Az autóipar a világgazdaság egyik fő húzómotorja. Miközben a világgazdasági kilátások nem annyira rosszak, aggodalomra adhat okot, hogy az ágazatban különféle gondok jelentkeznek. Az okok többrétűek, de az elektromos átállás várható döcögősre érése az egyik fő oka az aggodalmaknak.
Egyes elemzések már arról szólnak, hogy a gyártók már nem bíznak abban, hogy rövid távon megint drasztikusan felélénkülhet az e-autók iránti igény. Az előző néhány évben mintha mindenki azzal foglalkozott volna, hogyan térünk át a villanyautózásra. A nagy közlekedési fordulat azonban várat még magára, ami most egyfajta korrekciót eredményez a piacokon. Az elektromobilitás irányába már egy lassabb átmenetet valószínűsíthető. Jellemző volt az elmúlt évekre, hogy a sajtó jórészt kritikamentesen írt arról, hogy milyen következményekkel jár egy ilyen átmenet. Az autóipar politikai célzatú megregulázásával is próbálkozott több állam és közösség is. Az Európai Unió esetében a 2035-ös dátum még mindig érvényes az átállásra vonatkozóan. Valamit jelez azonban a tény, hogy az utóbbi időben több gyártó döntött úgy, hogy átalakítja az elektromos autókkal kapcsolatos stratégiáját. Korábban a Volkswagen és a Mercedes, majd a Ford jutott arra, hogy a jövőben a villanyautók gyártását és fejlesztését nem folytatja olyan intenzitással, mint az addig felvett tempó.
A HIBRID TŰNIK A JÁRHATÓBB ÚTNAK
Az észak-amerikai piacon nagy részesedéssel bíró vállalatok bejelentették, hogy a teljesen elektromos gépkocsik helyett a hibrid modellekre helyezik a hangsúlyt. A fogyasztók ugyanis mind érzékenyebbek az árakra, és nagyobb hatótávolságot igényelnének.
A globális autógyártók nemrégiben közölt gyenge eredményei fokozzák az aggodalmakat. A helyzetet elsősorban az súlyosbítja, hogy miközben a nyugati országokban egy drága átállás zajlik az elektromos járművekre, növekvő versennyel néznek szembe az olcsóbb kínai riválisok miatt. Megtörténhet, hogy valóban Kína uralja majd a jövő autóiparát? Eltűnnek a hagyományos autómárkák és teljes lehet a kínai dominancia? Vajon elfogadott alternatíva lehet-e egy kínai márka az európai gyártókkal szemben? Ez nem csak érzelmi kérdés. Ha igen, akkor viszont mi lesz az európai gazdaság sorsa? Ezek egyelőre a felmerülő kérdések. A sajtóhírek arról szólnak, hogy a német autóipar egyre inkább válságba csúszik. A németországi járműipari vállalatok aktuális helyzetének megítélését tükröző indikátor júliusban több mint egyéves mélypontra, mínusz 6,8 pontra romlott a júniusi plusz 3,2 pontról.
AKKUMULÁTORGONDOK
Az elektromos autókra történő átállás még mindig csak hátszéllel serkenthető. A nagyívű kormányzati programok hiányában az elektromosautó-eladások újabb pozitív impulzust csak akkor kaphatnak, ha az akkumulátorok ára jelentősen csökkenne. A gyártási költségek 30-40 százalékát ugyanis még mindig az akkumulátorok teszik ki. Számos autó- és autóalkatrész-gyártó lefelé módosította egész éves kilátásait. Ezzel összhangban a tavalyi 10,8 százalékos átlagos növekedési ütem után az idénre csupán 1,8 százalékos bővülést jeleznek előre a globális autóeladások terén. A komoly megtorpanás részben annak tudható be, hogy a járvány kicsengése utáni erős felzárkózási szakasz természetes korrekciója is zajlik. Összességében a gazdasági kilátások továbbra is vegyesek, a jövőbeni gazdaságpolitikai fejleményekkel kapcsolatban nagy a bizonytalanság világszerte. A korábban feltöltött készletek sok gyártó esetében alig fogynak. Nagy dilemma számukra, hogy milyen modelleket termeljenek. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az elemzések azt mutatják, hogy a kínai akkumulátorgyártók 2024-re ismét nehéz időszakot várhatnak, mivel a túlkapacitás, a csökkenő kereslet és az áresés komoly kihívásokat jelent számukra. A német autógyártás pedig finoman szólva sem a legintenzívebb időszakát éli. Mind a termelési adatok, mind az értékesítési darabszámok szomorú képet festenek. Az Európa vezető gazdaságában zajló folyamatok sokban meghatározzák azt is, mi fog történni nálunk, vagy tágabb régiónkban. Az elektromos átállásban vakon bízó és emiatt „előre szaladó” gyártók bajban vannak, a nagy költséggel, gyorsan kiépített kapacitásokat nem biztos, hogy ki tudják használni. A kereslet váratlan visszaesésével ugyanis nem kalkuláltak, márpedig ez következett be. A tisztán elektromos autók kereslete valójában világszerte visszaesett, az elektromos hibridek viszont továbbra is keresettek. A 2023-as, valamint az idei első féléves európai statisztikák azt mutatják, a kínai kocsik iránt gyér még a kereslet, nem fogynak a kínai villanyautók Európában. Az időnként olvasható hangzatos címek ellenére igazi elektromos fordulatról nem beszélhetünk tehát egyelőre.
Nyitókép: pixabay.com