2024. október 2., szerda

A szavahihetőséggel van baj?

AKTUÁLIS
A saját farkát kergető kutyára kezd emlékeztetni ez a dohánytermesztők és a mezőgazdasági minisztérium között kialakult furcsa helyzet. Egyre nehezebb eligazodni a nyilatkozatháború útvesztőjében, szinte csak egyvalamiben lehetünk bizonyosak: abban, hogy valaki nem mond igazat, helyesebben mondva – nem fejti ki az igazság minden részletét. A féligazság, mivel hihetőbb, adott esetben sokkal megtévesztőbb lehet a nyílt hazugságnál is.

A dohánytermesztők már második hete tüntetnek a fővárosban a mezőgazdasági minisztérium döntése miatt, amely megvonta tőlük a dohányprémiumokat, s ehelyett egy olyan támogatási formát ajánlott, ami az előbbivel összevetve jócskán megrövidíti őket. A hétfői demonstrációkat hosszú vita előzte a minisztérium és az ágazatból élő mintegy 10 000 gazdát képviselő Szerbiai Dohánytermesztők Egyesülete között, igaz, eleinte csak egy rendhagyó nyilatkozatháború formájában: a dohánytermesztők a prémiumok eltörlése miatti elégedetlenségükről tájékoztatták a közvéleményt, amire az agrártárca azzal válaszolt a nyilvánosság előtt, hogy megegyezett a termelőkkel, erre következett az érintetteknek a megegyezésről szóló cáfolata. Ezt a kört a szemben álló felek a múlt heti tüntetésig már többször végigjátszották, s azóta is folytatják. A saját farkát kergető kutyára kezd emlékeztetni ez a dohánytermesztők és a mezőgazdasági minisztérium között kialakult furcsa helyzet. Egyre nehezebb eligazodni a nyilatkozatháború útvesztőjében, szinte csak egyvalamiben lehetünk bizonyosak: abban, hogy valaki nem mond igazat, helyesebben mondva – az újabb kori magyarországi politikai szótárból kölcsönözve a kifejezést – nem fejti ki az igazság minden részletét. A féligazság, mivel hihető, adott esetben pedig sokkal megtévesztőbb lehet a nyílt hazugságnál is.

A múlt heti tüntetés előtti minisztériumi közleményben egy politikai populizmust súroló megjegyzést is hozzáfűztek az állásfoglalásukhoz, miszerint „ha a megszületett megállapodás után is demonstrációra kerül sor, akkor fölvetődik a kérdés, hogy valójában kik állnak a tiltakozás mögött. A multinacionális cégek, melyeknek az évi költségvetése többszöröse a szerbiai büdzsének?”

Nem vitás, hogy a szerbiai dohányipari cégek nagy haszonra tesznek szert Szerbiában, a dohánytermesztők viszont a jelen pillanatban nem velük, hanem az agrártárcával állnak vitában a prémiumok eltörlése miatt. A multinacionális cégekkel való elszámolnivalót ne a dohánytermesztőkön kérje számon a minisztérium.

Mirko Antonić, a Szerbiai Dohánytermesztők Egyesületének elnöke szerint a tiltakozók azt kérik, hogy a virginia dohányfajtára a prémium ebben az évben 1 euró körül legyen, s hogy haladéktalanul fizessék ki a 2008-as évre szóló prémiumokat a termelőknek. Egy az ágazat támogatását szolgáló pénzalap létrehozása is a követeléseik között szerepel, amit az elképzeléseik szerint a dohánytermékekre kifizetett jövedéki adó 1,75 százalékának az átutalásából töltenének föl.

A követelésekről Mirko Cvetković kormányfővel szeretettek volna tárgyalni, de a miniszterelnök nem állt rendelkezésükre. Azaz az ellentétes oldalak féligazságokat közlő nyilatkozataiból kiolvasva ezt sem állíthatjuk teljes bizonyossággal, ugyanis az agrártárca kiadott közleménye alapján a Dohánytermesztők Egyesületének képviselői és a Saša Dragin között folyó tárgyaláson a múlt hétfőn ott volt a miniszterelnök kabinettfőnöke, Mirjana Jovašević is. Tehát a Dohánytermesztők Egyesületéből származó hírrel ellentétben végül is volt tárgyalás, ahol ha a kormányfő nem is volt jelen, kabinetje által képviseltette magát. A mintegy 1 órás tárgyaláson megegyeztek (?) abban, hogy a február 9-i megállapodás értelmében kifizetik a 2008-as évre szóló tartozásokat a termelőknek.

Így van, nem így van? Az agrártárca a közleményhez csatolta a kincstári igazgatósághoz küldött jóváhagyás fénymásolatát, miszerint hozzájárul, hogy az agrártárca költségvetéséből 80 millió dinárt a tartozások kifizetésére fordítsanak. Ahogyan a helyzet áll, a dohánytermesztők minden bizonnyal csak akkor fogják elhinni, ha majd a zsebükben lesz a pénz!