2024. október 2., szerda

Hidrokultúrás növénytermesztés A-tól Z-ig (78.)

Mérőműszerek a mezőgazdaságban

Több olvasó is érdeklődött, vásárolni szeretne pH- és EC-mérőt, milyet vegyen? Mire kell odafigyelni műszervásárlás esetén? Többen a tiszta információ közlése mellett a gyakorlat konkrétabb alkalmazását, bemutatását és leírását hiányolják. Az olvasó és a termelő az első. Lássuk hát a műszerek bemutatását és azok szakszerű alkalmazását.

A sikeres hidrokultúrás termesztés alapja a jó tápoldat. A mindennapos tápoldatmérés alapkövetelménye több jó minőségű és megbízható műszer. Azt nem is kell mondani, hogy bármilyen mérőműszerről is legyen szó, azt a mezőgazdasági termelés egyéb területein is alkalmazni lehet, nem csak kizárólag a hidrokultúrás tápoldat mérésénél.

Kezdjük el az alapvető és ma már nélkülözhetetlen műszerek részletezését.

A pH-mérő titka

A pH mérése nélkülözhetetlen a tápoldat-készítésében és a földi termesztésben is. A termelők többsége előtt ismert a pH-érték fogalma, de nem árt egy rövid emlékeztető. A részletektől eltekintve elég, ha tudjuk, hogy egy tápoldat (vagy akár a föld) kémiai szempontból nézve lehet semleges, savas vagy lúgos (bázikus). A pH-érték és az oldatban levő hidrogénionok koncentrációjának matematikai megfogalmazását kerüljük meg és vegyük tömörebbre a témát. A pH-értéket egy 0–14-ig terjedő számértékű skálán tudjuk ábrázolni. A középső számbeli érték, a 7-es a semleges kémhatást képviseli. A 7-től lefelé a savas, felfelé 14-ig a bázikus kémhatást jelöljük. Lefelé haladva 7-es, semleges kémhatástól lassan a savas irányban, minél alacsonyabb a számérték, annál erősebben savas a közeg. Felfelé haladva a bázikus tartományban, minél nagyobb a mért számérték, annál bázikusabb, lúgosabb a közeg. Az 5,0-ös pH-érték savasabb, mint a 6,0 és a 9,0-es pH-érték sokkal bázikusabb, mint pl. a 8,0-as pH-érték.

Miért kell tudni a pH-értékről, és miért fontos beállítani a tápoldatot az előírt értékre?

A növények gyökerei a tápoldatból vagy a földből szívják fel a számukra szükséges tápanyagokat. Ez egy eléggé bonyolult fizikai-kémiai folyamat. Ahhoz, hogy a növény minél hatékonyabban magához tudja venni a tápanyagokat, a gyökér térségében a számára megfelelő tényezők nélkülözhetetlenek. Most csak két tényezővel foglalkozunk, bár sokkal több van. Ezek a savassági fok (pH-érték) és a tápanyagok koncentrációja, só mennyisége az oldatban vagy a földben. A helyzetünket bonyolítja az is, hogy a növények válogatósak és különböző tulajdonságú tápoldatot igényelnek. Az összetételről nem is beszélve, mely szintén növénytől függően különböző. Nagy általánosságban a pH-érték 5 és 7 között elfogadható. Ha a pH 5,0 alatt van, a növények sokkal kevesebb tápanyagot vehetnek fel, sőt akár a gyökér is károsodhat. A bázikus közegben szintén lassul a tápanyagfölvétel, és a túl bázikus közeg is megsértheti a gyökereket. A mikroelemek felvétele is erősen függ a tápoldat pH-értékétől. Szélsőséges esetben egyes mikroelemek felvétele lelassul vagy meg is szűnik, és hiány léphet fel. Ez természetesen minőségromlást és terméskiesést is jelenthet. Erre nincs szüksége egy gazdának sem, és ezért ajánlatosabb az odafigyelés és a mindennapos mérés. Nézzük meg a táblázatot, és látni fogjuk, hogy a növények mennyire különböző pH-értékű környezetben érzik jól magukat.

Zöldségfélék

pH

Articsóka

6,5–7,5

Karfiol

6,5–7,0

Paprika

6,0–6,5

Uborka

5,5

Tojásgyümölcs

6,0

Fejes saláta

6,0–7,0

Paradicsom

6,0–6,5

Virágok

pH

Bromélia

5,0–7,5

Krizantém

6,0–6,5

Gerbera

5,0–6,5

Szegfű

6,0

Rózsa

5,5–6,0

Pálma

6,0–7,5

Kála

6,0–6,5

Megértettük a pH-érték fontosságát, jöhet a vásárlás. Milyen pH-mérőt vegyünk és mire figyeljünk vásárláskor?

