Ötödik alkalommal járt Vajdaságban a magyarországi Cifra Műhely Közhasznú Kulturális Egyesület, illetve a hétvégén harmadik alkalommal pezsdítették fel Bácskossuthfalván az Ady Endre Művelődési Központ táncosainak hangulatát.
Az élő zene varázsa felhőtlen hangulatban szinte észrevétlenül erősítette a magyar népi kultúra, a néptánc és a népzene erejét a kis táncosokban. Deésy Gábor, a szervezet elnöke elmondta, a fő céljuk az volt, hogy felhívják a gyerekek figyelmét a nemzeti értékeinkre, és arra a gazdag hagyománykincsre, amit mindannyian magunkban hordozunk.
– Az idén Bácskossuthfalva mellett Bácsfeketehegyre és Bácsgyulafalvára is ellátogattunk. A foglalkozásaink nem titkolt célja, hogy a jelenlévők ne csak csendes szemlélői, hanem aktív résztvevői legyenek a programoknak. A magyar hagyományainkon alapuló táncműhelyt, zeneműhelyt szervezünk a gyerekeknek, kívánság szerint akár ki is próbálhatják, meg is szólaltathatják a hangszereket. Ezúttal hegedűket, a kontrahegedű mellett bőgőt, egy szép nagy 100 kg-os cimbalmot, kobzot és egy kétfenekű dobot szólaltatott meg a zenekarunk. A rendkívül lendületes, friss moldvai csángó táncokat ismertettünk, tanítottunk, elevenítettünk fel a gyerekekkel – nyilatkozta Deésy Gábor, aki elárulta azt is, hogy a Cifra Műhely második, a több generációt megszólító ismeretterjesztő kifestője is a moldvai csángó kultúrát hivatott megismertetni a gyerekekkel, a felnőttekkel.
– Az elmúlt másfél évben munkatársaimmal egy olyan népművészeti ismeretterjesztő füzeten dolgoztunk, ami több generáció számára is nyújt használható információkat. Ebből hoztunk ajándékba most Bácskossuthfalvára is a gyerekeknek. A korábban kiadott első kifestőnk Kalotaszeg népművészetét, motívumait dolgozta fel. Ennek a mintájára készült el a második, a moldvai csángók kultúrájára alapozó füzet. Ez is tartalmaz például csujogatókat, meséket, de énekeket és recepteket is, illetve a legkisebbeket célzó festegetni való mellett egy szótárat is. A kiadvány a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásának köszönhetően kerülhetett ki a nyomdából – tudhattuk meg. Közben alábbhagyott a muzsika és a tánc, a gyerekek pedig elcsendesedtek, hogy a közreműködő oktatóktól csomózni tanuljanak, illetve a népművészeti motívumok felhasználásával hűtőmágneseket készítsenek.
– A célunk az volt, hogy könnyebben elkészíthető, hazavihető dolgok készüljenek, amik egyben a finom motorikát is fejlesztik. A foglalkozásokat vezető tanáraink gondoltak az idősebb gyerekekre is, akik karkötőket csomóztak maguknak. A legkisebbek számára pedig kerekes-zsinóros csigafutam startolt – tette hozzá Deésy Gábor, aki külön örömét fejezte ki a szép idő miatt, hiszen ennek köszönhetően vasárnap délelőtt a táncosok nem szorultak be a Művelődési Házba. Bácskossuthfalván az udvarban tartották a foglalkozásokat. A csapat vezetője elárulta azt is, hogy nemcsak tudást és hagyományokat visznek magukkal a magyar közösségekbe, hanem igyekeznek töltekezni is a tapasztaltakból, a házigazdák vendégszeretetéből.
– A célunk az, hogy minél több helyre eljussunk Kárpát-medence-szerte a programjainkkal és az üzenetünkkel, hogy az újabb és a régebbi ismerősi kapcsolatainkból egymást támogató, szellemileg tápláló barátságok alakuljanak ki. Tapasztaljuk, hogy a gyermekek létszámától, nyelvi és kulturális előtudásától függetlenül, valamennyi helyen tárt karokkal várnak bennünket, és keveslik azt az időt, amit ott tudunk tölteni. Bácskossuthfalva, de Bácsfeketehegy és Bácsgyulafalva is egy-egy olyan helyszín, ahol a megható vendégfogadás mellett a gyerekek előtudására is tudunk építeni. Természetesen valamennyi helyszín egyformán fontos számunkra, hiszen ugyanolyan nagy dolog az, ha a szórványban szólítjuk meg azt a néhány gyermeket, mint ahogy egy népesebb közösségben egy teremnyivel foglalkozunk – tette hozzá Deésy Gábor, aki bevallotta, hogy szívesen töltenének hosszabb időt is egy-egy helyszínen, de akkor kevesebb idejük jutna más közösségekre. Érzik azt, hogy missziós ereje van a magyar néphagyományok igényes formába öltött, szívből jövő átadására. A Cifra Műhely a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően évek óta tud ellátogatni Vajdaságba is.