Már több éve ismert az OLED fogalma mindazok számára, akik követik a számítástechnika újdonságait. Ők azt is tudják, hogy már a kis méretű képernyők ennek köszönhetően jelentek meg a mobiltelefonokban, illetve a digitális fényképezőgépekben/kamerákban. Azonban a nagyobb méretű képernyők gyártása még nem kezdődött meg, annak ellenére sem, hogy képmegjelenítés terén sokkal hatékonyabb a az OLED, mint a TFT.
Már több éve ismert az OLED fogalma mindazok számára, akik követik a számítástechnika újdonságait. Ők azt is tudják, hogy már a kis méretű képernyők ennek köszönhetően jelentek meg a mobiltelefonokban, illetve a digitális fényképezőgépekben/kamerákban. Azonban a nagyobb méretű képernyők gyártása még nem kezdődött meg, annak ellenére sem, hogy képmegjelenítés terén sokkal hatékonyabb a az OLED, mint a TFT.
Az OLED valójában a mindennapokban használt LED-diódákat takarja, szerves eredetű anyagokból felépítve, mely minimális energiaveszteséggel képes különböző színekben fényt sugározni. Sok ilyen parányi LED-diódából mátrixhálót képezhetünk, mely képernyőként használható. Maga az elv nem bonyolult, és sok előnye van a mai LCD, pontosabban TFT-megoldásokkal szemben, sőt a plazmatévékkel szemben is. Az OLED technológiával készült megjelenítők olyan hatékonyan képesek dolgozni, mint a legjobb katódcsöves képernyők, ugyanis a rájuk vetülő fényt nem passzívan változtatják meg, hanem aktívan emittálják, akár a katódcsöves megjelenítők. Így minden fényviszony mellett hibátlan képet hoznak létre, mely bármely szögből nézhető (az LCD megjelenítők a polarizált fény miatt más szögből más-más képet, színtonitást eredményeznek). Ugyanakkor az OLED képernyő hasonló vastagságú, mint az LCD, az újabb kutatások szerint sokkal vékonyabb megjelenítő is készülhet ezzel a megoldással. A LED-diódák hőkibocsátása az adott fényerő mellett minimális, úgy is tekinthetjük, hogy egyáltalán nem melegszenek, tehát gazdaságosak (a plazma technológia legnagyobb hátránya, hogy a képernyő hűtésre szorul, ugyanis a megjelenítés során rengeteg energia alakul át hővé, nem pedig a számunkra fontos fénnyé). A jó képminőségnél fontos a megfelelő kontraszt is, ami a legnagyobb hátránya az LCD-s megoldásoknak a katódcsövesekkel szemben, a legjobb megjelenítők is csak néhány ezer az egy arányú kontrasztra képesek, ezzel szemben egy modern OLED képernyő néhány millió az egy arányban dolgozik, és még nincs kiaknázva a technológia minden lehetősége (ezzel a kontraszttal egyébként már a katódcsöveket is lepipálta).
A piacon azonban nem valószínű, hogy nagy mennyiségben jelennének meg az e technológiát alkalmazó monitorok, legalábbis 2010-ig biztosan nem. Jelenleg a Sony gyárt sorozatban ilyen képernyőket, de csak 11 inches méretben, sőt ezt is csak limitálva, ugyanis egyelőre veszteséges előállításuk (csak a 1-3 inch méretű kijelzők gyártása kifizetődő). Azonban más gyártók is látnak jövőt ebben a technológiában, ugyanis a Samsung az idén mutatja be a 31 inches OLED monitorját, mely még nem került sorozatgyártásra, de a 14 inches megjelenítők már az idén kaphatóak lesznek a Samsungnál. Habár a sorozatgyártás még finomításra szorul, hogy minél olcsóbban, illetve minél kisebb selejtaránnyal lehessen előállítani ezeket a kijelzőket, azonban az a tény, hogy több gyár egyre több pénzt áldoz a technológia finomítására és a minél előbbi sorozatgyártás beindítására, arra enged következtetni, hogy 2010 környékén várható egy újabb váltás kezdete a monitorok és tévék terén. Persze a váltás nem lesz olyan látványos, mint ahogyan az utóbbi években a lapos képernyők kiszorították a katódcsöves társaikat, mivel valószínűleg a feliratokon és a jobb képminőségen kívül nem igazán várható lényeges változás, ugyanakkor jelentősen magasabb áron vásárolhatók meg, mint a kiszorítandó társaik. Szép lassan évről évre előretörtek a TFT monitorok, odáig jutva, hogy ma már nincs katódcsöves monitor a piacon, valószínűsíthetően 2012-13 körül már egyáltalán nem lesz meglepő az OLED képernyő az asztalokon.
Személy szerint már várom az OLED képernyőket, hogy kipróbálhassam őket, ne csak egy fényképezőgép által készített képet nézegethessek, hanem akár egy HDTV formátumú filmet is láthassak, ugyanis annak ellenére, hogy minőséges TFT monitorokat használok és elégedett vagyok a kép minőségével, kicsit zavaró, hogy néha forgatnom kell a monitoromat, hogy igazán élvezhessem a filmeket rajta (sajnos nem találtam még olyan modellt, mely nem érzékeny a magasságra, oldalszögben minden irányból szépek a színek, de ha hanyatt vágom magam, kis mértékben torzulnak a fehér és a fekete színek, aminek következtében meg kell billentenem a képernyőt.... Az OLED-nél remélhetőleg nem lesz ilyen problémám.
