A hivatásos sofőrök nem vezethetnek 9 óránál hosszabb ideig – emlékeztetett a közlekedési előírásokra közleményében a Közlekedésbiztonsági Ügynökség, megjegyezve, hogy még így is az első 4 órán át tartó huzamosabb vezetés után legalább 45 perc pihenőt kell tartani, de egy óra szünet is javasolt.
Az ügynökség a napokban történt buszbalesetekre reagálva rámutatott, azok a távolsági buszok, amelyek szervezett utakra gyermekeket szállítanak, legfeljebb 70 kilométer óránkénti sebességgel haladhatnak, autópályán pedig legfeljebb 90-nel.
Az előírások közé tartozik, hogy a hivatásos buszsofőrnek magával kell vinie az orvosi bizonylat fénymásolatát a képességi felméréséről. Ez a dokumentum nem lehet egy évnél régebbi (amennyiben gyerekeket szállít), illetve fel kell tudni mutatni a napi aktivitásait, azt is, hogy milyen tevékenységeket végzett az elmúlt 28 napban. Ezenkívül bizonyítania kell, hogy a munkanap megkezdése előtt legalább 11 órát pihent.
A gyerekek szállítását vállaló sofőrök nem lehetnek 27 évnél fiatalabbak.
Ám nemcsak a sofőr állapota és képesítése, tapasztalata fontos, hanem a busz műszaki állapota is, vagyis a busznak 30 nappal a szervezett utazás előtt a busznak műszaki vizsgán kell átesnie. Kivételt képeznek az újabb buszok, amennyiben az első bejegyeztetésük óta nem telt el két év. A közleményben rámutatnak, hogy a közlekedési rendőr alkoholtesztet kérhet a sofőrtől, és ha gyanúsnak találja a jármű műszaki állapotát, kérheti a forgalomból való kivonását is a kételyek eloszlatásig vagy a hibák elhárításáig.
Az ügynökség kiemeli azt is, hogy ha legfeljebb 30 gyermek indul útra, szükség van legalább egy utaskísérőre, nagyobb csoport esetén pedig legalább két kísérő jelenléte szükséges.