2024. július 17., szerda

Vám nélkül sem olcsóbbak a használt autók

Ha hatályba lép a környezetvédelmi illetékről szóló jogszabály, 12 ezer dinárral fizethetünk többet

Újévtől megszűnt az Európai Unióból származó személygépkocsikra kivetett vám. Ez első hallásra igen vonzónak tűnik, azonban az autókereskedők és -szállítmányozók szerint csöbörből vödörbe kerültünk, ugyanis amellett, hogy jelentéktelen összegről volt szó, a szerb kormány megemelte a személygépkocsikra kivetett áfát. Az árakat csupán két dolog változtathatja meg drasztikusan, a környezetvédelmi illeték, amelynek bevezetését 2011-ről 2013-ra halasztották el, valamint a még csak bejelentett előzetes műszaki vizsga. Szerencsére még egyiket sem vezették be.

(Fotó: Molnár Edvárd)

(Fotó: Molnár Edvárd)

A stabilizációs és társulási megállapodás értelmében évről évre csökkent az egyes személgépkocsikra kivetett behozatali vám, tavaly már csak 2,5 százalékot tett ki, az idén pedig megszűnt. Az új szabályozás szerint nem kell behozatali vámot fizetni az 1000–3000 köbcentiméter hengerűrtartalmú benzinmotoros, valamint az 1500–2500 köbcentiméter hengerűrtartalmú dízel meghajtású személygépkocsikra. A megadott hengerűrtartalmak feletti és alatti motorokra 2014-ig továbbra is kiróják a 2,5 százalékos behozatali vámot.

Az autókereskedők szerint a 2,5 százalékos vám eddig sem jelentett túl nagy összeget, például egy 5 ezer eurót érő Peugeot 308-as személygépkocsira mindössze 100 euró vámot kellett fizetni, míg egy 2002-es 1000 eurót érő Fiat Puntóért csupán 25 eurót. A nem uniós országból származó – amerikai, távol keleti –, pontosabban nem az unióban gyártott személygépkocsikra továbbra is 12,5 százalékos vámot kell fizetni, illetve kötelezően el kell végezni a típusmegfeleltetést, vagyis a homologizálást (60 euró), hogy a motorja megfelel-e az EURO 3-as környezetvédelmi szabványoknak. Az EU-ban történő használtautó-vásárláskor érdemes odafigyelni arra, hogy mikor gyártották az autót, ugyanis 2002-nél öregebb gépkocsik esetében megint csak ki kell vizsgálni, hogy EURO 3-as besorolású-e a motor, valamint fontos, hogy az eladó mellékelje az EUR 1-es szállítási bizonylatot, amellyel azt igazolják, hogy a személygépkocsi az unióból származik. A szállítási bizonylatot általában az eladó mellékeli (50 euró), de ha nem rendelkezik vele, akkor az adott ország vámhivatalában kell kérvényezni. Ha így sem sikerülne megszerezni, akkor azt a szerbiai Közlekedésbiztonsági Ügynökség állítja ki 10 ezer dinárért, a dokumentumra és így az autóra pedig egész addig kell várni, míg a gyártó nem igazolja, hogy az adott gépkocsit az EU-ban gyártották. Az EUR 1-es szállítási bizonylat nélkül ugyanis 12,5 százalékos vámot rónak ki gépkocsira, és a homologizációt is el kell végezni, legyen bármennyire is köztudott, hogy az adott Volkswagent, Citroënt vagy Volvót a kontinensen gyártják.

Ugyanakkor számításba kell venni, hogy egy autót nem lehet az országba csak egyszerűen behozni, hiszen vámszolgálati illetéket (fraktura) is fizetni kell, ami további 5 ezer dináros kiadást jelent a vásárlónak. Az összképet továbbá rontja még a 20 százalékra emelt forgalmi adó is, amely a tavalyi árakhoz képest szinte kiegyenlíti, ha nem megdrágítja a külföldön megvásárolt autót.

A legnagyobb csapás azonban a környezetvédelmi illeték jelenti, amelyet 2011-ben terveztek hatályba emelni, azonban elhalasztották azt 2013-ra. A tonnánként 12 ezer dináros illeték sorsa még ismeretlen, hiszen az illetékesek nem döntöttek hatályba emeléséről.

A környezetvédelmi illeték mellett pedig bejelentettek még egy újdonságot, az előzetes műszaki vizsgát. Ezen a műszaki vizsgán minden Szerbiában első ízben regisztrációra kerülő személygépkocsinak át kellene esnie. Hasonló műszaki vizsga került bevezetésre Bosznia és Hercegovinában, valamint Horvátországban is. Az autókereskedők szerint átverés az egész, hiszen az 50 euróba kerülő műszaki vizsgát – ellenőrzik a karosszériát, a kipufogógázokat, a világítást, a kormányművet stb. – csak egyes „felhatalmazott” műhelyek végezhetnek, amellyel monopóliumot szereznek, valamint az előzetes műszaki vizsgával nem lehet forgalomba helyezni az autót. A forgalmi engedély kiadásához újból műszaki vizsgára vihetjük az autót, most már a nekünk tetsző helyre.

A bejelentett nehézségek csupán tovább rontják majd az egyre kisebb szerbiai autópiacot. Tavaly összesen 25 ezer új személgépkocsit értékesítettek, 2011-ben pedig 30 ezret, amely viszont 30 százalékos eladáscsökkentést jelentett a 2010-es évhez képest. A szerbiai átlagpolgár egyre nehezebben engedheti meg magának, hogy új autót vásároljon, de lassan a használt, 10 éves autók vásárlása sem fizetődik ki. Az ellehetetlenített árak miatt a szerbiai polgárok legnagyobb része még mindig 15 évnél idősebb személygépkocsival közlekedik, amelyeket a szerb kormány elképzelése szerint évi kétszer vihetünk majd műszaki vizsgára.