2024. november 21., csütörtök

Robotprogramozás otthon

Vajdaságból 63 csapat jelentkezett az Edu Robotics Cup versenyre

A World Robot Olympiad (WRO) első szerbiai döntőjét tavaly rendezték meg a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon. Akkor 22 csapat 66 diákja vett részt a megmérettetésen. A győri döntőn Szerbiát a horgosi Kárász Karolina Általános Iskola és a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium csapata képviselte, amelyek szép eredményekkel tértek haza.

Az idei versenyre háromszor annyi csapat jelentkezett, mint tavaly (Fotó: Gergely Árpád)

Az idei versenyre háromszor annyi csapat jelentkezett, mint tavaly (Fotó: Gergely Árpád)

Az idén a koronavírus-járvány miatt a verseny az online térbe került. A magyarországi Edutus Egyetem Edu Robotics Cup (ERC) néven hirdette meg ezt az informatikai versenyt. Ez egy új, projekt- és robotprogramozási feladatokból álló online megmérettetés. Ennek része a Project Challange Cup, amelyre Vajdaságból 63 csapat jelentkezett. A program vajdasági partnere a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar. A versenyhez szükséges LEGO-szetteket a Magyar Nemzeti Tanács és a YUMOL Kft. támogatásával kapták meg a csapatok. Ezeket tegnap vették át a felkészítő tanárok a szabadkai MTTK épületében.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke videóüzenetben köszöntötte a megjelenteket. Mint kiemelte, egy ilyen nagy versenyt úgy kell most megszervezni, hogy a résztvevők nem egy térben vannak, mint az előző alkalomkor, hanem egymástól elválasztva.

–  Ki kell emelnünk, hogy az idei verseny az újabb fejlődés, előrehaladás bizonyítéka, hiszen most 63 csapat jelentkezett. Tavaly a vállalkozók támogatásával, az idén pedig a Magyar Nemzeti Tanácsnak köszönhetően tudtak újabb szetteket vásárolni. Az MNT támogatásának köszönhetően megduplázódott az eszközszetteknek a száma, amelyek lehetővé teszik a csapatok indulását. Az előző évek azt bizonyították, hogy tehetséges gyerekeink vannak, és a vajdasági magyar közösség az elmúlt években arról vált ismertté, hogy megpróbálja felkarolni a tehetségeket, és a különböző versenyeken olyan eredményeket próbálunk elérni, amelyek talán még a számarányunk felett is bizonyítják a rátermettségünket. Szeretnék köszönetet mondani a felkészítő tanároknak, azoknak, akik hittel és szeretettel foglalkoznak a gyerekekkel, és megpróbálják kihozni belőlük azt a tehetséget, ami a műszaki tudományok irányába tereli őket. Szeretnék külön köszönetet mondani a magyarországi és a vajdasági szervezőknek, akik lehetővé teszik ennek a versenynek a megvalósulását – hangzott el Pásztor István videóüzenetében.

Pásztor István videoüzenetben köszöntötte a megjelenteket (Fotó: Gergely Árpád)

Pásztor István videoüzenetben köszöntötte a megjelenteket (Fotó: Gergely Árpád)

Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Tanács a tehetséggondozást támogatja, és ez kiemelt pontja ennek a versenynek is.

– A robotika, a programozás, a robotok megépítése a mindennapjaink részévé vált. Azok a fiatalok, akik részt vesznek ezen a versenyen, a játék örömét, a tanulást és a szórakozást fogják ötvözni, egyszerre alkalmazni. A verseny közel sem egyszerű, hiszen ahhoz, hogy a résztvevő diákok meg tudják építeni a robotokat, és a későbbiek során programozni tudják azokat, sokrétű tudásra van szükség – az informatikai, a matematikai, a fizikai és a logikai tudásukat is be kell vetniük. Azt gondolom, hogy az ilyen fajta megmérettetés közelebb hozza a fiatalokhoz a természettudományi tantárgyakat. A Magyar Nemzeti Tanács 30 LEGO- szettet biztosított ehhez a versenyhez. Külön öröm számunkra, hogy ekkora az érdeklődés a verseny iránt. Függetlenül attól, hogy koronavírus-járvány van, és hogy a verseny online kerül megszervezésre, 63 csapat jelentkezett. A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar nemcsak a verseny szervezéséből veszi ki a részét, hanem megfelelő szakmai tudást nyújt a tanároknak – emelte ki Jerasz Anikó.

Vicsek Annamária, a VMSZ köztársasági parlamenti képviselője kiemelte, hogy a versenyzőknek az idén még több kreativitásra van szükségük, mint egyébként.

– Ha megnézzük, hogy mi az, amit a résztvevő csapatok ezen a versenyen kapnak, az az élmény és tapasztalat, amit ez a megmérettetés nyújt nekik, az egy óriási dolog. Minden olyan tevékenység, amelyet az iskola mellett, az iskolán kívül, illetve ami nem tartozik a kötelező oktatáshoz, viszont szorosan kapcsolódik hozzá, az gazdagítja a gyerekeket és fejleszti a képességeiket. Azt hiszem, hogy a tanárok és a gyerekek is óriási előnyét fogják ennek látni. Nagy büszkeséggel tölt el, hogy megdupláztuk a korábban résztvevő csapatok számát. Ez azt bizonyítja, hogy érdemes ezzel foglalkozni, és hogy a vajdasági magyarságban van akkora tartalék, hogy megtöltsük ezeket a versenyeket. Azt kívánom minden tanárnak, hogy éljék meg azt a csodát, ami nemcsak a versenyen való részvételben, hanem az együtt töltött időben, a felkészülésben, az energiabefektetésben van, hiszen mindez meg fog térülni – nyilatkozta Vicsek Annamária.

A felkészítőtanárok átvették a versenyhez szükséges LEGO-szetteket (Fotó: Gergely Árpád)

A felkészítőtanárok átvették a versenyhez szükséges LEGO-szetteket (Fotó: Gergely Árpád)

A szervező, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar nevében dr. Námesztovszki Zsolt dékánhelyettes osztotta meg a versennyel kapcsolatos részleteket.

– A verseny figyelembe veszi a járványügyi intézkedéseket. Egy–három gyermek lehet egy csapatban. A tavalyival ellentétben az idén a csapatoknak egy projektet kell kidolgozniuk. Ezt a projektet egy maximum hatoldalas tanulmányban kell leírniuk, bemutatniuk. Emellett egy rövid, 2–5 perces videót kell készíteniük, amelyet be kell küldeniük. A versenybírák figyelembe veszik, hogy a projekt mennyire innovatív, mennyire összetett robotikailag, mennyire kreatív, és hogy a csapatok milyen módon prezentálják a munkájukat. Ezek alapján fogják értékelni a csapatokat, és maximum száz pontot lehet elérni. A munkákat november 29-éig lehet átadni. Lesz külön vajdasági eredményhirdetés is. A Project Challange Cupra több mint 130 csapat jelentkezett, ebből 63 vajdasági – tudtuk meg dr. Námesztovszki Zsolttól. Mint hozzátette, tavaly a YUMOL támogatásával 28 szettet vásároltak, az idén pedig az MNT 30 szettel támogatta a versenyzőket. Vannak olyan csapatok is, amelyek saját szettel dolgoznak, illetve olyan eset is van, hogy több csapat osztozik egy szetten.

Az érdeklődők a https://wro.hu/edu-robotics-cup/ oldalon követhetik a versenyt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás