2024. július 16., kedd

Oszlassuk el a kételyeket

Miként élhetünk a családi nyugdíjra való joggal?

A nyugdíjbiztosított családtag elhunyta után özvegye, vagy iskolás korú gyermeke úgynevezett családi nyugdíjra jogosult, mégpedig az elhalálozás idejétől, ám annak folyósítása csak akkor kezdődhet meg, miután az özvegy megszakítja munkaviszonyát. Ugyanis a nyugdíjbiztosításra vonatkozó jog személyes jog, ami nem évül el, tehát előfordulhat az is, hogy az érintettek nem akkor kezdenek élni adott jogukkal, amikor az adott körülmény bekövetkezik, hanem jóval később.

Egy talán gyakran előforduló eset merült fel a minap, mely szerint az özvegy még tavaly jogot szerzett a családi nyugdíjra, ám nem szakította meg a munkaviszonyát, ezért nem is kerülhetett sor a nyugdíj kifizetésére, de még magára a végzés meghozatalára sem. Az illetékes szervekhez fordult tanácsért azzal a panasszal, hogy ő már belefáradt a munkába, nagyon alacsony a fizetése, a családi nyugdíjra jogot szerzett, s ha azt megkapná, kétszer akkora bevételre tenne szert, mint amekkora a fizetése, de mégsem tudja elintézni munkaviszonyának megszüntetését. Meglehetősen különös eset, mivel a panaszos arra hivatkozott, hogy a munkaadója kijelentette, hogy addig nem szüntetheti meg a munkaviszonyát, amíg az érintett nem tölti be 50. életévét. Ő ezt az érvelést elfogadta, nem járt utána a dolognak, s így csak több mint egyéves késéssel jutott el odáig, hogy kérelmezze a családi nyugdíj folyósítására vonatkozó végzés meghozatalát, s csupán azután következhet a nyugdíj folyósítása.

Mint utóbb kiderült, tévedésben volt, nem rendelkezett kellő információval, mert az illetékesek magyarázata szerint a törvény adta jogával nyomban élhetett volna. Van rá példa ugyan, hogy az özvegy előbb megszünteti a munkaviszonyát, és ezt követően kéri a családi nyugdíjat, amit egy bizonyos idő után meg is kap, de egyáltalán nem szükséges, hogy ilyen sorrendben történjen. Ugyanis a jogszabály értelmében az érintett személynek amint megvan a törvényes feltétele arra, hogy kérelmezze a családi nyugdíjra vonatkozó végzés meghozatalát, nyomban átadhatja a kérelmet, a munkaviszonyt pedig ráér megszakítani akkor, amikor az adott kérdés realizálódik. Amikor a kérelmező a kérvényt átadja a megfelelő szervnél, válaszként megszületik a végzés, amelyben megállapítják a családi nyugdíjra való jogot s annak megvalósítását, és a nyugdíj fizetését természetesen csak a munkaviszony megszüntetése után, jobban mondva a nyugdíjbiztosítási viszony megszűnése után kezdik érvényesíteni.

Ebből kiderül, hogy a munkaviszonyt bármikor utólag is meg lehet szüntetni, akkor, amikor már adottak a feltételek ahhoz, hogy megkezdődjön a nyugdíj kifizetése. Maga az eljárás úgy történik, hogy kérvényt kell átadni a nyugdíj kifizetésének folyósítására, és ehhez csatolni kell a munkakönyv lezárására vonatkozó okmányt és a munkaviszony megszűnéséről szóló végzést, valamint a biztosítás jelentésére vonatkozó dokumentumot is.

A családi nyugdíj folyósítása során gyakran előfordul, hogy a családi nyugdíj élvezője hosszabb-rövidebb időre munkát vállal valahol, ami automatikusan azzal jár, hogy arra az időre megszüntetik számára a nyugdíj folyósítását. Ez gyakran nézeteltéréshez vezet, hiszen a családi nyugdíj élvezői általában kevésnek találják azt a pénzt, amit kapnak, úgy érzik, hogy még tudnának dolgozni és meggondolatlanul munkát vállalnak. Ennek az szokott lenni a következménye, hogy a munkaadó kénytelen értesíteni erről a nyugdíjbiztosítással foglalkozó illetékes szervet, ott pedig nyomban intézkednek és az adott személytől megvonják a családi nyugdíjat. Az érintett fél ilyenkor többnyire azt a megoldást választja, hogy megválik az illegális munkától és újra kérelmezi a nyugdíjat, ami nem mindig egyszerű, mert a munkaadó bonyolíthatja az eljárást, ami hanyagságból vagy nemtörődömségből akár hónapokig is eltarthat. Ez alatt az idő alatt az érintett fél hoppon marad. Amennyiben a munkaadó valami oknál fogva elmulasztja azt, hogy az M-3A űrlapot kitöltse, amelyben lejelenti a nála foglalkoztatott személyt, ezzel lehetővé teszi, hogy ismét élvezhesse a családi nyugdíjat. Az érintett félnek nem kell elkeserednie, nyomban a nyugdíjbiztosítási alap illetékes kirendeltségéhez kell fordulnia, s magának kell az ügyet mielőbb elintézni.