2025. április 19., szombat

Húsvét és hagyományok

A zentagunarasi tájház várja a turistákat – Az épület a helyi civilek találkozási pontjává vált

Az ünnepi előkészületek jegyében pénteken huszadik alkalommal nyílt húsvéti kiállítás és vásár Zentagunarason a helyi és környékbeli kézművesek, valamint az Október 18-a Általános Iskola diákjainak és a Bethesda Szeretetszolgálat napköziseinek munkáiból. Az Armida Nőszervezet és a Csipkerózsa kézimunkacsoport közös rendezvényét a Petro Kuzmjak Művelődési Egyesület közreműködésével tartották meg, és szombaton 7.30 és 17 óra között, vasárnap pedig 8-tól 13 óráig lehet megtekinteni, valamint szavazni a munkákra.

A helyi közösség munkatársai bemutatják a zentagunarasi tájházat a vendégeknek (Kazinczy Paszterkó Diana)

A helyi közösség munkatársai bemutatják a zentagunarasi tájházat a vendégeknek (Kazinczy Paszterkó Diana)

A kiállítás apropóján a helyi közösség munkatársai népszerűsítették a helyi tájházat és bemutatták helytörténeti gyűjteményét, valamint a turisták és a helyiek számára is vonzó tartalmát.

– A zentagunarasi tájházat 2008-ban sikerült megvásárolnunk, 2015-től újítottuk fel, és állítottuk a közösség szolgálatába. Falunk egyik legrégibb, mintegy 120 éves épületéről beszélünk, amely autentikus alföldi stílusban épült, napsugaras homlokzattal, hosszanti, hármas osztatú szerkezettel, valamint tornáccal, azaz ganggal rendelkezik. Mivel módosabb gazda háza volt, ezért pincéje is van. Nemcsak a legjobban megvigyázott régi ház a faluban, hanem még a központban is áll, ami ideálissá tette, hogy faluházként kapjon új rendeltetést. Mivel Zentagunaras több nemzetiségű, ezért a tisztaszoba berendezésénél ügyeltünk arra, hogy a ruszin görögkatolikus és a magyar római katolikus tárgyi örökség is kiemelt helyen legyen megőrizve. A mesterségeknek helyet adó helyiségben használatban lévő szövőkeretek vannak, a heti rendszerességgel megszervezett foglalkozásokon elsajátíthatják a technikát a tanulni vágyók. A nagyterem közösségi tér, amit a Csipkerózsa kézimunkacsoport függönyei és a különböző versenyeken, szemléken nyert serlegei díszítenek. Az újonnan hozzáépített részben teakonyha, toalettek és nyitott csűr, ha úgy tetszik, terasz kapott helyet, ami tökéletes helyszín a Napsütötte nyári táborunknak is – tudtuk meg Kalmár Erdélyi Zsuzsannától.

A hétvégén is megtekinthető a húsvéti kiállítás (Kazinczy Paszterkó Diana)

A hétvégén is megtekinthető a húsvéti kiállítás (Kazinczy Paszterkó Diana)

Az épület nemcsak akkor telik meg, amikor turistacsoportokat fogadnak, hanem gyakorlatilag a településen aktív civil szervezetek találkozási pontja is. A tájházat üzemeltető helyi közösség hosszú távú céljai között szerepel az épület népművészeti örökségét szélesebb vajdasági közösséggel is megismertetni. Ennek érdekében Topolya Község Idegenforgalmi Szervezetének irodája és a Helló Vajdaság program is felvette a zentagunarasi hagyományokat őrző helyszínt kínálatai közé, és a tájékoztatás érdekében készült egy szórólap, mely a tájház népszerűsítését szolgálja.

– Megkezdtük a településen összegyűjtött tárgyi örökségünk, a használati tárgyak, bútorok, kézimunkák és szerszámok leltárba vételét. A jegyzetek tartalmazzák a tárgyak rendeltetését és az adományozó nevét is. A tájházról készíttettünk népszerűsítő videóösszeállítást is – tette hozzá Kádár Krisztina.

A helyszínen megtudtuk azt is, hogy a tájházat a tartományi titkárság, a Betheln Gábor Alapkezelő Zrt. és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásaiból, a topolyai önkormányzat és a zentagunarasi helyi közösség támogatásával tudják fejleszteni.

Magyar ember Magyar Szót érdemel