2024. október 2., szerda

A Kristalon lombtrágyákról

A Kristalon lombtrágyák alkalmazása a szántóföldi növénytermesztésben
Az utóbbi években a búza, a kukorica, a cukorrépa, a napraforgó, a szója termesztésében növekedett az érdeklődés a növénynek a levél révén történő táplálása, a lombtrágyák iránt, mindenekelőtt azért, mert a termelők minél nagyobb hozamot és egyszersmind minél nagyobb jövedelmet szeretnének elérni. A termelők leggyakrabban abban tévednek, hogy feltételezik, csupán a lombtrágyák alkalmazásával megadhatnak a növénynek minden szükséges tápanyagot. Ez téves felfogás, mert a levél révén történő táplálással a növénynek csak a tápanyag kis részét tudjuk megadni.

A növények táplálásának alapvető módja a földön keresztül történő táplálás, ezért csak a termőföld agrokémiai elemzése után a földi tápanyag (granulátumok) kellő adagjának alkalmazása biztosíthatja a maximális hozamot. Nagyon fontos, hogy a lombtrágyák, például a Kristalon alkalmazásával megadjuk a növényeknek azokat a fontos mikroelemeket, „vitaminokat”, melyek nélkül elképzelhetetlen a növények rendes növekedése és fejlődése. A Kristalon alkalmazása általában igen gazdaságos, gyors és eredményes módja annak, hogy a kedvezőtlen körülményeknek (szárazság, fagy, megkárosodott gyökérrendszer, növényvédő szerek alkalmazásával kiváltott stressz) kitett növényeket optimális fiziológiai állapotba hozzuk, hogy maximálisan hasznosíthassák az előzőleg megadott alaptrágyát. Ily módon a hozamot tíz-húsz százalékkal megnövelhetjük, és jobb lesz a termékminőség is. Az EU sok fejlett országában a Kristalont rendszeres technológiai intézkedésként használják a szántóföldi kultúrák, továbbá a gyümölcsök, a főzelékfélék, a virágok és a dísznövények termesztésében.

A Kristalonra vonatkozó használati utasítás:

– a búzatermesztésben a Kristalon Specijalt (18+18+18+3MgO) önállóan vagy együttesen kell alkalmazni a növényvédő szerekkel, 5–6 kg hektáronként, egyszeri alkalmazással, hektáronként 250–300 liter víz felhasználásával.

A Kristalon Specijal kétszer is alkalmazható, éspedig: először a kalászosodás szakaszában, önállóan vagy együttesen a herbicidekkel (2,4–D), három kilót hektáronként, másodszor a tejes érés szakaszában, önállóan vagy együttesen a gombaölőkkel, ugyanolyan adagban, három kiló hektáronként vagy 1,5–2 százalékos koncentrátumban, a felhasznált vízmennyiségtől függően. Megállapítást nyert, hogy már az első kezelés után a hozam tíz-húsz százalékkal megnövekedett, továbbá javult a magminőség és gluténtartalom.

A kukoricatermesztésben egyszer kell alkalmazni, hektáronként 5–6 kilót, mindenekelőtt a szulfonilurea-csoportba tartozó herbicidekkel (Nicogan + Kristalon Specijal) együtt.

– A cukorrépa-termesztésben a 6–8 leveles szakaszban, hektáronként 5–6 kiló (Kristalon Specijal). A sorzárás idején hektáronként 5–6 kiló Kristalon Braon (3+11+38+4 MgO) vagy Krista K Plus.

– A szójatermesztésben a harmadik hármaslevél szakaszában hektáronként 5–6 kiló (Kristalon Specijal) és a sorzárás előtt hektáronként 5–6 kiló (Kristalon Braon, amennyiben a vetés jó kondícióban van, vagy Kristalon Specijal, ha rosszabb állapotban van). Mivel a Kristalon korlátlanul vegyíthető a kártevőirtó szerekkel, leggazdaságosabb, ha a gaz- vagy kórokozóirtó szerekkel együttesen alkalmazzuk.

Magan Agrochemicals szakszolgálat

024/551-666