2024. december 22., vasárnap

Korrekt és összehangolt együttműködés

Tomislav Žigmanov meghívására találkoztak a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsainak képviselői

Az emberi, kisebbségi jogi és társadalmi párbeszédért felelős minisztériumban fogadták szerdán az újonnan megalakult nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsainak képviselőit. Tomislav Žigmanov tárcavezető a tárgyalást megelőzően a médiának adott nyilatkozatában kiemelte, a találkozó lényege, hogy a nemzeti tanácsok képviselői megismerkedjenek a minisztérium hatásköreivel, illetve megbeszéljék azokat a kereteket, amelyek között folytathatják a munkát.

A miniszter elmondta, a 2011. évi népszámlálás adatai alapján Szerbia lakosságának megközelítőleg 13 százaléka tartozik valamelyik nemzeti kisebbséghez. Közülük 24 nemzeti kisebbség rendelkezik saját közigazgatási testülettel. A múlt év végén tartották meg Szerbiában a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsainak megválasztását, majd megalakult mindegyik nemzeti tanács, kivéve az albán nemzeti tanácsot.

Tomislav Žigmanov elmondta, hogy több mint tíz évvel azután, hogy a nemzeti kisebbségek közigazgatási testületei megkezdték működésüket, most rendelkeznek a legnagyobb költségvetési kerettel.

– Megközelítőleg 17 százalékkal sikerült megnövelni a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsainak működésére és munkájára elkülönített összeget, és ez nagyon jól mutatja a minisztérium, illetve a kormány hozzáállását ehhez a kérdéshez: az ország számára fontos, hogy a nemzeti kisebbségek közigazgatási szerveit a lehető legnagyobb mértékben erősítse, hogy a kisebbségeket érintő törvényelőírásokkal élni tudjanak – emelte ki a miniszter.

A Magyar Nemzeti Tanácsot Fremond Árpád, az MNT elnöke és Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke képviselte.

– Ez volt az első alkalom, amikor a miniszter az újonnan felállt nemzeti tanácsok elnökeivel és végrehajtó bizottsági elnökeivel találkozott. Az a koordináció, amit a nemzeti tanácsok folytattak az elmúlt időszakban olyan törvények kapcsán, amelyek a nemzeti tanácsok hatáskörébe tartozó területeket érintik, fontosak lesznek a jövőben is. Személyemnek és Sárközi Istvánnak is gyakorlatilag ez az első bemutatkozása. A jövőbeli együttműködés tekintetében fontos, hogy megismerjünk minden nemzeti tanács elnökét és végrehajtó bizottsági elnökét – emelte ki Fremond Árpád, üdvözölve a tegnapi találkozót és az abban rejlő lehetőségeket. Reményét fejezte ki, hogy az elmúlt időszakban kialakított együttműködést tovább tudják fejleszteni.

– A Magyar Nemzeti Tanács jelentős szerepet vállalt bizonyos koordinációk tekintetében is az elmúlt időszakban és úgy gondolom, a mi szerepünk és súlyunk a jövőben is meg tud maradni – szögezte le. Fremond kitért arra, hogy jelenleg az MNT a Vajdasági Magyar Szövetség parlamenti képviselőinek frakciójával való együttműködésben az egyik legfontosabb tevékenységének a kultúráról szóló törvény és a nemzeti tanácsokról szóló törvény összehangolását tartják. Rámutatott, ez nemcsak a magyar, hanem a többi nemzeti kisebbség számára is fontos lépés.

– Biztos vagyok benne, hogy lesznek még hasonló ügyek, hiszen az oktatás, a kultúra, a tájékoztatás és a nyelvhasználat területén is vannak törvények, amelyeket össze kell hangolni a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsaira vonatkozó törvénnyel. Arra számítok, hogy jó lesz az együttműködés az összes nemzeti tanáccsal – emelte ki az MNT elnöke.

Arra a kérdésünkre, hogy mivel a nemzeti kisebbségeket felkaroló minisztérium élén egy kisebbséghez tartozó személy áll, számítanak-e az eddigitől eltérő munkafolyamatokra, Fremond Árpád azt válaszolta, hogy valószínűleg a miniszter jobban átérzi a kisebbségek helyzetét, ezért korrekt együttműködésben bízik. Azt viszont, hogy a miniszter a horvát kisebbséghez tartozik, nem tartja sem előnynek, sem hátránynak. Összehangolt, jó együttműködésben bízik a minisztériummal.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Tizenhét százalékkal növelték a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsainak működésére és munkájára előirányzott összeget (Miklós Hajnalka felvétele)