A választék évről évre növekszik. Az olcsóbb hordozható változattól az egészen drága asztali, illetve laboratóriumi kivitelig, mindent árusítanak. Nézzünk a dolgok mélyére, miből áll egy pH-mérő? A legfontosabb része az elektróda, mely lehet két különböző fémből, üvegből és félvezető elemből. Az egyszerű szúrópálcás fémelektródás mérőműszereket a föld pH-mérésére használhatjuk megközelítő pontossággal. A félvezető elemből készült úgynevezett ISFET elektródák a modern technológia termékét képezik, de magas áruk miatt nem ideálisak a mezőgazdasági termelők számára. Marad a régi és jól bevált üvegelektróda. Minden elektróda egy műszerhez csatlakozik, mely az általa szolgáltatott feszültséget egy műszeren keresztül számunkra értelmezhető pH-értékekké alakítja. A műszer lehet hagyományos, mutatós, kisebb pontossággal. Lehet LED-es (fénykibocsátó dióda) sorozat kijelzős, melynek a pontossága ugyancsak megközelítő értéket ad. Nagyobb pontosságúak a digitális kijelzővel rendelkező műszerek. Térjünk vissza az érzékelő üvegelektródára. Számunkra elérhető áron üvegelektródás pH-mérő vásárlása lehet a legaktuálisabb. Mivel az elektróda a műszer legérzékenyebb része, ennek a minősége megszabja a mért érték pontosságát is. Üvegből van, és az üveg törékeny. Az elektróda kálium-klorid oldattal van megtöltve. Az idők folyamán lassan elfogy belőle az elektrolit. Hermetikusan zárt, de ettől függetlenül kiszáradhat, és pontatlan mérési adatot szolgáltat.

Milyen a jó üvegelektróda?

Az első és legfontosabb, amit meg kell néznünk pH-mérő vásárláskor, cserélhető-e az üvegelektróda? Ha nem, akkor máris egy olcsó és használat után eldobható mérőműszerrel állunk szemben. Ha egy ilyen pH-mérő elektródáját véletlenül eltörjük, eldobhatjuk a műszert, és vehetjük a másikat. Ezért a pH-mérő elektródája legyen cserélhető. A kisebb zseb pH-mérők újabban rendelkeznek ezzel a lehetőséggel. A régebbi típusok elektródáit nem lehet cserélni.

A következő megfigyelésünk a cserélhető elektróda tulajdonsága. A benne levő kálisós elektrolit feltölthető-e, pótolható-e ha az idők folyamán lassan elfogy? Ha a kereskedő erről nem tud információt adni, erről magunk is meggyőződhetünk. Az elektróda felső részén, az oldalán helyezkedik el egy gumi- vagy műanyag dugóval lezárt kis lyuk. Ezen keresztül lehet utántölteni megfelelő töménységű kálisóval az elektródát, ha a benne levő elektrolit szintje lecsökken. Ha az elektróda cserélhető és utólag feltölthető, számunkra elfogadható minőségű lehet.

Van még egy fontos kellék, amire figyelni kell a pH-mérő vásárlásakor. A műszer és az elektróda tényezői is változnak az idők folyamán. Folyamatos használat esetén is a pontos mérés érdekében szükséges a műszer állandó kalibrálása, beállítása. Ezt megfelelő, pontos pH-értékű oldattal, úgynevezett pufferrel tudjuk elvégezni. A pontos pH-értékű pufferoldatokat, legalább hármat mellékelnek a műszerrel eladása alkalmával. Ez nem vonatkozik az olcsóbb és pontatlan műszerekre. A pufferoldatokat néha kis fóliatasakban mellékelik. A tasakon fel van tüntetve, milyen pH-értékű oldatot tudunk belőle készíteni. Előbb olvassuk el a használati utasítást és utána kezdjük el a pontos pH értékű oldat elkészítését. Ehhez szükségünk van egy nagyon pontos mérőlombikra vagy mérőhengerre. A tasak tartalmát kizárólag desztillált vízben kell feloldani, majd a megadott értékig desztillált víz hozzáadásával szintig tölteni. Ezt az oldatot hermetikusan záródó, lehetőleg barna orvosságos üvegben tároljuk. A kivett kis mennyiséget, mely elegendő a műszer beállításához, ne öntsük soha vissza az üvegbe, de többszöri kalibrálásra felhasználhatjuk. Öt mérés után eldobhatjuk a folyadékot, és újat kell vennünk a kész folyadékból. Mérés előtt az elektródát mossuk le desztillált vízzel, és csak utána tegyük a puffert tartalmazó oldatba. Ezután a műszeren levő kalibrálásra szolgáló gombbal be kell állítani a puffer pH-értékére a műszert. A pontosabb műszereket két méréshatárra is be lehet állítani, és ekkor szélesebb mérési tartományban garantálják a pontos értéket. Ha erre nincs lehetőségünk, legjobb, ha a pH 7,0 közeli értékre kalibráljuk a műszert.

Kiválasztottuk a pH-mérőt, és miután pontosan be van állítva, jöhet a mérés. Minden mérés előtt és után is mossuk le az elektródát desztillált vagy ionmentes vízben. Ezután tegyük rá a védőkupakot, melybe ajánlatos kálisóoldatot tenni. Ennek hiányában megfelel a desztillált víz is, ha nem kell hosszú ideig mérés igénybevétele nélkül tárolni az elektródát. A kálisó vagy kálium-klorid gyógyszertárban, néha nagyobb üzletekben is kapható. A gyógyszertári megbízhatóbb, mert vegytiszta. Pontos mérlegen kimérünk 7,45 grammot és feloldjuk 100 ml desztillált vízben. Ez megfelel az elektróda tárolására is, alkalomadtán a feltöltésére is. A műszert és az elektródát lehetőleg szobahőmérsékleten tároljuk. Óvjuk a napfénytől és a hidegtől is.

Cserélhető elektródás pH-mérőhöz a későbbiek folyamán külön ionszelektív elektródát is vásárolhatunk. Ennek segítségével az egyes tápelemek pontos mennyiségét is meghatározhatjuk a tápoldatban. Műszervásárláskor mindenre érdemes figyelni.