A kúlai városfejlesztési stratégia szerint a helyi Turisztikai Szervezet fő célja a község imázsának népszerűsítése, valamint a turizmus fellendítése a városban és a községhez tartozó településeken. Egyre népszerűbb a különböző kulturális, sportot és hagyományápolást népszerűsítő rendezvény, fesztivál, esemény. A részletekről Apró Gabriellával, a szervezet munkatársával beszélgettünk, aki elmondta, kivétel nélkül minden helyi esemény igen látogatott és népszerű.
− Kúla község területén 2024-ben önállóan, vagy a civil szervezetekkel közösen csaknem 50 rendezvényt tartottunk. A kisebb rendezvényeken 500, a nagyobbakon akár 30 000 ember is megfordult. Havonta vannak olyan események, amelyekbe minden alkalommal különböző programokat is beiktatunk a gyerekek, a fiatalok, a felnőttek és az idősek számára, de vannak külön szervezett családi napok és családbarát fesztiválok is. A rendezvények nagy része hagyományos, de újabb tartalmakat, új programokat is szervezünk és rendezünk. Egyik ilyen a tavalyi Kajak-Kenu Regatta, amelyet a Bácskai-Nagy-csatornán tartottak meg. Tíznapos túráról van szó, amely Zomborból indult, és Sztapáron volt az első pihenő. Másnapra a résztvevők száma 150-re emelkedett, Kúlára jöttek, ahol egy igen tartalmas programot szerveztünk, rengetegen kilátogattak a csatorna partjára. Vannak olyan rendezvényeink, amelyek ismertebbek, és azért kedveltek, mert a nagyobbak közé sorolhatók. Ilyen például a Kúlához tartozó Szivácon megrendezett Töpörtyűfesztivál, amelyre az idén ötödik alkalommal került sor. A versenyen általában 50−80 csapat vesz részt, ez annyit jelent, hogy csak a versenyzők legalább háromszázan vannak. A rendezvényen természetesen az idén is lehetett vásárolni friss töpörtyűt, de volt kirakodóvásár, gyermekprogramok és tamburazene is – sorolta Gabriella.

A kúlai Töknapok rendezvényen tavaly a legjobban keresett termék a sütőtök és a belőle készült finomságok voltak (Archív fotók 2024-ből: Paraczky László)
A látogatottabb rendezvények közül kiemelte a virágfesztivált, a cservenkai Édes napokat, a Barátság futamot és az augusztusban Bácskeresztúron megrendezett Paprikanapokat. A kúlai magyarság legnagyobb rendezvénye, a Hagyományőrző napok minden évben szeptember elején kerül megrendezésre, főzőversennyel, kulturális és gyermekprogramokkal. A legnagyobb októberi esemény a Töknapok, amely ugyancsak több ezer látogatót vonz a város központjába.

A tavalyi Hagyományőrző Napok keretében megrendezett főzőversenyen 55 bográcsban rotyogott a birkapörkölt (Archív fotók 2024-ből: Paraczky László)
− Törekszünk arra, hogy olyan eseményeket mutassunk be, amelyek a község javát szolgálják, ugyanakkor népszerűsítik a várost. Terveink között szerepel, hogy a turisztikai kínálathoz csatoljuk a vendéglátóipart, ezenkívül ügyelünk arra, hogy a községhez tartozó településeken olyan eseményeket szervezzünk, amelyek az adott településre jellemzőek. Ilyenek például a veprődi és a lipári falunapok, Bácskeresztúron június elején a Paprikanapok, valamint a már említett sziváci Töpörtyűfesztivál. Szorosan együttműködünk a civil szervezetekkel, ahonnan mindig érkeznek új ötletek, segítjük őket a logisztika, a szükséges dokumentációk elkészítésében. Kiemelném, hogy a helyi kistermelőket, (kis)vállalkozókat, kézimunkázókat szinte folyamatosan meghívjuk rendezvényeinkre, és ezáltal is lehetőséget biztosítunk, azaz hozzájárulunk termékeik, vállalkozásuk népszerűsítéséhez – mondta végezetül Apró Gabriella.

Nyitókép: A kúlai Töknapok rendezvényen tavaly a legjobban keresett termék a sütőtök és a belőle készült finomságok voltak (Archív fotók 2024-ből: Paraczky László)