2024. július 17., szerda

Szeretettel töltve

Sós változatban is készít kürtőskalácsot a szabadkai Poky Extra

Kívül ropogós, belül omlósan puha, a lehető legkülönfélébb ízekben és forrón. Ha még azt is hozzáteszem, hogy ezért kanyargó sorokban szoktak a különböző fesztiválok, ünnepségek kirakodóvásárain a faházak előtt várakozni, akkor biztosan kitalálják, hogy csakis a kürtőskalácsról lehet szó. Arról az édességről, aminek ma már sós változata is van, és amely nevét nem a kalács alakjáról kapta, ahogyan azt sokan gondolják, hanem az elkészítés helyszínéről: az erdélyi asszonyok ezt a finomságot a kürtőben sütötték, ott volt olyan meleg, hogy a tésztában kellően karamellizálódjon a cukor. Néhány éve már a mi vidékünkön is készítik, a szabadkai Poky Extra például csaknem egy évtizede, saját készítésű gépekkel, természetes alapanyagokkal, évről évre újabb ízesítéssel bővítve a kínálatot.

Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy a párom, lakatos lévén, elkészítette Vajdaságban az első kürtőskalács-készítő gépet. Ez azóta is megvan, sőt azóta már az ötödik gépet készítjük. Természetesen a tészta készítését meg kellett tanulni, a recept ismert, de mi egy nagyon pici fifikával dolgozunk, hajszálnyit alakítottunk a recepten, és attól más a mi kalácsunk. Persze ez a mi titkunk. Fontosnak tartom elmondani, hogy nem keverőgéppel dolgozunk, hanem saját kézzel készített kalácsokat árulunk. Kézzel gyúrjuk, kézzel tekerjük fel. A jó kürtőskalácsnak kívül ropogósnak, belül puhának kell lennie, és ez a puhaság nem azt jelenti, hogy nem sült át a tészta, amíg a cukor karamellizálódik, addig a tészta is átsül – meséli Pozsár Ágnes a Poky Extra nevet viselő családi vállalkozásukról. – Mi nagyon sok ízzel dolgozunk, 30 ízkombináció érhető el. A kürtőskalács alapíze a fahéjas, később jött a dió, kakaó, vanília, kókusz, és ezek lettek ennek az édességnek a leggyakoribb ízesítői mind a mai napig, viszont mi igyekszünk minden év végén a Winterfestre új ízesítéssel előállni. Erre igény is van. Két évvel ezelőtt került be a kínálatunkba a nutellás–plazma, ami szinte rögtön nagy kedvenc lett, azóta is nagyon keresett, és Magyarországon különdíjat is kaptunk érte. Próbálkoztunk a zserbó ízzel, tavaly a mézeskalácsízű kürtőskaláccsal is, idén pedig a jaffaízűt kezdtük árusítani. Ez a jaffa íz narancsdarabkákból készített lekvárt és kakaóba mártást takar. Ami még különlegesség, az a töltött kürtőscsiga nevezetű termékünk, tavaly decemberben, a Winterfesten kóstolhatták meg először az érdeklődők. Úgy néz ki, mint a fagyitölcsér, és házias ízekkel van töltve: házi kolbásszal, házi túróval, házi tejföllel… Tehát sós változata is van. Ehhez a termékhez kapcsolódik a cégünk szlogenje is: Szeretettel töltve. A házias ízek azért is fontosak számunkra, hogy a kistermelők termékei is felhasználásra kerüljenek. Egyébként sem alkalmazunk semmilyen adalékanyagot, mesterséges ízfokozót, színezőanyagot, csakis természetes alapanyagokkal dolgozunk.

Ahogy Ágnes mondja, most már egyre több fesztiválon, városnapi ünnepségen, gasztronómiai rendezvényen ott tudnak lenni a kürtőskalácsokkal, sőt elindították az I. Vajdasági Kürtőskalács fesztivált is.

Idén májusban indítottuk útjára az I. Vajdasági Kürtőskalács fesztivált az Orbán-napok keretében. Négy standunk volt, egyiken az érdeklődők elkészíthették a saját kürtőskalácsukat, de a Róka Tanyán a minap zajló etnotáborban is szerveztünk látványsütést, és ismét volt lehetőség arra, hogy maguk az ott lévők készítsék el a saját édességüket. Kézügyesség kell-e? Akarat és kitartás kell. Kitartás kell ahhoz is, hogy a piacon megálljuk a helyünket, szívvel lélekkel és nagy akarattal kell csinálni, és természetesen fontos, hogy jó minőségű terméket kell adni – hangsúlyozta Ágnes, aki a beszélgetésünkre trófeákkal, oklevelekkel, érmekkel érkezett. – Kellett három év, hogy megismerjenek minket, még három év, hogy bebizonyosodjon, hogy igenis versenyképesek vagyunk. A felfutás hat év. És akkor jöttek az elismerések is szépen sorban. Tavaly a 26. Palicsi Szüreti Napokon harmadik helyet szerzett a teakolbászos, ezüstérmes lett a kulenes–sajtos, és különdíjat kapott a nutellás–plazmás. Itt kaptunk serleget és érmet is. Nagyon büszke vagyok a magyarországi Rákóczifalván megrendezett Aratóünnepségen szerzett oklevélre is, itt az összképet díjazták, a kalács mellett a fasátort, a vevők kiszolgálását, az árusítók öltözékét is dicsérték.