2024. szeptember 29., vasárnap

Az intenzív legelőgazdálkodás betegsége

A legeltetési vagy fűtetánia - AZ ÁLLATORVOS TOLLÁBÓL

A hűvösebb, 10–15°C-os középhőmérsékletű hónapokban az intenzív legelőn tartott tehenek, ritkábban juhok a betegsége. A betegség tünetei: a tej elapadása, étvágycsökkenés, merev tekintet, támolygó járás, feltűnő ijedősség, izgatottság, szokatlan bőgés, görcsös rohamok és hirtelen elhullás.

Általában a legeltetési időszak kezdetén gyakoribb, amikor az állatok a száraz takarmányozásról átmenet nélkül zöldtakarmányozásra, dús füvű legelőre kerülnek. Gyakrabban a nagy tejtermelő képességű, labilis vegetatív idegrendszerű tehenek betegszenek meg. A megbetegedés kialakulására nagymértékben kihat az átmenet nélküli takarmányváltozás, a hirtelen bekövetkezett időjárásváltozás és különböző más tényezők, pl. az ivarzás, ijedtség, fejés, az állatok kifáradása stb.

A tetániás görcsök föllépésének a közvetlen oka a vér normális Mg-tartalmának jelentős süllyedése, és párhuzamosan a vér Ca-ion tartalmának csökkenése.

A fiatal fűben aránylag kevés a Mg, viszonylag sok a K és a fehérje. A tél végén és kora tavasszal a nagyadagú K-műtrágyázás vagy a sok trágyalé, hígtrágya kiöntözése tovább fokozza a növények K-fölvételét és a megbetegedés gyakoriságát.

Ritkábban kialakulhatnak a fűtetánia tünetei a legelőn tartott tehenek koplaltatásának hatására is. A vizsgálatok szerint a legelőn koplaltatott állatok vérszérumában 24 órás koplaltatás után csökken a Mg-szint, 48 órás koplaltatás után pedig a Mg-on kívül a Ca-szint is. A minimális értékek csak a legelőre való visszatérést követő 24–48 óra múlva alakulhatnak ki.

Az intenzív legelőkön tartott nagy teljesítményű juhok között ellés után szintén tapasztaltak legeltetési tetániát, főként olyan években, amikor a tenyészidőszakban nagy esőzések voltak. Erélyesen reagálnak a tejelő juhok a legeltetés idején a koplaltatásra, különösen akkor, ha a koplalás előtt viszonylag alacsony volt a vér Mg- és Ca-szintje. Ilyen esetben 24 órai koplalás után már néhány óra vagy egy nap múlva bekövetkezhet az elhullás.

Nagyon fontos a felismerés: a kérődző állatokat a legeltetés során nem szabad koplaltatni!

A legeltetési tetániát a dús füvű legelőkhöz való fokozatos szoktatással, átmeneti takarmányozással, és a legeltetési időszak elején számosállatként 20–50 gramm MgO etetésével előzhetjük meg.

Magyarázat:

K – kálium, Mg – magnézium, Ca – kalcium