2024. szeptember 10., kedd

Szüretkor betegszabadság?

A szakszervezetek szerint az egészségbiztosítási törvény módosítása csak a munkaadóknak kedvez

Azt követően, hogy Danica Grujičić egészségügyi miniszter az egészségügyi biztosításról szóló törvény módosítását és szigorítását jelentette be, a Sloga Szerbiai Szakszervezetek Egyesülete közleménnyel reagált, amelyben kiemelték, elégedetlenek azzal, hogy a miniszter bejelentése szerint az általános orvos az egészségügyi bizottság jóváhagyása nélkül legfeljebb csak kéthetes betegszabadságot hagyhat jóvá. Szerintük az ilyen rendelkezés még jobban elbátortalanítja az embereket attól, hogy betegszabadságra menjenek és megfelelő kezelésben részesüljenek.

A szakszervezetek egyesülete közleményében rámutat, akkor, amikor az egészségügyi rendszernek sürgős befektetésekre lenne szüksége, illetve amikor hosszú távú stratégia kell ezekre a problémákra, olyan törvénymódosításokat fogalmaznak meg, amelyek a betegek és az egészségügyi dolgozók kárára vannak, és csak a munkaadóknak kedveznek. A Sloga szerint egy ilyen döntéssel csorbulnának a betegek és az orvosok jogai is, a miniszter asszony pedig „játszik” az egész nemzet egészségével.

– Szerbia megérdemel egy olyan egészségügyi rendszert, amely biztonságos és minőségi ellátást biztosít mindenki számára. Nincs szükség olyan elhamarkodott döntésekre, amelyek tovább súlyosbítják a válságot – áll a közleményben.

Danica Grujičić a napokban a Politika napilapnak adott interjújában mutatott rá, hogy készül az egészségügyi biztosításról szóló törvény módosítása, amellyel a visszaéléseket szeretnék megakadályozni, a rendelkezésre álló adatok szerint ugyanis a legtöbb páciens kihasználva a törvény adta lehetőségeket, 58 nap betegszabadság után tért vissza a munkakötelezettségeihez. Grujičić elmondása szerint ez alól kivételt képeznek majd az onkológiai páciensek és azok, akik műtét utáni lábadozáson vannak.

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok szerint azt a beteget, aki egészségügyi okok miatt huzamosabb ideig nem tud dolgozni, 60 nap után az általános orvosnak az elsőfokú egészségügyi bizottságra kell utalnia. Ezt a lehetőséget szeretné az egészségügyi minisztérium 15 napra csökkenteni, ezt a munkaadók örömmel fogadtak.

Nebojša Atanacković, a Szerbiai Munkaadók Uniójának tiszteletbeli elnöke a Danas napilapnak elmondta, hogy Szerbiában több dolgozó megy betegszabadságra, mint a nyugat-európai országokban. Erre már a külföldi beruházók is panaszkodtak. A legtöbb betegszabadságot azokon a területeken jegyezték, amelyeken mezőgazdasági tevékenység is folyik, különösen vetés, aratás, vagy szüret idején.

– Ha az emberek visszaélnek a betegszabadsággal, az árt a termelési folyamatnak, de a dolgozóknak is. A rossz üzletelési folyamatok a bérek csökkenését és elbocsátásokat eredményezhet, nem beszélve a munkahelyen maradó emberek megnövekedett munkaterheléséről – emelte ki Atanacković.

Mario Reljanović, a Tisztességes Munkaért Központ (Centar za dostojanstven rad) elnöke ugyanakkor rámutatott arra, hogy bár korábban is voltak próbálkozások ilyen szigorításokra, most először érkezik kezdeményezés az egészségügyi minisztertől. A szigorítás indoklása üveglábakon áll, hiszen a munkaadónak jelenleg is megvannak a lehetőségei arra, hogy visszaélés gyanúja esetén bizottsági felülvizsgálatot kérjen a betegszabadság indokoltságáról. Ha beigazolódik a gyanú, a munkavállaló felmondást kaphat és az általános orvos ellen is eljárás indulhat. Ám mint rámutatott, ezzel a lehetőséggel senki nem él, mert a legkönnyebb minden felelősséget a beteg emberekre hárítani.

Az egészségügyi bizottsággal kapcsolatban kiemelte, köztudott, hogy az több órás várakozást igényel, ezt követően öt perc alatt történik a leletek felületes átnézése. Ez valójában csak a betegek molesztálása. Kiemelte, hogy az aki vissza akar élni a törvény adta lehetőségekkel, ezek után is megtalálja majd annak módját, vagyis az egészségügyi bizottságokat csak leterhelik, a munkaadók nem nyernek semmit, ahogy a Köztársasági Egészségbiztosítási Alap sem.

Mint arra a Danas rámutatott, az egészségügyi biztosításról szóló módosítási tervezet még nem nyilvános és a közvita időpontját sem határozták meg. Zoran Ilić, a Függetlenség Egészségügyi és Szociális Védelmi Ágazati Szakszervezet elnöke is közölte, hogy ők sem látták még a tervezetet, sőt arról sem kaptak értesítést, hogy az egészségügyi minisztérium dolgozik az egészségbiztosítási törvény módosításán.

Nyitókép: Illusztráció/Pexels