2024. július 16., kedd

Nyitott ölelés

Újszerű szociális védelmi rendszer és szolgáltatásforma van kialakulóban – Szerbiában az első kedvezményezettek között a bácskossuthfalvi Otthon Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézet kliens

Az Open Arms StM-t, vagyis a Nyitott ölelés elnevezést viseli az Otthon Értelmi Fogyatékosokat Gondozó Intézet felhasználói életkörülményeinek javítása a közösségbe való bekacsolódás által Európai Uniós IPA-projektum, amely párhuzamosan az uniós tagországokban formálódó gyakorlat kialakulásával, Szerbiában is azokat a törekvéseket kívánja megalapozni, erősíteni, hogy a szellemi fogyatékkal élőket is nagyobb mértékben és szélesebb körben lehessen bekapcsolni a közösségbe.

A 2014 júniusától élő, 21 hónapos pályázati futamidejű Nyitott ölelés projektumon keresztül olyan alternatívákat kínálnak fel, amelyek hosszabb távon az ún. intézményesítést teszik elkerülhetővé.

Újszerű szociális-védelmi rendszer és szolgáltatásforma van kialakulóban – Felvételünkön Balassa Endre és Majláth Béla

Újszerű szociális-védelmi rendszer és szolgáltatásforma van kialakulóban – Felvételünkön Balassa Endre és Majláth Béla

– Bízom abban, hogy ez a program, mely kísérleti jellegű, és egyelőre országunkban hat kiválasztott, a miénkhez hasonló szociális intézményt érint, hosszú távon az intézményi leépítést fogja megcélozni. Remélem, az általunk érvényesítendő gyakorlat majd mérhető kísérleti anyag lehet, hogy miként és milyen ütemben lehet ezt a társadalmi szociális átalakulást véghezvinni – nyilatkozta lapunknak Majláth Béla, a bácskossuthfalvi Otthon igazgatója, mely intézmény a Topolya Községi Fejlesztési Társulás mellett a szóban forgó, több mint 200 000 eurós IPA- projektum résztvevője. A Nyitott ölelés projektum támogatói között a topolyai önkormányzat és a Vajdaság AT szerepel.

– A közösségünkben ismeretlen, számunkra is újszerű szociális védelmi rendszer lényege, hogy európai uniós mintára kisebb lakóközösségeket kell létrehozni annak érdekében, hogy minden kliensünknek sokkal jobb, emberhez méltóbb életkörülményeket biztosítsunk, illetve perspektívát a korábbi intézményi elhelyezéssel ellentétben. A program leglátványosabb része, hogy tartalmából kifolyólag helyben két új családi ház épül majd ki, illetve egy már meglévő objektumunknak az adaptációjára is sor kerül. Az építkezési munkálatok az idei év tavaszán kezdődnek. Startban tizennégy kliensünk települ majd ki, kezd új életet, értelemszerűen természetesen továbbra is olyan felügyelet mellett, amely az értelmi képességeiknek megfelelő. A gondozottak minden tekintetben sokkal nagyobb szabadságot fognak élvezni, mint eddig. Az önálló életvitelhez kapcsolódóan nemcsak a jogköreik szélesednek ki, hanem a hétköznapi ember problémáival is szembesülni fognak. Marad azonban továbbra is az intézményi háttér, amely mind szakmailag, mind erkölcsileg, mind emberileg, valamint anyagilag is támogatást fog biztosítani számukra – emelte ki Majláth Béla.

– Egy ún. megelőző iroda is nyílik majd Topolyán. Az iroda ahhoz fog majd a családoknak szakmai útmutatást, segítséget nyújtani, hogy a lehető legkésőbbi időpontig el lehessen odázni azt, hogy a természetes családi közegből az érintett személyek bekerüljenek az állami ellátó szférába. Az utóbbi nagyban igyekszik ugyan pótolni, helyettesíteni azokat a körülményeket, amelyek a családi, természetes fenntartásnál megvalósulnak, az intézményiek azonban, a legjobb szándék és körülmények mellett sem képesek minderre – nyilatkozta az Otthon igazgatója, aki hangsúlyozta:

– A szociális ellátásnak erről a közösségünk számára ismeretlen, új rendszeréről minél szélesebb körben szükséges a tájékoztatás. Intézeten belül, szűkebb közösségünkben, vagyis a falunkban, továbbá tágabb lakóközösségünkben, a község polgárai körében is tájékoztatni kell, hogy az érintett személyeknek, klienseinknek a befogadása minél zökkenőmentesebb legyen. Hogy minél nagyobb hangsúlyt tudjunk fektetni arra az egyébként is nyilvánvaló emberi elvre, hogy mindannyian egyenrangúak vagyunk. Az érintettek, a fogyatékkal élők reintegrációja zökkenőmentesebbé tétele érdekében a toleranciaszintet el kell mélyíteni. Mindenkinek helye van a Nap alatt, intézményben, intézményen kívül is. Úgy gondolom, egy közösség csak akkor ép, ha mindenkit be tud fogadni, ha képessé válik az együttélésre a közösség minden tagja – szögezte le az Otthon vezetője, aki a napokban Szlovéniába és Olaszországba készül tanulmányútra, abból a célból, hogy az intézményesítést kiváltó megoldásokat mind jobban megismerje. A projektumban részt vevő személyek – többek között Balassa Endre projektmenedzser – a közelmúltban a Pancsova melletti Jabukába is ellátogattak, ahol néhány éve már gyakorlat a fentebb részletezett, az ún. kitagolást és annak hozadékait éltető szociális védelmi rendszer és szolgáltatásforma. Balassa Endrétől megtudtuk: a pályázatba foglalt feltételeknek eleget téve a szervezett tanulmányutak lebonyolítása mellett folyamatban van a támogatott lakhatást lehetővé tevő gondozók képzése, azzal párhuzamosan pedig az Otthon ápoltjainak felkészítése is az intézményen kívüli lakhatásra. A projektmenedzser fontosnak tartott kitérni arra, hogy a Nyitott ölelés projektumnak a szociális vállalkozásfejlesztés lehetőségeinek feltérképezése is tartozéka. Mindez azzal a szándékkal van jelen, hogy egy ötletből a jövőben valódi vállalkozások is kinőhessenek, olyanok, amelyek a későbbiekben munkát is biztosíthatnak majd az ápoltaknak.

– Elvileg az intézménytelenítés, a kitagolás országos folyamat kellene hogy legyen. A szociális minisztérium képviselői nyíltan ezt hangoztatják, az alsóbbrendű hivatalnokok azonban ezzel kapcsolatban igen szkeptikusak. Felsőbb szintekről érkező jelzések szerint minden önkormányzatnak kötelessége lesz majd saját területén gondot viselni az értelmi fogyatékosokra, ennek viszont legalább két feltétele van: a törvényes előírások ilyen irányú megváltoztatása és betartatása, valamint pénz hozzárendelése. Az utóbbi lehetséges, ha a minisztérium életre kelti a már régen emlegetett ún. ,,novac prati korisnika”-elvet, tehát az állam anyagi eszközt szán a szolgáltatásra, ezen eszközök pedig oda kerülnek, ahol az illetőt ellátják. Tehát nem automatikusan egy intézményhez, egy nagy pénztömeg jellegtelen részeként. Ha azonban ez nem történik meg, a kitagolást viszont erőltetik, azokat az önkormányzatokat büntetik majd, amelyek területén most bennlakásos intézmények léteznek. Ez a módszer pedig elítélendő és Topolya községnek sem érdeke. A ,,novac prati korisnika”-elv azért is fontos, mert ebben az esetben a kitagolás és az ún. támogatott lakhatás újfajta szolgáltatássá válik, amelyet valakinek nyújtania kell. Erre készítjük fel a projektumon keresztül az Otthon dolgozóinak egy csapatát: hogy felkészüljenek, és esetleg piaci alapon is dolgozzanak azon községeknek, amelyek területén nincs ilyen típusú intézmény. Ez a szegmens nagyon fontos, hiszen ha csökken az ápoltak száma, előbb-utóbb a foglalkoztatottak számát sem lehet majd védeni. Bácskossuthfalván azonban az Otthon a második legnagyobb munkaadó. Véleményem szerint a szóban forgó szolgáltatások nyújtásához egy közösségben stratégiai konszenzusnak kell születnie a közösség szintjén: akarnak-e együtt élni az érintett személyekkel, esetleg pozitív értelemben vett üzletet és munkahelyeket is látnak a szolgáltatásban. A fordított eset is legitim. Ahhoz, hogy ezek a körülmények ki tudjanak kristályosodni, kampányt folytatunk több szinten: a bácskossuthfalvi helyi közösség szintjén, a község szintjén, magában az intézményben stb. – osztotta meg lapunkkal Balassa Endre.