2024. november 26., kedd

Arculatváltással külföldre

A zentai Extraform vállalat bútorait neves dizájnerek ötletei alapján tervezik – A Bethlen Gábor Alap támogatásával új varrógépekkel fejlesztették a termelést

Az Extraform bútorgyár 1986 óta létező családi tulajdonban lévő vállalat, mely jó minőségű bútoraival itthon és külföldön is az igényes vásárlókat szólítja meg. A több mint harmincéves tapasztalattal rendelkező vállalat a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. eszközfejlesztésre kiírt pályázatán tavaly hatmillió forint támogatásban részesült, aminek köszönhetően négy új varrógéppel bővítették a termelésüket. Ezek révén még minőségesebb és korszerűbb bútorok kerülnek ki gyárcsarnokaikból, és ez nagyon fontos számukra, hiszen az utóbbi években lezajlott teljes arculatváltással piaci részesedésük megszilárdítása a céljuk.

Csáki Attila: Olyan szintre szeretnénk fejleszteni az Extraformot, hogy a gyermekeink jövőjét is itt biztosítsuk (Homolya Horváth Ágnes felvétele)

Csáki Attila: Olyan szintre szeretnénk fejleszteni az Extraformot, hogy a gyermekeink jövőjét is itt biztosítsuk (Homolya Horváth Ágnes felvétele)

Csáki Attila, az Extraform ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a vállalatot szülei alapították, ő 1992-ben csatlakozott a céghez, öccse, Béla pedig egyetemi tanulmányai befejezése után, és hogy édesapjuk nyugdíjba vonulása óta ők ketten vezetik a gyárat. Úgy fogalmazott, hogy 2014 elején döntötték el, hogy célcsoportot váltanak, és kitörve a tömeggyártási szférából, az igényesebb vásárlókat szólítják meg:

– Éreztük, hogy váltanunk, fejlődnünk kell, el kell indulnunk egy másik irányba, hiszen mindkettőnknek két gyermeke van, és mi is tovább szeretnénk adni nekik ezt a vállalkozást. Mindig is szállítottunk külföldre, akkor viszont azt döntöttük el, hogy az európai piacból szeretnénk részesedést, és ahhoz egy nagy átalakuláson kellett átesnünk. Nem tudtuk rögtön megfogalmazni, hogyan is akarjuk, melyik lesz a mi utunk, csak abban voltunk biztosak, hogy nem egy olasz vagy német termék másolatát akarjuk, hanem egyedi, felismerhető, ránk jellemző és prémium termékeket szeretnénk.

Ez nem volt egyszerű feladat, de a sors olyan emberekkel hozott össze bennünket, akik segítségünkre voltak ebben. Meg kellett ismernünk a lakberendezők, a belső építészek világát, a korábbitól teljesen eltérő prezentációt kellett teremtenünk, új alapanyagokkal kezdtünk el dolgozni és az új termékeinket kizárólag dizájnerek ötletei alapján terveztetjük, német, olasz, horvát dizájnerekkel dolgozunk. Az átalakulás 2017 őszéig tartott, és mostanra értünk el egy olyan szintre, hogy mind a bútoraink, mind a honlapunk, a katalógusunk megfelel az európai elvárásoknak.

A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatába éppen beleillet ez a mi arculatváltásunk, és így pályázni tudtunk eszközfejlesztésre. Mivel a korszerűbb termékek előállításához korszerűbb varrógépek kellettek, a támogatás elnyerésének köszönhetően négy új német gyártású varrógéppel gazdagodtunk. Ezekkel sokkal szebbek a végtermékeink, a régi gépekkel nem tudtunk ilyen minőséget biztosítani. Új anyagokat és varrási technikákat vezettünk be, és így ötvözni tudjuk a korszerű vonalvezetést a már jól megszokott színvonallal. Az új varrógépekkel a varrónőknek is könnyebb a dolguk, hiszen maga a gép rásegít a folyamatra, így nem fárad ki annyira a kezük. Az új gépek januárban érkeztek, a varrónők részt is vettek egy képzésen, hogy megtanulják az extra beállításokat, és úgy tűnik, hogy szívesen dolgoznak ezeken az új gépeken – magyarázta az ügyvezető.

Az új gépeken új varrási technikákkal dolgoznak (Homolya Horváth Ágnes felvétele)

Az új gépeken új varrási technikákkal dolgoznak (Homolya Horváth Ágnes felvétele)

Csáki Attila a külföldi piacon való részvétellel kapcsolatban elmondta, hogy Ausztriában már van területi képviseletük, Bajorországban pedig most kívánnak terjeszkedni:

– Bécsben van egy bemutatótermünk, ahol az összes termékünk megvásárolható, három kereskedelmi utazónk folyamatosan járja az országot, és úgy látjuk, hogy az osztrák piac egy fontos szegmens lesz az eladásban. Ugyanezt a koncepciót szeretnénk Bajorországban is megvalósítani, és egy müncheni bútorvásáron májusban már ott is leszünk. Magyarországon is építjük a kapcsolatainkat, az egyik legnagyobb bútorpláza, a Maxcity, már a partnerünk, és folyamatosan tartjuk a kapcsolatot hazai és külföldi lakberendezőkkel, belsőépítészekkel.

Szerbiában Belgrádban és Újvidéken olyan bútoráruházakban találhatók meg a termékeink, melyek prémium olasz vagy német bútorokat forgalmaznak. Két nagyon fontos online platformon is jelen vagyunk, az egyik az Archiproducts, a másik pedig az Architonic. Hogy ezeken megtalálhatók legyünk, egyrészt presztízskérdés volt, másrészt nagyon hasznos, hiszen kiválóak az új kapcsolatok építésére.

A jövővel kapcsolatban Csáki Attila elmondta, hogy jelentős piaci részesedést szeretnének Európában, jelen szeretnének lenni a fontos nemzetközi bútorvásárokon, pl. a kölnin és a milánóin, technológiai bővítéseket terveznek az asztalosgépek és a szabászgépek terén, valamint a saját telephelyükön egy bemutatóteremmel ellátott új irodaházat álmodtak meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Csáki Attila: Olyan szintre szeretnénk fejleszteni az Extraformot, hogy a gyermekeink jövőjét is itt biztosítsuk (Homolya Horváth Ágnes felvétele)