2024. november 24., vasárnap

Vasútállomásból múzeum

Július elsejétől a Belgrádba érkező vonatok már nem a régi állomásra futnak be

Az első benyomást egy adott városról általában az állomáson szerzi az ember, lehet, hogy ezért építették a fővárosok vasútállomásait annak idején olyan impozánsra. Szinte mindegyik európai nagyvárosban a vasútállomás épülete meghatározó jelleggel bír. Belgrád vasútállomása is a város egyik meghatározóbb épülete, nemcsak kinézetében, hanem elhelyezkedésében is. Busszal, villamossal, gyalogosan, autóval, szinte bárhogy megközelíthető. Ám az állomás napjai meg vannak számlálva, hamarosan nem utasok érkeznek majd ebbe az épületbe, hanem múzeumi látogatók.

A belgrádi vasútállomás épületét 1882 és 1885 között építették Dragutin Milutinović építész tervei alapján, a nagy európai városok vasútállomásainak mintájára. Nagy jelentőségű kulturális emlékműnek számít, ám 2017. december 10-e óta már nem tesz eleget eredeti küldetésének, ugyanis a vonatjáratok többségét áthelyezték a Prokopra, az úgynevezett Beograd Centar vasútállomásra.

Annak idején, amikor a régi vasútállomás épült, ezt a területet Ciganska bara-nak, vagy „cigánymocsárnak” hívták, később Velencei mocsárra keresztelték át, a legújabb tervek szerint pedig a Belgrád víziváros projektum területén helyezkedik el.

Az első vonatot 1884. szeptember 1-jén indították útjára Zimony felé, és az első utasai ennek a vonatnak Milan király, Natalija királyné és Aleksandar Obrenović herceg voltak. Niš felé három napra rá indítottak vonatot, majd az első rendes járat szeptember 15-én indult el Niš felé, csakúgy, mint Pest irányába. Hogy Budapest felé mikor indítják az utolsó nemzetközi vonatot erről az állomásról, még nem tudni, a menetrend szerint este 9 órakor induló Belgrád–Bar vonatot azonban a napokban már elbúcsúztatták. Így a régi állomás július elsejével becsukja kapuit.

Amikor a tizenkilencedik század végén megnyitották a vasútállomást, innen képzelték el az utas- és teherszállítást is, ezért olyan jól szervezett a közlekedés ebben a városrészben. A teherszállítást még 2016-ban beszüntették erről az állomásról, a Makiš állomásra irányították át, míg az utasszállítás szerepét lassan teljes mértékben a Beograd Centar állomás veszi át, hogy teljesen felszabaduljon a város szívében, a Száva partján található terület.

Miután a Szerbiai Vasutak Infrastruktúrája közvállalat bejelentette, hogy július 1-jén, mintegy 6 hónappal megelőzve a korábbi terveket, teljesen leállítják a régi vasútállomás irányában a vasúti közlekedést, csakúgy mint a régi vasútállomás és a Pancsovai-híd között, teljesen új közlekedési rendet állítottak fel, ami szerint a nemzetközi járatok Belgrád és Bar között június 16-a óta a Topčider állomásról indulnak, vagyis a bari vonat reggel 9.21-kor és este 21.21-kor a Topčider állomásról indul. A Szabadka–Bar–Szabadka járat viszont, ami június 19-én indult útjára az idén, és általában a nyári idény alatt közlekedik csak, délután 4.45-kor indul Szabadkáról és a Beograd Centar állomáson keresztül halad, csakúgy mint visszafelé.

A többi nemzetközi vonat kezdő és végállomása július elsejétől a Beograd Centar. Tehát Budapestről két vonat érkezik majd erre az állomásra, egy Bécsből, illetve Ljubljanából, Zürichből, Szalonikiből és Szófiából, és ugyanúgy a fővárosból indulók erről az állomásról szállhatnak fel majd a Magyarországra, Ausztriába, Szlovéniába, Svájcba, Görögországba és Bulgáriába induló vonatokra.

A régi vasútállomás beszüntetése felkavarta a közvéleményt, amire Zorana Mihajlović építési, közlekedési és infrastrukturális miniszter reagált. Kiemelte, a jelenlegi hatalom csupán azokat a projektumokat valósítja meg, illetve fejezi be, amelyeket még a hetvenes években kezdtek el Belgrádban. Hozzátette, ideje volt már kihelyezni a városközpontból a vasúti közlekedést, különös tekintettel a veszélyes teher szállítására.

– Belgrád végre a folyóra néz és a méreg szállítása többé nem a városon keresztül történik majd – emelte ki a miniszter asszony. Hozzáfűzte, véleménye szerint a Prokop (Beograd Centar) állomás nincs a város peremén, hiszen a régi állomástól csupán néhány percre, légvonalban egy kilométerre található. Azt viszont kihangsúlyozta, sűrűbb városi közlekedésre van szükség az új állomás irányába.

Mi lesz a régi állomás sorsa?

Miután felszedik a síneket, parkosítják az állomás környékét. Stefan Nemanja szerb királynak emelnek emlékművet az épület elé, hiszen az állomás épületét is a Nemanjić családnak szentelik majd. A park kinézetére versenypályázatot írt ki Belgrád városa, és már a győztes ötletterveket is megválasztották. E tervek szerint félkörívben alakítják ki a parkot az épület előtt, amelynek középpontjában Stefan Nemanja szobra áll majd, amelyet egy szökőkút vesz körül.

A terv megvalósítása azonban a közlekedés megváltoztatását is igényli, így a tervek szerint a közúti és a villamosközlekedést is átirányítják, illetve az állomás előtti teret és útkereszteződést teljesen átszervezik majd.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás