2024. szeptember 29., vasárnap

Miért fiadzik a koca kevés malacot?

AZ ÁLLATORVOS TOLLÁBÓL

A vemhes kocákat sok külső és belső hatás éri, ennek következtében sokszor életképtelen malacok születnek, kicsi az alomszám, esetleg a koca elvetél. A jelenséget kiváltó okként számba jöhetnek a különféle fertőzések. Ezek károsítják a hasas koca magzatát. A helytelen takarmányozás és a rossz tartási feltételek is csökkenthetik a születendő malacok számát

Az ún. SMEDI kórképet először az USA-ban állapították meg, de a mi állományainkban is előfordul. A betegség lényege a sertés bélcsatornájában jelenlevő ún. enterovírusok okozta fertőzés. E kórokozó vírusok hatására a méhben fejlődő magzat egy része elpusztul, mumifikálódik, elüszkösödik, az újszülött malacok egy része pedig életképtelenné válik.

A kocák szájon át fertőződnek. Ha nem vemhesek, akkor a fertőzés egész folyamata tünetmentesen zajlik le.

A vemhes kocáknál a vírusok súlyosan károsítják a magzatot. Ha a magzat 30 napnál fiatalabb, akkor elpusztul és felszívódik. Ilyenkor a koca leginkább visszabúgik.

Nem minden magzat pusztul el a fertőzött koca méhében. Ilyen esetben előfordul, hogy csak egy vagy két malacot hoz a világra.

A csontosodás megindulása után már nem szívódik fel az elpusztult magzat, hanem elüszkösödik. A már kifejlett magzat nem mumifikálódik, hanem holtan vagy életképtelenül jön a világra.

Jellemző erre a fertőzésre, hogy nincs szó elvetélésről. A koca a magzatokat a meghatározott ellési időben hozza a világra.

A fertőzött koca almában egyaránt találhatunk üszkös, holt, életképtelen és élő malacokat. Ez azt jelenti, hogy a különböző magzatok nem egyidejűleg pusztultak el. A koca látszatra egészséges, az élve maradt malacokat normálisan táplálja, és azok jól fejlődnek.

A brucellózisnál az elvetélés a legjellegzetesebb tünet, amely legtöbbször a vemhesség 4–12. hetében következik be.

A leptospirózis is okozhat elvetélést a hasas kocáknál.

Az elvetélés rendszerint 1–3 héttel az ellési idő előtt következik be.

Előfordulhat, hogy a fertőzött koca időre ellik, de a károsodás miatt a malacok életképtelenek. A megszületett malacok gyengék, állandóan visítanak, nem tudnak szopni, és néhány napon belül elpusztulnak.

A penészes kukorica és a romlott takarmány rendszerint szaporodásbiológiai zavarokat, sőt elvetélést is okozhat.

A penészes és romlott takarmány több kárt okoz napjainkban a sertéstenyésztésben, mint az összes járványos és fertőző betegségek együttvéve!

Szaporodásbiológiai zavarokat idéz elő a kocáknál az A-vitamin hiánya is. Ez a kis alomszámban, üszkös magzatok előfordulásában, elvetélésben és torzfejlődésben nyilvánulhat meg.

Az E-vitamin hiánya szintén zavarokat idézhet elő a vemhesség idején vagy a vemhesülés alkalmával.