2024. július 17., szerda

A törvény sem véd a zaklatástól

A munkahelyi zaklatások elleni törvényt 2010-ben hozták meg, de az elmúlt év végén készült felmérés szerint az esetek száma a törvény meghozatala után is csaknem ugyanakkora, mint előtte volt.

– Ezt a törvényt sem sikerült „életre kelteni” elsősorban azért, mert csődöt mondtak a törvény megvalósításának ellenőrzésével megbízott felügyelőségek. Ezért végső ideje lenne, ha elkezdenék végezni a munkájukat, amiért végső soron fizetést is kapnak – véli Žika Živadinović, a nagybecskereki Stop mobing Srbija egyesület elnöke.

A nagybecskereki egyesület 2009-ben alakult, kilenc taggal. Jelenleg 14 ezren vannak és kilenc szerbiai városban ténykednek, Nagybecskerektől Versecen és Újvidéken át egészen Nišig, Leskovacig, Pirotig. Tizen-egynéhány ügyvédi iroda segíti munkájukat. Túlzás nélkül mondható, hogy a Béga menti város lett a mobbing elleni harc központja. Munkájukhoz megkapták a Munkaügyi Minisztérium támogatását is.

Munkahelyi zaklatás gyanúja miatt eddig 176 feljelentés érkezett az egyesületbe, az ország minden tájáról. Nagy részüket sikerült békés úton, közvetítéssel megoldani. Csak Nagybecskereken hat bírósági pert nyertek meg a munkahelyi zaklatás áldozatai. Köztük az egyik Momir Ćatić, az écskai helyi közösség titkára, aki immár jogerős bírósági ítélettel bizonyíthatja, hogy munkahelyi zaklatásnak volt kitéve. Kétszer is felmondást kapott 2009 és 2012 között, közben a helyi tanács tagjainak a folyamatos pszichikai zaklatásának volt kitéve. Miután a bíróság igazat adott neki, új munkahelyi rendszerezéssel kommunális munkásnak osztották be. A bíróság 200 ezer dináros kártérítést ítélt meg neki.

A Stop mobing Srbija egyesület szerint gond, hogy a munkahelyi zaklatások elkövetőinek többsége büntetlenül megússza a cselekedeteit és marad vezetői pozícióban, miközben meg a vállalatuk fizeti a büntetést és a kártérítést. Ezért aláírásgyűjtést kezdtek a munkahelyi zaklatások elleni törvény módosításának a kezdeményezésére. Szerintük, ha a zaklatások elkövetőit egyévi börtönbüntetés fenyegetné, akkor nyilván csökkenne az ilyen eseteknek a száma. A törvénymódosítási kezdeményezéshez 30 ezer aláírást kell összegyűjteni.