A közvállalatoknak és a közintézményeknek öt napon belül ki kell dolgozniuk a villanyáram megtakarítására vonatkozó tervüket – jelentette be tegnap Zorana Mihajlović bányászati és energiaügyi miniszter. Reményét fejezte ki, hogy a kormány takarékossági javaslata kötelezővé válik, ugyanis augusztusban naponta 3 millió eurót költött az ország 7000 megawattóra megvásárlására, azaz 530 eurót fizetett megawattóránként érte. Ez havonta 94 millió eurót tett ki, s ehhez még hozzájárul a szénbehozatal költsége, ami 100 millió euró volt – közölte a Tanjug hírügynökség.
Az energiaügyi miniszter a zöld energiára való áttérésről és az innovációkról szóló konferencia megnyitója előtt rámutatott, januárban a villanyáram importjára az ország 150 millió eurót költött. Azóta az árak emelkedtek, így ha decemberben is meghatározott mennyiségű áram behozatalára lesz szükség, akkor már várhatóan félmilliárd eurót kell fizetni az áramért. Érthető tehát, miért kell takarékoskodni.
Mihajlović kiemelte, a kormány nem a büntetések bevezetését látta célszerűbbnek, mint ezt egyes európai országok tették, hanem a fogyasztás csökkentésének ösztönzését választotta.
– A közvállalatokat és közintézményeket levélben értesítettük, hogy öt napon belül készítsék el a takarékossági tervüket, és azt tartsák is tiszteletben. A vállalatokban lesznek olyan személyek, akik a megtakarítási rendelkezés betartását figyelik majd. Becsléseink szerint megközelítőleg 15 százalékos megtakarítást tudunk megvalósítani, ha az intézkedések kötelezővé válnak – értékelte Mihajlović, majd hozzátette, hogy az előttünk álló napokban a Szerbiai Villanygazdaság, a pénzügy- és más minisztériumokkal folytatott tárgyalásokat követően már ismertté válik, hogy milyen intézkedésekkel ösztönzik majd a polgárokat a takarékosságra, illetve hogy ezek az intézkedések mikor lépnek életbe.
Bejelentette, a kormány hamarosan a médiaházakat is felkéri, hogy kapcsolódjanak be az áramtakarékosságba, hasonló elvárásokkal lesznek irántuk, mint a járvány idején.