2025. április 16., szerda

Vastaps a Virtuoso Orchestra első koncertjén

A palicsi Vigadóban mutatkozott be kedden este a frissen alakult Virtuoso Orchestra, amely jelenleg 12 tagot számlál. A koncertmester Zsiga Pál, a karmester pedig Paskó Csaba volt.

Beatbox is szerepelt a koncerten (Kolovity Edina felvétele)

Beatbox is szerepelt a koncerten (Kolovity Edina felvétele)

Az est Edvard Grieg, a norvég zeneszerző ritkán hallható Holberg Suite I. tételével indult, majd Gyula Beliczay, a magyar zeneirodalom kiemelkedő alakja Serenade című műve következett. Karl Jenkins filmzenéjére a Concerto Grosso című darabban Lackó Árpád beatboxoló mutatta be szólistaként a különleges szájdobolás technikáját. Ezt követően G. F. Handel Ombra Mai Fu és W. A. Mozart Laudate Dominum című művei hangzottak el, a szólista Nánási Helga szoprán énekesnő volt. A következő szám Wieniawski Polonaise című szólóhegedű darabja volt, amelyet Juhász Krisztián, az Újvidéki Zeneakadémia tehetséges növendéke adott elő. A műsor végén Bartók Béla Román táncok című, öttételes műve következett, és az est Erkel Ferenc Palotás című darabjával zárult.

Nánási Helga énekesnő (Kolovity Edina felvétele)

Nánási Helga énekesnő (Kolovity Edina felvétele)

Mint Paskó Csaba karnagy megjegyezte: hisz abban, hogy az ilyen kezdeményezések gyakran új lendületet adnak, és a Virtuoso Orchestra esetében a kemény munka meghozza hosszútávon a gyümölcsét.

– A kamarazene világából válogattunk össze egy csokorra valót a műsorra, hiszen az együttes egy vonósokból álló kamarazenekar. Figyelni kell arra, hogy a zenekar meg tudja mutatni a technikai felkészültségét, de ugyanakkor előadása foglalja magába megfelelő helyeken a lazító pontokat, tartalmazzon lírai és drámai pillanatokat. Az elején szerepeljen egy nyitányszám, a legvégére a legmutatósabb dallamok csendüljenek fel, közte pedig igyekeztünk az aranymetszés szerint összeállítani a repertoárt, hogy minden generáció élvezni tudja a műveket. Remélem, hogy ez a formáció meg tud maradni, és megtalálja azokat a szponzorokat, – mint a Magyar Nemzeti Tanács – , amelyek már most is támogatják ezt a kezdeményezést. A tagok magja idevalósi zenész, akik zeneakadémiára járnak vagy fiatal tanárok. Ez egy próbálkozás, ami megértő fülekre talált az MNT részéről, illetve a Park Palics is látott benne fantáziát, hogy ezt a gyönyörű termet ilyen rendezvényre is lehet használni. Milyen üdítő, hogy a Zsinagóga akár városi koncertteremként is szolgál, és most tapasztaljuk, hogy a palicsi Vigadó is csodálatos akusztikai feltételeket biztosít – taglalta Paskó Csaba.

Zsiga Pál elmondta, hogy tíz éve fogalmazódott meg benne az ötlet, hogy egy fiatalokból álló zenekart alapítson. Célja, hogy a zenészeket visszacsábítsák Szabadkára. Szerinte a komolyzene helyzete a városban nem a legjobb, de ez a kamarazenekar lehetőséget ad arra, hogy a fiatalok visszatérjenek, és bekapcsolódjanak a város komolyzenei életébe.

– Ezért is kezdeményeztük a kamarazenekart. Tetszett a fiatal művészek energiája, a hozzáállása. Több, mint négyórás próbákat tartottunk hétvégente. Nem volt könnyű a felkészülés, de remekül helyt álltak. Inkább nevezném magam mentornak, mint koncertmesternek, mert segíteni akarok nekik. Hisz gyakran tapasztaljuk manapság, hogy sok érték elveszik vagy elhalványul, ezért nekünk harcolnunk kell e veszteségek ellen. Én zenész vagyok, ötéves korom óta hegedülök, és előbb-utóbb át szeretném adni a helyem. Ezek a fiatalok egytől-egyig nagyon jó utódok lennének. Én folyton keresem a modern vonalakat a klasszikus zenében. Így találtam rá a beatboxra, amelyet úgy éreztem, hogy okvetlenül meg kell mutatnunk a közönségnek – magyarázta Zsiga Pál.

A művészeti vezető elárulta, hogy idén sok meglepetéssel készülnek, és biztos, hogy legalább öt koncertet tartanak az év során.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Vezényelt Paskó Csaba (Kolovity Edina felvétele)