek én is, egymást váltják a korai és a kései hibridek. A vezető helyre most az LG hibridek kerülnek a 400-as és 600-as éréscsoportból.

A legtöbb ludasi gazdaságon karöltve jár az állattenyésztés és a növénytermesztés, ez utóbbit is a változatos vetésszerkezet jellemzi…

– A több lábon állás szavatolja a kisgazdaságok fennmaradását, így sertés- és marhahizlalással foglalkozunk, a vetésszerkezetben pedig a kukorica, a búza és a napraforgó mellett a fokhagyma is helyet kap minden évben – mondja Katona Attila, s dicséri a szakelőadásokat, melyek útmutatóul is szolgálnak a gazdák számára egy-egy hibrid megválasztásakor. – Megtanultuk, hogy megfelelő tápanyagellátás és növényvédelem nélkül nincs nagy termés, ehhez adnak a szakemberek követendő tanácsot. Én is főleg LG hibridet választottam, de nem fordítok hátat a hazai, az újvidéki hibrideknek sem. Azoknak is jó a termőképessége, csak nehezebben adják le a nedvességet, ami a szemes állapotban történő betakarításnál jelenthet gondot, a szárítás miatt többletköltséget.

– Nemcsak az új technológiák és hibridek meg növényvédő szerek érdekelnek bennünket, hanem a mezőgazdasággal kapcsolatos előírások, törvények, melyeket egyre inkább ismernünk kell, ezekről nemcsak egymás között beszélgetünk, hanem előadásokon tájékozódunk róluk – mondja Takács Károly gazda egyik szervezője a szakmai megbeszéléseknek. – Választ kapunk a gazdaságok bejegyzésével és a támogatással kapcsolatos kérdésekre, a szakemberek rámutatnak pl. a növényvédelmi napló vezetésének jelentőségére, a legújabb növényvédő szerek alkalmazására.

Hogyan kamatoztatja gazdaságán a szakelőadásokon hallottakat?

– Szakemberek segítségével, mint a legtöbb gazdatársam. Három éve alapítottuk meg a Ludas szövetkezetet, s az első lépésünktől kezdve máig támogatást kapunk a MAGAN AGROCHEMICALS cégtől, vagyis ők látnak el bennünket műtrágyával, növényvédő szerrel, de értékes szaktanácsokkal is. A növénytermesztés és állattenyésztés mellett gyümölcstermesztéssel is foglalkozik a családom, s különösen ez utóbbi ágazatban jelent értéket az információ. A gyümölcsösben ott vannak a rovarcsapdák, állandó kapcsolatban állok a cég szakszolgálatával, tanácsuk szerint kerül sorra a kemizálásra, és csakis olyan szerekkel meg dózissal, ahogyan a növényvédő szakmérnök tanácsolja. Akár 4-5 permetezéssel is csökkenthető a vegyszeres beavatkozás, amivel a termelési költség is csökken. Persze szükség van a szakirodalom követésére is, ami tartozéka a korszerű termelésnek, akárcsak a számítógép – vallja Takács Károly ludasi gazda.

Kovács Norbert: Nem a vetőmag a drága, hanem a mi terményünk az olcsó

Katona Attila: Nem fordítunk hátat a hazai nemesítésű vetőmagvaknak

Takács Károly: Nemcsak az új technológiák érdekelnek bennünket, hanem a mezőgazdasággal kapcsolatos előírások is