Miroslav Vasin
A vajdasági kormány szerdai ülésén elfogadta a vajdasági foglalkoztatási akciótervet, egyben meghatározták a prioritásokat, és megszabták, hogy a tartományi költségvetésből mennyi pénzt szánnak erre a célra. A terv szerint a tartományi és a köztársasági költségvetésből befolyó összeg 8–10 ezer új munkahely megnyitására lesz elegendő. Miroslav Vasin munkaügyi és foglalkoztatási titkártól azt kérdeztük, milyen forrásokból kívánják pénzelni a foglalkoztatást Vajdaságban.
– A foglalkoztatás rendezésére Vajdaság területén a tartományi költségvetés az idén 2,142 milliárd dinárt szán. Már az is biztos, hogy a köztársasági költségvetésből 745 millió dinár érkezik erre a célra, tehát a kettőt összevetve kb. 3 milliárd dinárral gazdálkodhatunk a munkanélküliség elleni küzdelemben. Az említett 2,142 milliárd dinárból 1,872 milliárdot a gyakornoki program továbbvitelére kell fordítanunk, ugyanis tavaly mintegy 6500 gyakornok kezdte meg tevékenységét, amelyet a foglalkoztatónál mi pénzeltünk, s most ezt szeretnénk befejezni, magyarán végigpénzelni az ügyet. Az önkezdeményezéses foglalkoztatásra és új munkahelyek teremtésére 260 millió dinárt irányoztunk elő, erre a célra jövő héten írjuk majd ki a pályázatot. A pályázók Vajdaság területéről jelentkezhetnek. Olyan személyek, akik gazdasági tevékenységgel kívánnak foglalkozni, és egyszeri vissza nem térítendő segélyt tudunk nyújtani az új munkahelyek nyitásáért vagy az önkezdeményezéses alapon történő foglalkoztatásért. Összesen 80–160 ezer dinárt tudunk megítélni, de hogy ki mekkora összeget kap, az attól függ, hol és milyen tevékenységgel foglalkozik. Ugyanis a legfejletlenebb vidékeken nagyobb összegben támogatjuk a munkahelyteremtést, konkrétan 160 000 dinárral, ilyenné Bánátban három községet nyilvánított a köztársasági kormány. A fejletlen községek – ebből 12 van Vajdaságban – területéről pályázók 130 000 dinárt kaphatnak, a többi érdekelt pedig 80 000 dinárt.
Előfordulhat-e, hogy a tartományi költségvetés módosításával a munkanélküliség felszámolására szánt összeg esetleg növekedni fog?
– Minden bizonnyal, ha sor kerül majd a költségvetés módosítására, akkor legalább a közmunkák területén több pénzt tudunk a munkanélküliség felszámolására költeni Vajdaságban. Most született meg egyébként a köztársasági határozat a közmunkákra vonatkozóan. Az onnan származó pénzből mi még tudjuk fedezni a mostani közmunkákért járó kiadásokat, becslésem szerint ez még hat hónapig eltarthat. Azt követően pedig biztosan sor kerül a költségvetés módosítására.
Más forrásokra lehet-e még számítani?
– A Tartományi Fejlesztési Alapnak jelentős gazdaságserkentő kölcsönprogramja van, amely már eddig is jól működött, és ez minden bizonnyal az idén is így lesz. Hiszen ezen programnak köszönhetően közvetlenül és közvetett módon több ezer személyt tudtunk foglalkoztatni. Megemlíteném még a Tartományi Nagyberuházási Alapot, amelynek szintén az a feladata, hogy projektumokon keresztül finanszírozza a meglévő vajdasági vállalatokat, és arra serkentse őket, hogy növeljék a foglalkoztatottak számát. Ha mindent összevetek, akkor azt kell mondanom, hogy 8–10 000 új munkahely létesítésére van lehetőség, persze nem önerőből, hanem a köztársasági és a tartományi kormány együttműködésével. Ha pedig azt veszem, hogy közvetett módon hány embert tudunk foglalkoztatni, akkor ez a szám akár 20 000-re is emelkedhet.
Elégedett azzal, amit a korábbi foglalkoztatási terv alapján a titkárság meg tudott valósítani a munkanélküliség elleni küzdelem során?
– Elégedett vagyok a tevékenységünk hatásával, hiszen 16 000 új munkahelyet létesítettünk tavaly, de ez – rögtön meg kell mondanom – nem egy hosszútávú foglalkoztatási terv volt. Legfeljebb két évre tudtuk megvalósítani a foglalkoztatás bizonyos ütemét, megnövelését, mert sajnos közbejött a gazdasági válság 2009-ben. A fejlesztési alap jóvoltából még 25 000 munkahelyet nyithattunk meg, és a számot még növelte a nagyberuházási alap által biztosított építkezési lehetőség, aminek köszönhetően Vajdaságban folytonosan történik valami, utak, iskolák, kórházak és sportcsarnokok épülnek. Igen ám, de a foglalkoztatás nagyon furcsa dolog. Más a mutató mérlege az év elején, s más az év végén. Időközben nagy-nagy változások történnek, s amikor én azt mondom, hogy sikerült szinten tartani a foglalkoztatást, akkor sokan elégedetlenségüknek adnak hangot, mondván, hogy akkor mi mit csináltunk egész évben. Bizony mi kitartóan küzdöttünk az új munkahelyek létesítéséért és a meglevőek megtartásáért, viszont sokan azzal orvosolták a gazdasági válság okozta következményeket, hogy elbocsátották a dolgozókat. Engem nagyon lehangol, amikor a válságot úgy próbálják kezelni, hogy nem a kiadásaikat csökkentik a vállalkozók, hanem elbocsátják a foglalkoztatottjaikat. Azt szeretném elérni, hogy ez a gondolkodásmód megváltozzon. Az idén az első negyedévben 7000-rel csökkent Vajdaságban a foglalkoztatottak száma, de én ettől sem riadok meg, mert a téli hónapokban mindig lehangolóbb a helyzet, ilyenkor nincs idénymunka, s általában ekkor csökken a foglalkoztatottak száma. Optimistán tekintek az elkövetkező időszak elé.
Úgy gondolja, hogy a mostani foglalkoztatási akciótervnek nagyobb hatása lesz, mint az előzőnek?
– Hiszem azt, hogy enyhíteni fog a helyzeten. Jó néhány ezer új munkahely nyomban meg fog nyílni, de sajnos hosszú távon még most sem tudunk megoldást találni. Két visszahúzó erő is hatni fog a foglalkoztatási helyzetképre. Az egyik az, hogy itt van a magánosítás utolsó szakasza, a másik pedig a csődeljárásról szóló törvény alkalmazása, amelynek hatását hamarosan érezni fogjuk, s aminek következtében biztos jelentősebb számú dolgozó fog munka nélkül maradni.