2024. november 24., vasárnap

Tiltakozó hangulatban

A Nemzetközi Valutaalappal riogatják a nyugdíjasokat

A nyugdíjbiztosítási törvény módosítása nemcsak a nyugdíjasokat és a hamarosan nyugállományba vonulókat érinti, hanem bizony a jövő generációját is – egyszóval mindenkit. A fiatalokban talán még nem tudatosodott, hogy előbb-utóbb ők is nyugdíjasok lesznek, s ezzel magyarázható, hogy szélesebb körben nem figyeltek fel a törvénymódosítás fonákságaira, de ami késik, nem múlik.

Valószínűleg ezt a gondolatmenetet követi az önálló szakszervezetek szövetsége, ugyanis tiltakozó nagygyűlést jelentett be október 22-ére, pénteken délután 2 órára az újvidéki Szabadság téren. Betelt a pohár a nyugdíjasok, a jövőben nyugdíjba vonulók és a szakszervezet részéről, amiért a készülő törvénymódosítás kapcsán idejekorán nem kérték ki sem a szakszervezet, sem a munkáltatók uniója, de főképp az érintettek véleményét. Kész tények elé állítottak bennünket, arra hivatkozván, hogy a Nemzetközi Valutaalap megköveteli az országtól a nyugdíjrendszer, a nyugdíjaztatás és a nyugdíjfolyósítás reformját.

Eddig hivatalos fórumokon az érintettekkel és az érintettek képviselőivel nemigen kívántak tárgyalni, mígnem a közelmúltban a Köztársasági Nyugdíjbiztosítási Alap igazgatóbizottságának ülésén a tagok követelésére kénytelenek voltak napirendre tűzni a nyugdíjbiztosítási törvényjavaslatot. Végre elmondhatták észrevételüket, mely szerint tudatában vannak annak, hogy milyen Szerbia gazdasági helyzete, mekkora az ország adóssága, és milyen mély a szociális válság, ám a szakszervezet szerint ez mégsem ok arra, hogy a nyugdíjasokon, és csak rajtuk csattanjon az ostor. A terhet mindenkinek egyformán kellene viselni, s amíg a politikai elit dúskál a javakban, addig ízléstelen megszavaztatni egy ilyen szigorításokkal teletűzdelt nyugdíjbiztosítási törvényjavaslatot.

A válasz erre ez alkalommal az volt, ami korábban a kormány és a munkaügyi és szociális minisztérium részéről: a Nemzetközi Valutaalap ezt elvárja tőlünk. Más megoldás nincs a gazdasági nehézségek leküzdésére, sőt, a szóban forgó ülésen jelenlévő Radina Todorović, a munkaügyi minisztérium államtitkára szinte megfélemlítő hangnemben úgy nyilatkozott, hogy minden újabb esetleges módosítást egyeztetni kell a Valutaalappal, s ha ezt megteszik, fennáll a további szigorítások veszélyének esélye. Magyarán, a Nemzetközi Valutaalappal riogatják a nyugdíjasokat, mintha ők lennének a legilletékesebbek a mi nyugdíjügyeinkben. Holott bizonyára sokaknak feltűnt, hogy például Franciaországban hatalmas méreteket öltött a sztrájk a nyugdíjreform miatt, az egyik követelés az, hogy ne emeljék 60-ról 62 évre az életkorhatárt a férfiak nyugdíjba vonulásakor. Hol van ez a nálunk érvényben lévő 65 évtől, pedig amikor ezt bevezették, itt senkinek se jutott eszébe az utcára vonulni. Ha a franciáknak lehet, miért ne lehetne nekünk is, ezért fogja az önálló szakszervezet szövetsége az utcára vinni az embereket október 22-én Újvidéken.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás