2024. november 28., csütörtök

Fejben dől el

Lackó Lénárd országos biliárdbajnok

A szabadkai születésű Lackó Lénárd országos biliárdbajnok pool biliárdban. Lénárd a Hét Nap grafikai szerkesztőjeként dolgozik. 1998 óta foglalkozik versenyszerűen biliárdozással, a Snooker biliárdklub játékosaként volt regisztrálva, majd egy kezdeti csalódást követően rövidebb szünetet tartott.

Az országos bajnok ereklyéivel (Fotó: Gergely Árpád)

Az országos bajnok ereklyéivel (Fotó: Gergely Árpád)

Mint mondja, már gyermekkora óta csodálattal tölti el a biliárd, ezért a szünet után újabb erőbevetéssel folytatta. Jelenleg Szerbia egyik legjobb klubjának, az újvidéki Biliard Top Team Joker klubnak a tagja.
– A szüleim barátainak volt biliárdasztaluk, de a szüleim nem engedték, hogy gyermekként biliárdozzak, mert féltek, hogy felszakítom a posztót. Családi, baráti összejöveteleken a felnőttek játszottak, én pedig mindig megpróbáltam a kegyeikbe férkőzni, hogy én is játszhassak, de sajnos nem adtak rá lehetőséget. Talán pont ez a tiltás váltotta ki belőlem, hogy csak azért is biliárdozhassak. Középiskolás koromban a barátaimmal tanítás előtt vagy utána gyakran játszottunk, mert akkor nagyon menő volt a biliárd. 1998-ban fedeztem fel a Snooker biliárdklubot, amikor betévedtem oda, láttam, hogy komoly felszereléssel rendelkeznek, edzenek, pozíciókat, különböző lökéseket gyakorolnak, versenyeznek egymással. Szüleim nem voltak elragadtatva az ötletemtől, hogy tagja legyek a biliárdklubnak, ugyanis még mindig nagyon sok ember kocsmai sportnak, azaz hazárdjátéknak tartja a biliárdot. Hosszas unszolásra sikerült édesapámat meggyőzni, hogy beszéljen a klub tulajdonosával.1998 elején kezdtem el edzeni, és év végére már megnyertem a harmadik helyet az Ifjúsági Masters bajnokságon, ahol a tizenhat legjobb ifi játékos vett részt. Sajnos, már a kezdetek kezdetén csalódás ért, mert az ígéret szerint az első három helyezettet a Szövetség Európa-ajnokságra vitte volna, de pénzhiány miatt nem juthattam el az Európa-bajnokságra, és ez a csalódottság meglátszott az eredményeken is. Ennek hatására tartottam egy másfél-kétéves szünetet, amikor nem is foglalkoztam edzésekkel, csak néha-néha játszottam. Később már munkaviszonyban voltam, sajnos nem tudtam edzeni, mert a klub már nem tudott minden időben biztosítani edzési lehetőséget. Helyi versenyeken nagyon sokat játszottunk egymással, ezáltal sokat fejlődtünk. A biliárd a drágább sportok köze tartozik. Nemzetközi színtéren a versenyzők felszerelése kétezer-kétezer ötszáz euró értékű. A pool biliárd hasonlít a legjobban a kocsmai biliárdhoz, azzal, hogy nemzetközileg le vannak fektetve a szabályok. Az idei Országos Bajnokságon hetven versenyző vett részt az első napon, amikor a selejtező volt, míg a második napon a legjobb tizenhat közötti mérkőzés döntőjében Ilija Čulev ellen – aki szintén régóta játszik – 8:4 re győztem. Az országos címmel a hazai ranglista negyedik helyére kerültem az újvidéki Biliard Top Team Joker tagjaként – mondta a biliárdbajnok.
Mint mondta, néhány barátjával együtt szabadkai lehetőség híján elkezdett Szegedre járni, és így lett tagja a Szegedi Biliárd Egyesületnek. 2013-ban, 2014-ben, és 2015-ben zsinórban megnyerték a Magyar Országos Bajnokságot az első ligában. Szerbiában egyéni versenyzőként három évvel ezelőtt kezdett el játszani. A klubokra azért van szükség, mondja a sportoló, mert a klubtagságért cserébe edzési lehetőséget biztosítanak. Ott összegyűlnek a legjobb játékosok, egymással állandóan versenyeznek, és ettől egyre jobbak lesznek.
– Szabadkán régen nagyon sokan biliárdoztak, még ha nem is voltak hivatásos versenyzők, de elég jól játszottak. Ebből mára nem maradt szinte semmi. A Montevideo klubban, ahol most edzünk, gyermekszületésnapokat tartanak, de van két asztal egy külön helyiségben, és ott mi nyugodtan tudunk játszani. Leggyakrabban egyedül edzek, mert így tudom maximalizálni az edzési időt. Naponta két-három órát kellene edzeni, de sajnos nem sikerül mindennap eljutnom. Nagyon szeretem a precizitást, erre pedig nagy szükség van a biliárdban, de a munkámban grafikai szerkesztőként is fő szempont a pontosság. A biliárdnak érdekes visszacsatolása van az életemre, mert ha az jól megy, akkor minden más is gördülékeny, jobban tudom navigálni a dolgokat, úgy érzem: nagyobb irányításom van az életem felett is. Tavasz végéig tart ez az idény, ebben a célom egy címvédés, az országos ranglista negyedik helye. Nagyon kevés választ el a harmadik, vagy akár a második helyezéstől. Ez még komolyabb edzésekkel jár. A biliárd mentális sport. Nagyon könnyű egy mérkőzésen leblokkolni. Minél magasabb szinten műveli valaki ezt a sportot, annál jobban tudja kezelni az érzelmi ingadozást. Gyakorlással bárki egy éven belül elérheti azt a technikai tudást, hogy versenyezhessen, de mentálisan sokkal jobban kell erősödni mint technikailag. Nyilván technikailag is kell fejlődni, de ez a fejlődés egy szint után már lelassul. Komolyabb felszerelés használatával a játékos érezhet azonnali változást, eredményezhet ez akár győztes vagy vesztes meccset – hallottuk a biliárdbajnoktól.
S nem csak a felszerelés kerül pénzbe, hanem az edzés is. A sportoló is éppúgy fizet, mint a szórakozó játékos. És persze a versenyekre való kijutás is az anyagiak függvénye.
– Nagyon sok nyílt versenyt szerveznek a környező országokban, ahová jó lenne eljutni, de erre anyagi keret nincs és támogatás sem. A munkám a hobbim is a biliárd meg a munkám is. Olyan dolgokkal foglalkozom, amiket szeretek. Ahogy a munkámban is vannak kevésbé kellemes projektek, feladatok, ugyanúgy a biliárdban is vannak rutinedzések, de ezek éppen a monotonitásuknak köszönhetően jó koncentrációnövelők. Tót Sándor többszörös Európa-bajnoknál, akit a világ legjobb tizenhat versenyzőjeként tartanak számon, voltam egy egyhetes edzésen Újvidéken. Már versenyeken nem vesz részt, kizárólag oktatással foglalkozik. Ő volt az, aki azt mondta, hogy amit csinálok, az jó, ezen nem kell változtatni, viszont azt elmondta, hogy mentálisan kell fejlődnöm, magyarán: a fejemet kell rendbe rakni. Nagyon örülök, hogy részt vehettem ezen az edzésen, mert egy vérbeli profi nyugtatott meg, hogy amit csinálok, azt jól csinálom. Ajánlotta, hogy vizualizáljam a játékot, sokkal jobban tudatosítsam amit csinálok az asztalon, ne a rutinra támaszkodjak. Ennek köszönhetően álltak helyre a dolgok bennem és ennek a kicsúcsosodása ez a jelenlegi országos bajnoki cím is – mondta Lackó Lénárd, Szerbia országos biliárdbajnoka.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás