2024. november 26., kedd

Listából nem lesz hiány

Egyre többen készülnek listát állítani a magyar nemzetitanács-választásokra

A Vajdasági Magyar Szövetség képviselői múlt héten adták át a Központi Választási Bizottságnak a Magyar Összefogás listát a magyar nemzetitanács-választásokra. Azóta a vajdasági magyar közélet egyre több képviselője jelezte, hogy listát szándékozik állítani a június 6-i választásokra. Bunyik Zoltán , a VMSZ nemrégiben kizárt tagja Rácz Szabó László val, a Magyar Polgári Szövetség elnökével közösen indít listát, Nagy Margit , a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke pedig két másik pedagógus-egyesülettel fogott össze.

KÉZFOGÁS A MAGYARSÁGÉRT

Bunyik Zoltán –miután a múlt héten több internetes közösségi oldalon is jelezte listaállítási szándékát a nemzeti tanácsi választásokra – tegnap Rácz Szabó Lászlóval és Surányi Zoltánnal aláírta a polgári-civil lista indításáról szóló kezdeményezést. A lista neve: Kézfogás a magyarságért – Polgári Mozgalom – Bunyik Zoltán és Rácz Szabó László. A listavezető Bunyik Zoltán, őt pedig Rácz Szabó követi. Bunyik lapunknak elmondta, hogy munkatársaival a múlt héten aktív tárgyalásokat folytatott Újvidéken, Adán, Zentán, Magyarkanizsán, Nagybecskereken, Szabadkán és Zomborban.

– Emberekkel, polgárokkal tárgyaltunk. A listát nem egy párt vagy egy civil szervezet képviselői, hanem polgárok alkotják. Olyan polgárok, akik önerőből eddig már letettek valamit a vajdasági magyar közösség asztalára. Olyan emberek szerepelnek majd listánkon, akik az MNT keretei között tenni akarnak közösségünkért. Lesznek közöttük pedagógusok, egyetemi tanárok, orvosok, fiatalok, egyetemisták, de egy nyugdíjas is. Igyekszünk úgy összeállítani, hogy a lista tükrözze a vajdasági magyarság sokszínűségét – összegezte Bunyik. Eddig 15–20 személy jelezte, hogy szeretne szerepelni a listán, részletezte Bunyik, majd közölte, hogy ma, vagyis kedden közlik a listán szereplő személyek nevét, a választópolgári nyilatkozatok gyűjtését pedig a napokban kezdik meg.

Bunyik azért kezdeményezett listaállítást, mert nem tartja jónak, ha egy lista mögött országos szintű párt áll, és – mint mondta – eddig csak a VMSZ listája mögött nincs ilyen.

– Attól féltem, hogy a nemzetitanács-választás szavazássá alacsonyodik. Úgy gondoltam, hogy több régió, szervezet, politikai párt kézfogásával könnyebb leküzdeni az akadályokat és egy olyan listát állítani, amely valós alternatívája lesz a VMSZ által állított listának – szögezte le Bunyik, aki a lista programjával kapcsolatban egyelőre nem szeretett volna részleteket elárulni. A listavezető szerint az eddigi MNT egyik legnagyobb hibája az, hogy látszattevékenységet folytatott, nem foglalt állást a vajdasági magyarságot érintő legfontosabb kérdésekben.

– Mi azt szeretnénk, ha az új MNT sokkal aktívabb szerepet töltene be – közölte Bunyik.

Rácz Szabó László tíz nappal ezelőtt lapunknak kijelentette, hogy pártja vagy a Magyar Érdekvédelmi Fórummal közösen állít listát, vagy egyáltalán nem vesz részt a listaállításban. A Magyar Szó tegnapi kérdésére, hogy mire véljük a legújabb fordulatot, Rácz Szabó a következőket nyilatkozta:

– Az MPSZ szerint a nemzeti tanácsnak nem szabad a pártok fennhatósága alá kerülnie. Ugyanakkor egyes pártok tagjainak ott kell lenniük az MNT-ben, csak nem szabad többségben lenniük. Nemcsak én, hanem az MPSZ több tagja is rajta lesz a listán. Igen, mi valóban a Magyar Érdekvédelmi Fórummal közösen szerettük volna ugyanezt a konstrukciót kialakítani, de a fórum néhány tagja még a sajtóban is bejelentette, hogy nem indul a választásokon, mások pedig külön indulnak. Mi hűek maradtunk eredeti elképzelésünkhöz, hogy egyedül, pártként nem indítunk listát. Ekkor kerültünk kapcsolatba Bunyik Zoltánnal, és így körvonalazódott a lista.

MAGYAROK MAGYAROKÉRT

Nagy Margit, a VMPE elnöke közölte, hogy a Magyarok Magyarokért elnevezésű listán a Vajdasági Magyar Óvodapedagógusok Egyesületével és az adai Integrál Pedagógus Egyesülettel közösen indulnak a nemzetitanács-választásokon. A listavezető Nagy Margit, második helyen Szőke Anna, a VMÓPE elnöke, harmadik helyen pedig Kuzma József, az IPE elnöke áll. A listán eddig 18 név szerepel, és az sem biztos, hogy 35 neves listával indulnak a nemzeti tanácsi választáson, derült ki a beszélgetés folyamán, akárcsak az is, hogy a napokban kezdik meg gyűjteni a választópolgári nyilatkozatokat.

– Eddig nem vettem részt a politikai életben, de most, amikor hallottam, hogy három szerb párt álarcban szeretne részt venni a nemzetitanács-választásokon, úgy döntöttem, hogy mivel ez a Magyar Nemzeti Tanács, nem ártana, ha magyar is lenne. Mert ha már ezt is a szerbek csinálják, akkor nem tudom, miért van az MNT. Azt sem értem, hogy miért játszható ki ennyire a törvény – hangsúlyozta Nagy Margit, majd azt is elmondta, hogy listájuk elnevezésének rövidítése MAMA, mivel pedagógusként a család és az anya szerepét rendkívül fontosnak tartják. A listavezető beszámolt, hogy a magyarságot szeretnék képviselni, és küzdeni fognak a magyar nyelvű oktatás megőrzéséért.

AKIK MÉG TITKOLÓZNAK

A Magyar Remény Mozgalom két héttel ezelőtt jelezte, hogy saját listával szándékozik indulni a választásokon, de László Bálint, a párt elnöke akkor még nem akart részleteket elárulni. Lapunknak tegnap sem sikerült többet megtudnia, csak annyit, hogy a párt listájának elnevezése Magyar Remény Mozgalom lesz. Az MRM eddig nagyjából 800 aláírást gyűjtött össze.

– A teljes listát, valamint a programunkat csak akkor ismertetjük, amikor listánkat átadtuk Belgrádban, és megkaptuk a végzést – közölte László.

Balla Lajos, az oromhegyesi helyi közösség elnöke tegnap a VajdaságMa hírportálon a következő felhívást tette közzé: „Független, gondolkodó emberek párton kívüli listája alakul”. A felhívással kapcsoltban felhívtuk Ballát, aki csak annyit közölt lapunkkal, hogy valóban listaállítást kezdeményez, részletekről azonban nem akart beszámolni.

– Akkor közlök részleteket, ha megérkezik a jóváhagyás a kisebbségügyi minisztériumtól. Előbb vagy utóbb úgyis minden kiderül – zárta le a beszélgetést Balla.

Vass Tibor, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga tisztségviselője tíz nappal ezelőtt a Magyar Szónak megerősítette, hogy a VSZL – a Demokrata Párthoz hasonlóan – egy hozzá közel álló civil szervezet listáját fogja támogatni a magyar nemzetitanács-választásokon. Akkor azt mondta, hogy a VSZL néhány napon belül egy sajtótájékoztatón számol be a részletekről, erre azóta sem került sor. Vass tegnap közölte, hogy bár a sajtótájékoztatót eddig nem tartották meg, terveiket illetően azonban semmi sem változott.

– Egy biztos: részt veszünk a választásokon, és a VSZL által támogatott lista egyházi méltóságok nélkül indul a választásokon – szögezte le Vass, egyéb részletet azonban nem akart elárulni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás