A palicsi Vigadóban mutatkozott be kedden este a frissen alakult Virtuoso Orchestra, amely jelenleg 12 tagot számlál. A koncertmester Zsiga Pál, a karmester pedig Paskó Csaba volt.

Beatbox is szerepelt a koncerten (Kolovity Edina felvétele)
Az est Edvard Grieg, a norvég zeneszerző ritkán hallható Holberg Suite I. tételével indult, majd Gyula Beliczay, a magyar zeneirodalom kiemelkedő alakja Serenade című műve következett. Karl Jenkins filmzenéjére a Concerto Grosso című darabban Lackó Árpád beatboxoló mutatta be szólistaként a különleges szájdobolás technikáját. Ezt követően G. F. Handel Ombra Mai Fu és W. A. Mozart Laudate Dominum című művei hangzottak el, a szólista Nánási Helga szoprán énekesnő volt. A következő szám Wieniawski Polonaise című szólóhegedű darabja volt, amelyet Juhász Krisztián, az Újvidéki Zeneakadémia tehetséges növendéke adott elő. A műsor végén Bartók Béla Román táncok című, öttételes műve következett, és az est Erkel Ferenc Palotás című darabjával zárult.

Nánási Helga énekesnő (Kolovity Edina felvétele)
Mint Paskó Csaba karnagy megjegyezte: hisz abban, hogy az ilyen kezdeményezések gyakran új lendületet adnak, és a Virtuoso Orchestra esetében a kemény munka meghozza hosszútávon a gyümölcsét.
– A kamarazene világából válogattunk össze egy csokorra valót a műsorra, hiszen az együttes egy vonósokból álló kamarazenekar. Figyelni kell arra, hogy a zenekar meg tudja mutatni a technikai felkészültségét, de ugyanakkor előadása foglalja magába megfelelő helyeken a lazító pontokat, tartalmazzon lírai és drámai pillanatokat. Az elején szerepeljen egy nyitányszám, a legvégére a legmutatósabb dallamok csendüljenek fel, közte pedig igyekeztünk az aranymetszés szerint összeállítani a repertoárt, hogy minden generáció élvezni tudja a műveket. Remélem, hogy ez a formáció meg tud maradni, és megtalálja azokat a szponzorokat, – mint a Magyar Nemzeti Tanács – , amelyek már most is támogatják ezt a kezdeményezést. A tagok magja idevalósi zenész, akik zeneakadémiára járnak vagy fiatal tanárok. Ez egy próbálkozás, ami megértő fülekre talált az MNT részéről, illetve a Park Palics is látott benne fantáziát, hogy ezt a gyönyörű termet ilyen rendezvényre is lehet használni. Milyen üdítő, hogy a Zsinagóga akár városi koncertteremként is szolgál, és most tapasztaljuk, hogy a palicsi Vigadó is csodálatos akusztikai feltételeket biztosít – taglalta Paskó Csaba.
Zsiga Pál elmondta, hogy tíz éve fogalmazódott meg benne az ötlet, hogy egy fiatalokból álló zenekart alapítson. Célja, hogy a zenészeket visszacsábítsák Szabadkára. Szerinte a komolyzene helyzete a városban nem a legjobb, de ez a kamarazenekar lehetőséget ad arra, hogy a fiatalok visszatérjenek, és bekapcsolódjanak a város komolyzenei életébe.
– Ezért is kezdeményeztük a kamarazenekart. Tetszett a fiatal művészek energiája, a hozzáállása. Több, mint négyórás próbákat tartottunk hétvégente. Nem volt könnyű a felkészülés, de remekül helyt álltak. Inkább nevezném magam mentornak, mint koncertmesternek, mert segíteni akarok nekik. Hisz gyakran tapasztaljuk manapság, hogy sok érték elveszik vagy elhalványul, ezért nekünk harcolnunk kell e veszteségek ellen. Én zenész vagyok, ötéves korom óta hegedülök, és előbb-utóbb át szeretném adni a helyem. Ezek a fiatalok egytől-egyig nagyon jó utódok lennének. Én folyton keresem a modern vonalakat a klasszikus zenében. Így találtam rá a beatboxra, amelyet úgy éreztem, hogy okvetlenül meg kell mutatnunk a közönségnek – magyarázta Zsiga Pál.
A művészeti vezető elárulta, hogy idén sok meglepetéssel készülnek, és biztos, hogy legalább öt koncertet tartanak az év során.

Nyitókép: Vezényelt Paskó Csaba (Kolovity Edina felvétele)