2024. október 2., szerda

Magágykészítők

(Vagy amit hasznos tudni a magágy-előkészítésről)

A kombinált, könnyű kivitelű, magágykészítő gépek elsősorban a tavaszi vetésű növények talaj-előkészítésekor alkalmazhatók. Ezen gépek az alapművelés utáni elmunkálás, a talajápolás és a magágykészítés eszközei is. A géppel szemben a következő agrotechnikai követelmények támaszthatók:

a talajt a vetési mélységnek megfelelően lazítsa és porhanyósítsa, a talaj felszínét egyengesse, egyenletes mélységű magágyat készítsen, aprómorzsás felső réteggel borított tömör alapú magágyat készítsen, végezzen gyomirtást, megfelelően keverje a talajt, elősegítve a műtrágyák és vegyszerek talajba munkálását, eltömődés nélkül dolgozzon.

A nyár végi és az őszi vetésű növények számára az egymás mögött sorban elhelyezett porhanyító, gyomirtó, egyengető és tömörítő munkát végző művelőszerszámokból kialakított nehéz magágykészítő a célszerű. A nehéz magágykészítő gépek keretszerkezete oly kivitelezésű is lehet, hogy lehetővé teszi a vetőgép három ponton történő csatlakoztatását, így a magágykészítés és a vetés egy menetben történik, csökkentve a szükséges időt, miközben jelentősen csökken az energiafelhasználás és a talajtömörödés is.
A legelterjedtebb magágykészítők merev és rugós fogú boronák, rugós szárú kultivátorok, egyengetőlemezek és hengerboronák kombinációjából épülnek fel: A merev fogas borona a felszíni talajművelésben használatos, rögaprításra, porhanyósításra, magtakarásra, magágykészítésre alkalmas. A boronafogak különböző alakúak lehetnek. A fogak állása lehet egyenes vagy hajlított. Az előrehajlítottak mélyebben hatolnak a talajba. A keresztmetszetük lehet kör, négyzet, lencse vagy kés alakú. A négyszög alakú fogak jobban aprítják a talajt a kör keresztmetszetűeknél. A kanalas fogak lazító- és gyomirtó hatása felülmúlja a többiét, ezért a magágykészítők kedvelt elemei közé tartoznak. A fogasboronák a mélyebben lévő, de be nem ágyazott rögöket a felszínre hozzák. Ezért a fogasboronát mindig valamilyen hengerrel párosítják, mert a henger a felszínre hozott rögöket felaprítja. A merev boronafogas megoldások mellett igen közkedvelt a rugós rezgőborona. Ezek gyomirtó és talajporhanyító hatása kimagasló.

A modern vetőgépek a mélyebben tömörített, felül lazább szerkezetű talajokba vetnek a legjobb hatékonysággal. Ehhez a magágyelőkészítőnek tartalmaznia kell valamilyen hengert. A hengerboronák vonóerő-szükséglete alacsony, mivel a talajon gördülve dolgoznak. Porhanyító hatásuk intenzív. Eltömődésre kevéssé hajlamosak. A hengerborona mukája többszörös. Elsősorban porhanyítja a talajfelszínt. A kelő gyomokat a talajfelszínre hozza, ahol azok elszáradnak. Tartja a beállított munkamélységet. A munkamélységnek megfelelően tömöríti a talaj alsó rétegét.

Az időjárástól függően, a vetés előtti magágykészítést a vetés előtt két-három héttel korábban kell elvégezni. Természetesen ügyelni kell a talaj nedvességére. A szükségesnél mélyebb vagy a megismételt beavatkozás csak növeli az energiafelhasználást. Szemre ugyan a felszín javulhat, de az alsó réteg tömörödik. Így a magágy akár megfelelő is lehet, de a gyökérzet fejlődése a tömörödött rétegben kedvezőtlen lesz. A gyors csírázást és kelést az olyan talajállapot teszi lehetővé, amelyben a nedvesség-, levegő- és hőforgalom a legkedvezőbb. A termelő szakértelme és tapasztalata, a kezében lévő gépezet, ill. technológia okszerű alkalmazása mellett eredményezi a növény számára legkedvezőbb talajállapot elérését a talaj védelmével egy időben, hiszen a talajhibák folyamatosan növekvő energiafelhasználást eredményeznek, miközben a termésátlag folyamatosan csökken. Az alacsony hozam pedig az igencsak alacsony terményárak mellett kevés haszonnal kecsegtethet.