Az új kormányt 25 minisztérium alkotja majd – többek között erről vitáztak a köztársasági képviselőház őszi ülésszakának tegnapi első ülésén. Négy tárcával lesz több mint a korábbi kormányban, külön minisztériumot képez majd a kulturális, az oktatási tárca, a kül- és belkereskedelem is egy minisztériumba kerül, ahogy a tájékoztatás és a telekommunikáció is egyetlen tárcát képez majd.
Az ellenzék szerint túl sok ennyi minisztérium, feleslegesen növeli az államapparátust, a hatalmi koalíció pedig azzal érvelt, hogy a minisztériumokat úgy állították össze, hogy az válaszolni tudjon az előttük álló kihívásokra.
A minisztériumokról szóló törvény törvénymódosítási javaslatot előterjesztve Milenko Jovanov kiemelte, nehéz időszak áll az új kormány előtt, hiszen rendkívüli helyzetben, háborús időkben kell helyt állnia, amikor a világban a feszültség csak növekszik. Szerbiára jelentős nyomás érkezik keletről, nyugatról, északról és délről, így a kormány alapvető feladata az lesz, hogy az ország érdekeit szem előtt tartva politizáljon.
Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője üdvözölte a törvénymódosítási javaslatot, majd kiemelte, külön jelentőségű, hogy az új kormányban folytathatja a munkáját az emberi-, kisebbségi és társadalmi párbeszédért felelős minisztérium, különösen most, amikor a népszámlálás folyik (19 nyelven), illetve amikor nemzeti tanácsi választások előtt állunk (november 13-án lesz a szavazás). Pártja számára fontos, hogy a nemzeti kisebbségek élni tudjanak jogaikkal, közölte, majd hozzátette, jelentős, hogy a népszámlálás során mindenki bátran vállalja nemzeti hovatartozását. Üdvözölte, hogy az oktatási minisztérium sem változik, hiszen a kisebbségek számára kiemelten lényeges az anyanyelv használata, az anyanyelven való tanulás. Hangsúlyozta, ma 10.125 diák tanul magyar nyelven Vajdaság területén, 73 iskolában, 28 önkormányzat területén. Hasonló jelentőségű a kulturális minisztérium. Reményeit fejezte ki, azzal, hogy önálló minisztériumot képez majd, sikerül rendezni a kisebbségek számára kiemelten fontos kulturális intézmények kapcsán felmerülő gyakorlati nehézségeket.
Külön hangsúlyt fektetett az integrációs minisztérium működésére, már csak azért is, mert a VMSZ szerint Szerbia helye az európai közösségben van, míg a kül- és belkereskedelmi minisztérium létrehozását indokolja, hogy az ország külkereskedelmének 60,3 százalékát az EU-val valósítja meg, a külföldi beruházások 2021-ben elérték az 1,85 milliárd eurót. Ugyanakkor számos fontos infrastrukturális projektumot valósít meg az ország az EU-val (utak, vasutak, földgázkonnektor). A család- és népesedéspolitikai minisztérium kapcsán kiemelte, pártja számára mindig is lényeges volt a családok védelme, anyagi helyzete és szülőhelyükön való megmaradása.
Az ülést képviselői kérdésekkel kezdték, amely során számon kérték Aleksandar Vulin felelősségét a Sodros védelmére kelt aktivistákkal szembeni rendőri fellépés miatt, de a Belivuk hétfői védőbeszédje során elhangzottak kapcsán is, amikor kijelentette, hogy társaival számos állami megbízatásnak tettek eleget. Felszólították az államügyészt is, hogy tegyen lépéseket az elhangzottak feltárására.