A kishegyesi ökokút
Akárcsak a vajdasági települések többségében, az ivóvíz minősége a kishegyesi községben is állandóan gondot okozott. A Közegészségügyi Intézet minduntalan felhívta a figyelmet, hogy a vezetékes víz minősége nem kielégítő, ami ugyan nem jelentette az akkori tizenkét kút bármelyikének is a lezárását, de nyilvánvaló volt, hogy tenni kell valamit a helyzet javítása érdekében.
Erre 2003-ban nyílt lehetőség, amikor a község három települése egy-egy szűrőkkel ellátott kút kiépítésére kapott pénzt a Tartományi Mezőgazdasági Titkárságtól.
A kishegyesi helyi közösségben Pecze Józseffel néztük át az idevágó dokumentációt.
– A kutakat a nagykikindai Envirotech kft. építette mindhárom helyi közösségben és ez a vállalat is végezte a karbantartást egészen tavaly őszig. Azóta már vannak ennél korszerűbb és valószínűleg hatékonyabb kutak is, de akkor ez volt a sláger. Ha jól tudom azidőtájt csak Ratkovón és talán még a kikindai községben volt egy hasonló létesítmény. Azóta számos helyen építettek már – mondja Pecze József.
A műszaki adatok szerint az öt kifolyócsapból óránként valamivel több mint fél köbméter vizet szűr meg a kút, ami hozzávetőlegesen 5000 lakos ivóvízellátására elegendő. A szűrők elsősorban a vastól, mangántól tisztítják meg a vizet, de az aktív szénfilter a kellemetlen, ízrontó anyagokat is eltávolítja, a csírátlanító pedig hatékony a baktériumok 99 százaléka ellen.
A kút karbantartását ősz óta a Kis-Kommunál vállalat végzi, s a működéssel kapcsolatos adatokat is tőlük lehet beszerezni.
– A kút átadása óta eltelt hét év alatt több mint hárommillió liter vizet vittek a kútról a polgárok. Ennek a piaci értéke legalább 30 millió dinár. Ha figyelembe vesszük tehát, hogy a kút megépítése a mai árak szerint mintegy egymillió dinárba került, akkor nyilvánvaló, hogy ez a beruházás tízszeresen kifizetődött, s ami a legfontosabb: a polgárok ragaszkodnak hozzá – mondta Dudás Béla, a kommunális vállalat igazgatója.
A beszélgetésben természetesen szót ejtettünk arról is, hogy nemrégiben egy meghibásodást követően a víz minősége megromlott.
– Műszaki meghibásodás történt, de elhárítottuk a hibát. Tudni kell ugyanis, hogy a kútnak van egy öntisztító rendszere, amely minden éjjel két és három óra között kapcsol be, és ilyenkor végzi a szűrő mosását. Ez az automata romlott el, s emiatt volt rosszabb minőségű a víz. Néhány nap leforgása alatt mindent megjavítottunk, így a polgárok teljes biztonsággal fogyaszthatják továbbra is a vizet. Mivel mérőműszereink nincsenek, az ellenőrzést újabban mi is úgy végezzük, hogy minden reggel veszünk egy üvegnyi vizet a kútról, s ha valami baj van, azt azonnal látni is lehet. Ilyen ellenőrzést korábban nem végeztünk – mondta az igazgató.
Felkérte azonban a polgárokat is, hogy bármilyen meghibásodást észlelnek, azonnal jelentsék a vállalat illetékeseinél, akik azonnal intézkedni is tudnak.
Megpróbáltunk utánajárni annak is, hogy honnan jött az ökokút elnevezés, amelyet helyben általánosan elfogadtak, de nem sikerült kideríteni, ki lehetett a kút névadó keresztapja. Lehet, hogy már az előkészületek során megkapta nevét. Lehet, hogy nyelvileg nem a legpontosabb elnevezés, azonban Kishegyesen is és Bácsfeketehegyen is így hívják a központokban álló, tiszta ivóvizet adó kutakat.