A SUN már évek óta nyitja forráskódjait az érdeklődők számára, mind több betekintést nyújtva a cég szellemi tulajdonába.
A SUN már évek óta nyitja forráskódjait az érdeklődők számára, mind több betekintést nyújtva a cég szellemi tulajdonába. Az év végéig a JAVA teljes forráskódját sikerül megnyitni, már csak egy hangkezelő rész problémás. Ez a lépés azonban továbbra sem hozza meg a kívánt sikereket anyagi téren.
Miután lassan befejeződik a kereskedési év első fele, és az első negyedéves eredmények is megszülettek, a 24/7 Wall Street megalkotta a tíz legrosszabbul menedzselt amerikai cég listáját. Az értékelésnél a következő öt kritériumra koncentráltak:
– A részvény egy- és ötéves teljesítménye a főbb indexekhez és az iparág többi vállalatához viszonyítva.
– A cég helyzete az iparágon belül most és öt évvel ezelőtt.
– Tett-e a vezetőség olyan azonosítható lépéseket, amelyek kárt okoztak a cégnek?
– A vállalat piaci helyzetének változása a versenytársakhoz képest.
– Felismerték-e a kritikus problémákat a vállalkozásnál, és tettek-e valamit, hogy a elkerüljék a katasztrófát?
A legérdekesebb, hogy a „verseny” aranyérmese a Sun Microsystem (JAVA) lett, amelynek részvényei évek óta mélyrepülésben vannak. Annak ellenére, hogy a cég élén új vezérigazgató áll, nem sokkal emelkedett a cég részvényeinek ára a tőzsdén. Ennek oka főleg abban keresendő, hogy a SUN hatalmas összegért felvásárolta a MySQL és a StorageTek vállalatokat, melyek nem növelték a bevételeket, így a SUN-nak kell kinyögnie a befektetéseket. Ennek következtében a cég anyagi nyeresége szinte nulla, de nem veszteséges. A legnagyobb problémákat az okozza, hogy a cég szinte kénytelen volt teljesen visszavonulni a szerverpiacról, ahonnan Dell és az IBM új szervervonalaival kiszorította őket.
Ennek ellenére a SUN nem adta fel a nyílt forráskód felé való nyitást, tovább harcol ennek érdekében, és végre több mint két év után a JAVA forráskódja teljes egészében megnyílik. Jelenleg már csak egyetlenegy, a hang kezelésére használt részt nem láthatják az érdeklődők, mivel annak eszmei tulajdonosa nem egyezett bele a kódok nyilvánosságra hozásával (nem úgy, mint a rasztergrafika és a kétdimenziós ábrák kódjainak szerzője). Ezért a SUN úgy döntött, hogy saját erőből újraírja a hangkezelő rész forrását, mely nyíltan elérhető lesz, és így az év végéig sikerül befejeznie a teljes JAVA kód megnyitását.
A JAVA a Microsoft .NET platform második verziójának kiadása óta nem terjedt jelentősen, sőt ha a .NET tovább erősödik multiplatformos (értsd több operációs rendszeren is működőképes) téren, akár elkezdődhet a JAVA visszaszorulása a piacról, mely végleges csapás lenne a Sun számára. Valószínűleg ezért döntöttek a megnyitás mellett. Azonban a nyíltság eddig nem hozott jelentős eredményeket, ez többek között annak „köszönhető”, hogy a JAVA továbbra is lassú, sebességben a Microsoft megoldása messze felülmúlja, ráadásul a funkcionalitás terén is fejlettebb. Ha bejönnek a Sun számításai, a fejlesztők, akik JAVA-ban szeretnek programozni, a kódok láttán előbb-utóbb találnak megoldást a lassú futás javítására, sőt ezúton a technológia akár beépülhetne az operációs rendszerek magjába is – gondolok itt elsősorban a nyitottabbakra, mint amilyen a Linux. Ugyanis amennyiben egy-egy rész gyorsítómodulként az operációs rendszer magjába kerülne, jelentősen növekedne a futási sebesség, mivel sok műveletet közvetlenül, ellenőrzés nélkül hajthatna végre a JAVA programfuttató. Ez valószínűleg a szerverek terén hozna ismét előrelépést, ugyanis sok fejlesztő cég – melyek weboldalakon futó rendszereket, portálokat fejlesztenek – azért térne át más technológiákra, mert a felhasználók számának növekedése drasztikusan növeli a szerverigényeket, ezzel pedig a költségeket is, ha azt JAVA-ban fejlesztették ki.
Érdekességként megjegyzem, hogy a fent említett rossz cégpolitikát folytatók listáján az AMD a nyolcadik helyet foglalja el, elsősorban az ATI felvásárlása miatt, ami mindeddig nem hozott anyagi fellendülést a cégnek.
bzs@cnt.co.yu
