Szerbiában (is) május első vasárnapján, tehát ma van az anyák napja. Ezúttal azonban nem a dolgozó, gyermekét szoptató, nevelő, mosolygó anyákról szólunk, hanem azokról az anyákról és általában nőkről, akik szoptatnak, nevelnek, mosolyognak de megalázva, sárba tiporva, rémült szemekkel, félelemmel.
Vajdaságban nyolc helyen létesült segítő-tanácsadó központ a nemi hovatartozásuk miatt támadást szenvedett nők számára, Szabadkán, Zomborban, Nagykikindán, Újvidéken, Nagybecskereken, Szávaszentdemeteren (Mitrovicán) és Versecen. Létrehozásukat az ENSZ nők elleni erőszakot megszüntető programjának alapja, a nőket támogató nagykikinadai központ, valamint a Tartományi Egészségügyi Titkárság támogatta. A zombori központ a Dr. Radivoj Simonović Közkórházban mindennap 24 órás ügyeletet tart.
Ez a segítő-támogató központ 1017 augusztusában nyílt meg az Állítsd meg! Védd meg! Segítsd! elnevezésű projekt keretében, hogy hatékonyabban reagáljon a nemi alapú erőszak jelenségére tartományunkban. A lányoknak és asszonyoknak kíván segítséget, támogatást nyújtani az ellenük elkövetett erőszak földolgozásában és jogi szankcionálásában.
A központ a nemi erőszak áldozatainak 15 éves kor fölött (az ennél fiatalabbak esetében más eljárás érvényes) ingyenes egészségügyi szolgáltatást nyújt a hét minden napján, napi 24 órában, emellett pszichoszociális és terápiás szolgáltatást kínál, ugyanakkor lehetővé teszi a jogsegély igénylését is.
– A nők elleni támadásnak tartunk minden olyan szóbeli, nonverbális vagy tettleges szexuális indíttatású magatartást, ami sérti a célszemély büszkeségét, különösen, ha a rá irányuló megaláztatás elrettentő, ellenséges, lealacsonyító üzenetet hordoz, illetve sértő tartalmú. A nők bántalmazásának legsúlyosabb formája a nemi erőszak, ami az isztambuli konvenció szerint minden olyan szexuális cselekedetre vonatkozik, amihez az áldozat nem adta beleegyezését, függetlenül attól, hogy fenyegetés vagy megfélemlítés során kényszerítették rá. Az erőszak fogalma tehát kiterjedtebb a nemi erőszak fogalmánál, ezért az erőszakkal fenyegetett hölgyek a bántalmazás megelőzése érdekében is a zombori központhoz fordulhatnak, akár fenyegetve érzik magukat, akár korábban már erőszakos cselekedet áldozatául estek, és még pszichológiai, jogi vagy egyéb támogatásra szorulnak – hallottuk Slađana Džunić pszichoszociális dolgozótól, aki okleveles pszichológusként a tanácsadó-gondozó központ koordinátora.
Az intézmény jellegzetessége, hogy egyesíti a segítségnyújtás különböző állomásait, így a gyógyászati támogatás mellett ugyanitt kaphatnak pszichológiai ellátást az áldozatok, terápiás kezelésben részesülnek, valamint jogi támogatást kapnak, a központ az esetről értesíti a rendőrséget, az ügyészséget, illetve a Szociális Központot.
– Kiemelkedően fontos, hogy jogilag csupán az áldozatok kérésére járunk el, amiért viszont a nap 24 órájában bármikor fordulhatnak a tanácsadó központhoz, akár személyesem a közkórház nőgyógyászati rendelője kettes számú bejárata alatt, vagy a 467-700-as telefonszámon. A páciensekkel a pszichoszociális gondozón kívül pszichológusok, pszichoterapeuták és a lelki segítségnyújtásra kiképzett egészségügyi dolgozók foglalkoznak, akik havonta elemzik a nőkkel szembeni erőszak egyedi eseteit.
Ha a páciens súlyos traumán esett át, és támogatásra van szüksége, a közkórház támogatói központjában azonnal gondozás alá veszi a pszichoszociális dolgozó, fölkészíti az egészségügyi vizsgálatokra, közli jogait, az erőszakot elkövetővel szembeni jogi eljárások lehetőségeit, és folyamatosan vele van, ha a hölgy huzamosabb ellátásra szorul. Mindezt természetesen ingyenesen.
A páciensek védelmében, miként az ugyancsak a bántalmazott nőket óvó biztonságos házak esetében, alapvető a titoktartás, így a páciensekről nem szivároghatnak ki adatok.
Háromból egy nő átéli élete során a bántalmazás valamilyen formáját
A nők 35 százaléka részesül fizikai és/vagy szexuális erőszakban. Néhány országban még ennél is magasabb a szám: tíz nőből hét nővel esik meg ilyenfajta erőszak. Ugandában 1980–86 között a nők 70 százalékáról derült ki, hogy megerőszakolták őket a katonák, nagy részüket csoportosan. Angliában 2013–14-ben a nők 8,5 százaléka jelentette a rendőrségen, hogy családon belüli bántalmazás áldozatává vált, ugyanez a férfiaknál 4,5 százalék volt. A világméretű statisztikák szerint a nők 28,3 százaléka tapasztal bántalmazást 16 éves kora után, ami elképesztően nagy szám.
Tíz nőből egy még gyerekként megy férjhez
Több mint 700 millió nő él ma úgy, hogy gyerekkorában már férjhez adták, ebből 250 millióan 15 éves koruk előtt mentek férjhez. Azok a lányok, akik 18 éves koruk előtt házasodnak, általában nem fejezik be a tanulmányaikat, és sokkal nagyobb kockázattal válnak családon belüli erőszak áldozataivá. Az erőszakkal férjhez adásért nem is kell messzire menni: Angliában például évente 300 ilyen eset történik.
Évente 133 millió lány esik át nemiszerv-csonkításon
29 afrikai és közel-keleti országban még mindig bevett szokás a női nemi szerv megcsonkítása a lányok 13 éves kora előtt. De évente nagyjából 1300 csonkításos esetet rögzítenek Angliában is.
Csak 125 országnak van törvénye a szexuális zaklatás ellen
Ezek közül 119 országban vannak jogi következményei a családon belüli erőszaknak, és csupán 52 ország lép fel a házasságon belül elkövetett nemi erőszak ellen