2024. július 16., kedd

Belgrád felé félúton

Újvidéken rekedtek a köztársasági kormány épülete elé tartó elégedetlen vajdasági földművesek - EGY NAP A TÜNTETŐK KÖZÖTT

Ricz Róbert: A rendőrkordont megkerülve, dűlőutakon jutottunk be Újvidékre (fotó: Ótos András)


Ha eddig nem is, de a múlt héten mindenképp magukra hívták az ország közvéleményének figyelmét a nagytermelők, akik útlezárásokkal próbálták kifejezni elégedelenségüket a kormány irántuk tanúsított viselkedése ellen. Mint ismeretes, még nemrégiben azt rebesgették politikusaink, hogy az idén is marad a tavalyi agrártámogatási modell, vagyis a legfeljebb 100 hektár földet művelő parasztgazdaságok kapnak pénzbeli támogatást, ha kizárólag mezőgazdasággal foglalkoznak, és már törlesztették az állam iránti adósságaikat. Magyarán számíthatnak a pénzre, ha nincs adóhátralékuk, rendezték a társadalmi és betegbiztosítási kötelezettségeiket, és kiegyenlítették számláikat az idei évre a mezőgazadsági nyugdíjalap iránt. Ha ezeket a kiadásokat tételenként összeadjuk, gazadágonként mintegy 80–100 ezer dináros terhet jelent. Az agrártámogatás reményében sokan ezt a pénzt befizették az államnak, és mint a hideg zuhany hatott a kormánykörökből kiszivárogtatott hír, hogy az idén a támogatási rendszer más lesz. Más annyiban, hogy a mindössze 10 hektárig jár a támogatás, vagyis jóval kevesebb pénz kerül vissza a gazda számlájára, mégha ennél jóval többet is művel.

Az állami agrárrendelettel elégedetlen mezőgazdasásági termelők országos tiltakozása a múlt hétfőn kezdődött. A parasztegyesületek szervezéseiben traktorok százai indultak meg Vajdaság területéről, hogy Belgrádban a mezőgazdasági minisztéium épülete előtt gyűljenek össze, de a rendőrség beavatkozására tervük meghiúsult. Kedden több mintegy 1500 traktor vesztegelt Pancsovánál, mert a rendőrség tovább nem eresztette őket. Voltak, akik még addig sem jutottak el, mert a szenttamási, verbászi, óbecsei termelőket már Újvidék előtt feltartóztatták, kordonokat állítottak fel a közutakon, Többségük emiatt több települést, regionális utat, és hidat zárt le.

– A szenttamási gazdák még hétfőn reggel megindultak, hogy csatlakozhassanak a belgrádi tüntetőkhöz, de Újvidék bejáratánál, a Konyhakertészeti és Növénynemesítő Intézet mintaparcellái előtt a rendőrség leállította a menetet –, meséli a Báni palota előtt tiltakozó Ricz Róbert szenttamási termelő. – A bátrabbak nem hagyták ennyiben. A déluáni órákban kerülővel, dűlőutakon jutottunk Újvidékre, és az elsők között érkeztünk meg a tartományi kormány épülete elé. A tratkorokban töltöttük az éjszakát is, fárdtak vagyunk, de nem fogunk meghátrálni. A szenttamási gazdák nevében mondhatom, nem állunk el követelésinktől, mert az állam iránt törlesztettünk minden adósságot, hogy részesülhessünk a támogatásokban. Becsapottnak érezzük magunkat, mert a 10 hektár utáni támogatás alig fedi eddigi költségeinket.

Kedden reggelre mintegy 60 traktor tülkölt, járatta a motort, és időközönként lezárta a kormányépület előtti Mihailo Pupin sugárutat. Céljuk az volt, hogy átjussanak a Dunán, és Belgrádban tiltakozzanak, de akaratuk ellenére itt rekedtek, mert hol a rendőrők, hol ellentámadásként a traktoristák állítottak kordont.

– Az fáj legjobban –, mondta kedden a déli órákban Svetozar Murgaški cseneji termelő, a Mezőgazdasági Termelők Egyesületének és a 100 P plusz nagytermelők egyesületének tagja –, hogy még a tartományi vezetőség közül sem néz ránk senki. Immár második napja itt állunk, azt sem kérdezik szomjasak vagyunk-e. A politikum úgy viselkedik, mintha paraszt nem is lenne ebben az országban. A közvéleményben sem beszélnek arról, mi mindent kell az állam irányába fizetnünk, hogy egyáltalán részesüljünk az agrártámogatásokban. Mire beszereztük a szükséges dokumentációkat, kiegyenlítettük a szociális és egeszségügyi biztosítási járulékot, és befizetjük a mezőgazdasági nyugdíjapba az idei évre vonatkozó tartozásunkat, gazdaságonként ez a költség 80-90 ezer dinárra rúg. Most meg azon tanakodik a köztársasági kormány, hogy szinte semmit se kapjunk. A minisztérium úgymond kedvező hitelekkel szeretné kiszúrni a szemünket, ami szégyen, gyalázat a részükről. Azt üzenem a politikusainknak, keveredjenek ők adósságba, nekünk pedig adják meg, amit ígérgettek. Ilyenre még nem volt péda, hogy a parasztok traktorokkal vonultak volna fel a tartományi kormány épülete előtt, de ha szóba állnának velünk, vagy ha a rendőrség nem zárta volna el utunkat Belgrád felé, most nem lennénk itt.

A már szinte egy napja tüntető termelők képviselőit kedden a kora délutáni órákban mégis fogadta Bojan Pajtić tartományi kormányfő, Saša Dragin volt mezőgazdasági miniszter és Daniel Petrović tartományi mezőgazdasági titkár. Ők újságírók előtt nem jelentek meg, a tárgyalások kimeneteléről Miroslav Kiš a FöldművesekTársulása igazgatóbizottságának elnöke nyilatkozott:

– A kormányfőt tájékoztattuk arról, hogy a teremlőknek nem volt céljuk a tartományi kormány elé vonulniuk, csupán itt rekedtek, mert a rendőrség közbelépett. Azt kértük, segítsék utunkat Belgrád felé. Bojan Pajtić a tárgyaláson annyit mondott, az agrártámogatásokról szóló rendelet szabályozása nem tartozik a tartományi kormány hatáskörébe, de arra sem adhat engedélyt, hogy a traktoristák a fővárosba vonuljanak, mert ez a külügyminisztérium és a köztársasági kormány egyöntetű álláspontja, tolmácsolta Kiš.

Az elégedetlen nagytermelők tiltakozása Újvidék központjában egész héten tartott.

Egyes becslések szerint a múlt héten ötezernél is több traktorista vonult ki az utcákra, egész településeket, utakat, hidakat torlaszolva el. Legtöbben a Belgrádba tartó, Pancsovánál leállított termelők voltak, mintegy 1500-an, de az Újvidéken rekedt gazdákon kívül tiltakoztak a parasztok még Versec, Nagybecskerek bejáratánál, elzárták az autóúton a Temerinbe vezető bekötőutat. Hogy csak néhányukat említsük, nem tétováztak a Sremska Mitrovica-i, titeli, opovói, nagykikindai, kishegyesi, topolyai, csernyei, Szabadka környéki, de még a nyugat-bácskai termlők sem.