A Magyar Nemzeti Tanács 2025-ben is alapvető feladatának tekinti olyan oktatásfejlesztési programok kezdeményezését és támogatását, amelyek segítik a vajdasági magyar fiatalok szülőföldön való boldogulását. Varjú Potrebity Tatjanával, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagjával az idei esztendőre vonatkozó tervekről, elképzelésekről, az előirányzott intézkedésekről, ösztöndíjpályázatokról, tanfolyamokról és sok más egyéb jelentős kérdésről, témakörökről beszélgettünk.
VÁRADY KIVÁLÓSÁGI ÖSZTÖNDÍJ
– Nemrégiben tettük közzé az MNT 2024–2025. tanévre vonatkozó Várady kiválósági ösztöndíjának rangsorát. Összesen 103 mesterhallgató és hét doktorandusz részesült kedvező elbírálásban. Az ösztöndíjakhoz kapcsolódó szerződések ünnepélyes aláírására február 11-én, kedden 17 órakor kerül sor az újvidéki Európa Kollégiumban. Fontosnak tartjuk, hogy a jövendőbeli ösztöndíjasok minél nagyobb számban megjelenjenek az eseményen, mivel a szerződés aláírása elengedhetetlen feltétele a támogatás folyósításának. Az ösztöndíjra jogosultak névsorát az MNT hivatalos honlapján tekinthetik meg a nyertesek – mondta Varjú Potrebity Tatjana.
HONOSÍTÁSI TÁMOGATÁS
– Az MNT évről évre támogatást nyújt a középiskolai bizonyítványok mellett a külföldi felsőoktatási intézményekben szerzett főiskolai és egyetemi oklevelek, továbbá posztgraduális tudományos fokozatok szerbiai honosítására vagy elismerésére. A pályázati kiírást évente kétszer hirdetjük meg. A legutóbb az MNT Hivatalába összesen 40 kérelem érkezett, amelyek mindegyike pozitív elbírálásban részesült. Az elbírálást követően a Tanács a sikeres pályázókkal szerződést köt, amely meghatározza a támogatás összegét, valamint a szerződő feleket érintő egyéb jogokat és kötelezettségeket. A pályázók a szerződés aláírásával szereznek jogot a támogatás folyósítására. A költségek átlagosan 20 és 40 ezer dinár között mozognak egy-egy diplomahonosítás esetében. Hamarosan elindul az újabb pályázati kör – emelte ki beszélgetőtársunk.
KIVÁLÓSÁGI ÖSZTÖNDÍJ KÖZGAZDÁSZ HALLGATÓKNAK
– Megjelent az MNT és a Vajdasági Magyar Közgazdász Társaság kiválósági ösztöndíjpályázata is. Az odaítélt ösztöndíjak száma 20, amelyből 15 alapképzésen, 5 pedig a mesterképzésen tanuló egyetemistáknak van fenntartva. A pályázat február 28-ig áll nyitva, a nyertesek 10 hónapon keresztül havi 50 000 forint dinár ellenértékének megfelelő összegű kiválósági ösztöndíjban részesülnek. Ez az ösztöndíj nem zárja ki más támogatások igénybevételét, így azok a hallgatók is pályázhatnak, akik már elnyerték az MNT alapösztöndíját erre a tanévre. Ugyanakkor nem zárja ki a demonstrátori ösztöndíjat sem, hiszen a másodéves egyetemisták megkaphatják az MNT demonstrátori ösztöndíját is, ami havi 70 euró dinárértéket jelent. A közgazdász hallgatók esetében ez már akár a harmadik támogatási forma is lehet – hangsúlyozta az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja.
KIVÁLÓSÁGI ÖSZTÖNDÍJ ORVOSTANHALLGATÓKNAK
– Az MNT és a Vajdasági Magyar Orvosok és Fogorvosok Egyesülete kiválósági ösztöndíjpályázatot jelentetett meg azon vajdasági magyar ajkú hallgatók számára, akik orvosi és fogorvosi tanulmányokat folytatnak és a felsőoktatási intézmény alap-, vagy a doktori képzésén vesznek részt. Az odaítélt ösztöndíjak száma 10 lesz, amelyből 5 fő orvosi-, 2 fő fogorvosi- állami és 1 fő a fogorvosi magánegyetem alapképzésen, 2 fő pedig a doktori képzésen tanuló egyetemistáknak van fenntartva. Az ösztöndíj 10 hónapon keresztül havi 100 000 forint dinár ellenértékének megfelelő összegű támogatásban részesíti a hallgatókat. Az egyetemistáknak a fent említettekhez hasonlóan ez akár a harmadik támogatási forma is lehet, hiszen az MNT által biztosított alapösztöndíj és demonstrátori ösztöndíj mellett most újabb forráshoz juthatnak. Az MNT a magyar kormány, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásának köszönhetően biztosítja ezeket a lehetőségeket. Célunk, hogy a hallgatóknak vonzóbbá tegyük az itthon tanulást, és ösztönözzük őket, hogy a szakmájukat később Vajdaságban gyakorolják. Az MNT a közeljövőben a pedagógusképzésben résztvevő hallgatók számára is külön ösztöndíjprogramot dolgoz ki. Ennek érdekében jelenleg a hiányszakokat térképezzük fel, hogy megállapítsuk, mely tantárgyak esetében van, vagy várható szakemberhiány – hallottuk beszélgetőpartnerünktől.
EGYETEMI FELVÉTELI-FELKÉSZÍTŐ PROGRAM
– Az MNT az elmúlt évekhez hasonlóan idén is megszervezi az ingyenes egyetemi felvételi-felkészítő tanfolyamot. A program pályázati kiírása már megjelent, a jelentkezési határidő február 20-a, a felkészítő pedig március 1-jén indul. Az órák kétheti rendszerességgel zajlanak, és június végéig tartanak. A tanulók 13 tantárgy közül választhatnak: magyar nyelv és irodalom, német nyelv, angol nyelv, szerb nyelv, pszichológia, történelem, földrajz, biológia, matematika, fizika, kémia, közgazdaságtan, valamint számítástechnika és informatika. A 40 órás képzés elsősorban online formában zajlik, de tantermi órákra is lesz lehetőség. Az áprilisra tervezett újvidéki hétvége keretében a diákok az Európa Kollégiumban is részt vehetnek foglalkozásokon, ahol közvetlenül is megismerhetik a kollégium és a vajdasági felsőoktatási intézmények nyújtotta lehetőségeket. A felvételi-felkészítő előadások feladata, hogy az érettségizőket minél jobban felkészítsék a szerbiai egyetemek/főiskolák felvételi vizsgáira és, hogy a fiatalok az itthoni továbbtanulást válasszák. Erre aztán ráépítjük majd a szerb nyelvi felzárkóztató képzést is – ismertette Varjú Potrebity Tatjana.
VAJDASÁGI MAGYAR TANKÖNYV- ÉS TANTERVKÖZPONT
– Egy másik fontos fejlesztés is elindult, amely a tavaly elfogadott köz- és felsőoktatás-fejlesztési stratégia célkitűzéseihez igazodik. Azon dolgozunk, hogy létrehozzuk a Vajdasági Magyar Tankönyv- és Tantervközpontot, amely a vajdasági magyar oktatás számára biztosítana tankönyveket, munkafüzeteket, tanári segédleteket, felzárkóztató anyagokat és taneszközöket, valamint egyéb tanári és tanulói segédleteket magyar nyelven. Az MNT a jövőben tehát saját tankönyveket szeretne kiadni, ami minőségi ugrást jelentene a tankönyvkiadás területén. A szerzői tankönyvírás kiszélesítésére törekszünk, és most a történelem tantárgyra fókuszálunk, ugyanis a jelenlegi kiadványok – akár a tankönyvkiadó, akár a magánkiadók gondozásában megjelentek – nem tartalmazzák a magyar történelmet. Bár léteznek kiegészítő segédtankönyvek a hatodik, hetedik és nyolcadik osztályosok számára, kevés történelemtanár ismeri és használja ezeket, holott a Tankönyvkiadó Intézet által kiadott magyar történelmi kiegészítők külön megrendelhetők és beépíthetők a tanításba. A törvény szerint 30 százalékos arányban lehet minden kisebbségi nyelven tanítani a saját történelmét, azonban sok múlik a pedagógusokon is, hogy élnek-e ezzel a lehetőséggel, mivel nyolcadik osztály végén a történelem záróvizsga nem tartalmaz külön erre vonatkozó kérdést. Mindezek függvényében mi szeretnénk motiválni a pedagógusokat, hogy a tanulók számára a magyar történelmet is beépítsék a tananyagba anélkül, hogy ez a záróvizsgára való felkészülés rovására menne. A Magyarkanizsa Község Pedagógus Egyesülete kezdeményezésére az MNT támogatásával elindult egy munkacsoport, amely segédkönyvet készít a negyedik osztályosok számára. Ennek célja, hogy a történelem tantárgy alapjait már ebben az évfolyamban lefektessék, biztosítva a későbbi tananyagokra való építkezést. A fókuszcsoport gyakorló osztálytanítókkal és történelemtanárokkal dolgozik azon, hogy meghatározzák, milyen történelmi ismereteket érdemes negyedikben bevezetni, hogy hatodiktól a történelem tantárgy keretein belül egymásra épülő tartalmak legyenek. Továbbá a tankönyvek digitális változatairól is beszélni fogunk a jövőben, ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy ezek a tankönyvek QR-kódokat is tartalmazzanak, és igazodjanak a tanulók igényeihez. Ehhez tapasztalt pedagógusokat keresünk, akik képesek modern, érdekes és használható tankönyveket írni. Problémát okoz az is, hogy a kisebbségi nyelven megjelent tankönyveket a Tankönyvkiadó Intézet gyakran nem tudja időben, azaz szeptember elsejére biztosítani. Ennek a megoldására is segítséget nyújt majd a Vajdasági Magyar Tankönyv- és Tantervközpont, amelynek székelye Újvidéken lesz. A munkában a Magyar Szó Lapkiadó Kft., a Forum Könyvkiadó Intézet és a Vajdasági Pedagógiai Intézet lenne a partnerünk, a támogatónk pedig a tartományi oktatási titkárság és az oktatási minisztérium – zárta gondolatait az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja.
![Magyar ember Magyar Szót érdemel](/static/img/pecset.png)
Nyitókép: Varjú Potrebity Tatjana (Magyar Nemzeti Tanács weboldal)