A szamártej gazdag laktózban, ugyanakkor zsírszegény. A benne található fehérjéknek köszönhetően könnyen emészthető. Cipruson szamártejtermeléssel és feldolgozással foglalkozó ágazat épült ki a turisták igényei miatt. Szamártejből szappanok, különféle bőrápoló termékek, csokoládé és likőr is készül. Szabadkán Đorđe Karolija szamárfarmot tart, az ötlettől a megvalósításig beszélt farmjáról a tulajdonos.
– Tíz éve kezdtem szamártenyésztéssel foglalkozni. Dalmáciából származom, ott szamár nélkül szinte elképzelhetetlen az élet. A vizet is szamárháton szállítják és a malomba is szamarakkal kell szállítani a gabonát. A tűzifát is a hátukra pakoltuk. Őseim nem viseltek komolyabb gondot a szamarakról, elég mostoha körülmények között tartották őket, s talán ez az egyik oka, hogy eldöntöttem, én humánus feltételek között tartok szamarakat.
Az első 2-3 évben csak egy-egy szamaram volt, de ma már húsz szamár a farm lakója. Az a vágyam, hogy a szamárfarmot ötven egyedre bővítsem. Egy szamár háromszáz euróba kerül, a nőstény ennél valamivel többe, háromszázötven-négyszáz euró. Minden szamaramat bejegyezték az európai állatnyilvántartásba, tehát mindannyian európaiaknak számítanak. Minden szamaramnak van neve: Goca, Inda, Indijana, Ruska, Zoza, Jovanka, Milo, Pongo. Naponta egy nőstény szamár fél liter tejet ad. Nagyon fontos a táplálásuk: széna, here, búza és kukorica a napi menüjük. Ha a munkámat nem vesszük figyelembe, száz euróba kerül az évi ennivalója egy szamárnak. Fejni megrendelésre szoktam, a legjobban szeretem, ha a vásárló eljön, részt vesz a fejésen, és utána nem mondhatja, hogy nem megfelelő tejet kapott. A szamártej nagyon drága, háromezer dinárért árulom literét, de Szerbia más helységeiben 40 eurót is elkérnek érte. A szamártej kiváló szépségápoló és gyógyszer is. Gyógyszerként jó köhögésre, asztmára, tüdőbetegségekre, sebgyógyító, valamint kiváló immunerősítő is, de anyatej helyett is fogyasztható. A szamártej lefagyasztva nem veszít értékéből, viszont ami a melegítést illeti, maximum 40 Celsius-fokig melegíthető. A felnőtteknek az ajánlott adag naponta egy deci szamártej, míg a gyermekeknek ezt az adagot két részben reggel és este kell meginniuk. Mint említettem, a szamártejnek nem árt a lefagyasztás, ezért van lehetőség kisebb műanyag edényekben lefagyasztanom a tejet, és így elküldhetem Újvidékre, Belgrádba, Kruševacra. Főként az asztmás betegeknek kiváló gyógyszer, emiatt nem árusítom magasabb áron. A szamártej nagyon népszerű Európában, gyermekgyógyászok ajánlásával a szoptatós anyák is fogyasztják Franciaországba, Belgiumban és más országokban. Az egyik szerb vállalkozó ötezer euróért vett szamártejet a múlt évben és ezzel töltötte fel a fürdőkádat, hogy kedvese megfürödhessen benne, mint annak idején Kleopátra, hogy ezáltal megőrizze szépségét és fiatalságát – mondta a szamárfarm tulajdonosa.
Đorđe egészséges élelmiszerek gyártásával foglalkozik, ugyanis a szamárfarm szomszédságában mangalicákat tenyészt, a szamár meg a mangalica húsból készült kolbász kilóját ezer dinárért árulja.
– A nőstényszamár tizenhárom hónapig vemhes, a kis szamarak kilenc hónapos korukig szopnak, habár a farmon a fejést az ellést követő harmadik hónapban kezdjük. A nőstényszamarakat naponta három alkalommal fejjük, a három fejéssel összesen fél liter tejet kapunk. Jelenleg öt szamárkancát fejek, tehát naponta összesen két és fél liter tejet kapok. A szamártejet a fejést követő 24 órában el kell fogyasztani vagy le kell fagyasztani, mert csak így tudja megőrizni tulajdonságait. Szerbiában mindössze hétszáz szamár van, Amerikában ennyit tartanak számon házi kedvencként. A kormány különböző minisztériumai ösztönző intézkedéseket szeretnének bevezetni a kecske-, mangalica- és szamártenyésztőknek, akik élnek a kihívásokkal, és saját termékkülönlegességeikkel új szerbiai brendek kialakításán fáradoznak, mert ezek a termékek Európában nagyon keresettek. Az államtól szamaranként tízezer dinár támogatást kapok, és ez nagyjából fedezi az éves élelemszükségletüket. Remélem hamarosan megvalósul álmom, és ötven szamár lesz a farm lakója, mert ezáltal már eleget tudnék tenni a napi tejkeresletnek – mondta a tulajdonos.
A szamártejben a tehéntejnél hatvanszor több C-vitamin van. A-, D-, E-, F-vitaminokat, foszfort, magnéziumot, kalciumot, káliumot, cinket Omega 3 és 6 zsírsavakat, immunoglobinokat és lactofenint is tartalmaz – ezek baktériumellenesek és gyulladáscsökkentőként hatnak. A szamártejet használat előtt fel kell rázni.