2025. február 8., szombat

Jó reggelt! (2022-07-13)

Gyakran elgondolkodom, milyen hatással lenne bolygónkra, társadalmunkra, ha bebizonyosodna, hogy szerte az univerzumban létezik az élet, sőt: az értelmes élet. Mennyire változna meg az ember mindennapi viselkedése egyéni és közösségi szinten? Milyen érzelmeket váltana ki a tudat, hogy egyáltalán nem vagyunk különösek, különlegesek, egyediek, megismételhetetlenek, mi több, fényévekre (sic!) vagyunk a „teremtés koronája" státustól?

Márpedig minden józan, a természettudományos felfedezéseken, ismereteken és tényeken alapuló találgatás azt sugallja, hogy ez a helyzet. Hogyan lehetséges, hogy csupán a Tejútrendszerben több százmilliárd csillag található (mindegyik körül lehetnek szép számmal bolygók), feltehetően több mint százmilliárd Tejúthoz hasonló galaxis létezik, de csupán egyetlen helyen alakult ki az – általunk fejlettnek tekintett – élet?
Mindebbe belegondolva szinte ijesztő, mennyi mindent nem tudunk, és ehhez képest mennyire magabiztosak vagyunk. Ha létezik galaktikus (vagy intergalaktikus) civilizáció – ahogy azt számtalan scifi elképzeli –, ahhoz képest mi igazán jelentéktelen, periférikus jelenség lehetünk, amelynek tudomása sincs erről a magasabb (technikai, tudományos, morális stb.) szinten szerveződő rendszerről. De ha mégis megtudnánk ezt a valószínű igazságot, azzal nem csak kicsiségünk tudata járhatna át. Véget érne az időről időre feltörő gőgünk is, ha tudomást szereznénk egy nálunk sokkalta nagyobb egészről, és ez fel is szabadíthatna.

Magyar ember Magyar Szót érdemel