Ma délelőtt tartották meg Ópusztaszeren az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark és a zentai Történelmi Levéltár Élő archívumok – A közös kulturális örökség ereklyéi elnevezésű közös projektumának nyitórendezvényét. Az Interreg-IPA CBC Magyarország–Szerbia program keretében megvalósuló projektum célja feltárni és összegyűjteni a kulturális örökség azon elemeit, amelyek az országhatár mindkét oldalán azonos gyökerekkel rendelkeznek, és összekötnek bennünket.
A rendezvény kezdetén Fodor István, a zentai Történelmi Levéltár igazgatója mutatta be a projektumot, kiemelve, annak fő célja feltárni és összegyűjteni a kulturális örökség azon elemeit, amelyek az országhatár mindkét oldalán azonos gyökerekkel rendelkeznek, és összekötnek bennünket, fő feladata pedig az, hogy felkutassa és bemutassa a Dél-Alföld eddig nem megfelelő mértékben dokumentált ipar- és agrártörténeti értékeit. Kifejtette, a kutatás eredményeit a társadalomtudományok képviselői, levéltárosok, néprajzkutatók és történészek dolgozzák fel, és mutatják be különféle eseményeken, nyilvános megjelenéseken, promóciós anyagokon, publikációkon és ifjúsági táborokon keresztül. Hozzátette, az eddig még nem publikált iratok, illetve azok megfelelő interpretálási lehetőségei tudományos hátteret biztosítanak a régió mezőgazdasági, ipari és társadalmi helyzetének a megértéséhez. Mint mondta, az együttműködés felöleli a levéltári dokumentumok széles körű, alapos kutatását; a kutatás eredményeit magában foglaló adatbázis létrehozását; négy könyv kiadását, köztük két kézikönyvet, amelyeknek a levéltári dokumentumok széles körű, alapos kutatása szolgál alapul, illetve két tanulmánygyűjteményt, amelyek közül az egyik a régió agrártörténeti múltját mutatja be, a másik pedig 6–8 cég iratanyagán keresztül a régió, valamint a korszak ipari, gazdasági sajátosságait ismerteti; számos PR-tevékenységet, valamint több olyan termék létrehozását is, amelyek a széles nyilvánosság számára készülnek; mezőgazdasági gépek bemutatására szolgáló épületek felépítését; mezőgazdasági gépek helyreállítását; valamint különféle ismertető táblák elhelyezését.
A nyitórendezvényen a projektum keretében megvalósuló együttműködés jelentőségét magyarországi részről B. Nagy László országgyűlési képviselő, Csongrád megye fejlesztési biztosa, vajdasági részről pedig Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke méltatta, a projektum ópusztaszeri vonatkozásait pedig Kertész Péter, az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark ügyvezető igazgatója ismertette az egybegyűltekkel, akik között mások mellett jelen volt Jerasz Anikó, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke is.
Az Élő archívumok – A közös kulturális örökség ereklyéi elnevezésű projektum nyitórendezvényéről részletesen lapunk hétvégi számában számolunk be.