Megszületett a tartományi parlamentben a képviselőházi rendelet, amely az új hatáskörök ellátásához szükséges. A dokumentumok elkészültek, pl. a vajdasági kormányról, a közigazgatásról és a nemzeti közösségek tanácsáról szóló képviselőházi rendelet, sőt a legutolsó parlamenti ülésen a tisztségek összeférhetetlenségére vonatkozólag is meghozott a ház egy képviselőházi rendeletet. A gyakorlati megvalósításról dr. Korhecz Tamással, tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti közösségek-ügyi titkárt kérdeztük.
-- Némely területen már átvettük a megfelelő jogosítványokat és hatásköröket, pl.: a különböző köztársasági felügyelők már munkaviszonyt létesítettek. Nagyobb csoportja ezen felügyelőknek éppen a napokban kezdett el dolgozni a tartományi közigazgatásban. Például a környezetvédelmi felügyelők vagy a szellemi tulajdonnal kapcsolatos felügyelők. A közlekedési felügyelők már korábban átkerültek a tartományhoz. Így már két számjegyű azoknak a hivatalnokoknak a száma, akik immáron tartományi felügyelőkként látják el a törvények ellenőrzését, betartását és a terepi munkát. Ez mind kifejezetten közigazgatási és hatásköri tevékenység.
Más területen mi történt?
-- Megtörtént a Fruška gora Nemzeti Park igazgatásának átvétele, mert az alapítói jogokat a törvény átruházta a tartományra. A közvállalat átjegyzése megtörtént. Hasonló a helyzet a Tartományi Környezetvédelmi Intézettel is, amely a köztársaságiból tartományi intézménnyé vált.
Van e olyan terület, ahol úgymond döcögősen zajlik ez a folyamat?
-- Hogyne lenne. Akad bőven, pélául a Nemzeti Beruházási Terv támogatási költségeinek, pénzeinek elosztása. Ugyanis a hatásköri törvény kimondja, hogy a Nemzeti Beruházási Terv projektumait a tartomány határozza meg. Ezeknek a projektumoknak a végrehajtása is a tartományra tartozik, ezzel szemben a köztársasági kormány az első leendő alkalommal törvénysértést követett el, és a tartományi javaslatot figyelmen kívül hagyva gyakorlatilag magához ragadta a döntéshozatalt és a végrehajtást a nemzeti fejlesztési tervvel kapcsolatosan. Azt hiszem eléggé ismert az összetűzésünk Verica Kalanović miniszterasszonnyal és rajta keresztül a köztársasági kormánnyal. Ez egy olyan példa, amikor a törvényt nem tiszteli maga a kormány sem, ezért akadozik a vajdasági autonómia megvalósítása ezen a területen. Hasonló a helyzet a regionális úthálózat fejlesztése és karbantartása kapcsán, mert ez is a mi hatáskörünkbe került. De erre egyszerűen ebben az évben semmilyen költségvetési eszközt nem tudtunk elkülöníteni, mert a köztársaság nem adott át egyetlen adóforrást sem, amiből ezt a több milliárdos, de legalább egymilliárd dináros tevékenységet el tudnánk látni. Itt még egyáltalán nem történt meg a hatásköröknek, a közfeladatoknak az átvétele.
Mi nem sikerült még?
-- Elmaradt a tartomány adóforrásainak meghatározását végző törvények elfogadása, és a tartományi vagyonnal való gazdálkodásról szóló törvényt sem hozták meg eddig. Tehát átmeneti állapot van. Viszont azt dicséretesnek tartom, és sikernek, hogy a Vajdasági Fejlesztési Bank megalakult, jobban mondva a Metals Bank átalakul fejlesztési pénzintézetté, és most jelentős, a piacinál alacsonyabb kamatozású a vállalatok likviditását segítő hiteleket kezdett el folyósítani. Már a pályázatot meghirdettük a vajdasági szervezetek számára.
Úgy tűnik, Belgrádtól függ, hogy milyen ütemű lesz a hatáskörök átvétele ?
-- Ez az év a hatáskörök gyakorlásával fog eltelni, mert még néhány területen a felügyelőségeket átvesszük. Ugyanakkor vannak olyan hatáskörök amelyek biztosan még az idén elkezdenek működni, mondjuk az oktatásügy területén. Konkrétan az akreditáció, a szakvizsgáztatási rendszer beindításával. Sok területen a tartomány végzi már most a szakvizsgáztatást. Az igazságügyi- és az államvizsgáztatás idestova nyolc éve itt történik a tartományi jogalkotási titkárságon. Ugyanakkor most más területen is megkaptuk ezeket a jogosítványokat, amely legtöbb embert az oktatásügyben érint. Gyakorlatilag a tartomány területén az összes tanár a tartományi szervekben szerezheti meg a licencét. Itt szervezzük meg majd a szakképzést is. Sajnos, ezeknek a hatásköröknek a gyakorlása azért húzódik, mert különböző lobbiérdek miatt a köztársasági oktatási minisztérium eddig nem hozta meg azokat a rendeleteket, amelyek életre kelthetnék ezt a vizsgarendszert. Elvileg számunkra ezek a rendeletek az érvényesek, úgy hogy én most azt mondtam az oktatási titkárunknak, hogy várjunk néhány hetet és ha elmulasztja a köztársasági minisztérium meghozni a szóban forgó rendeleteket, akkor a hatásköri törvényben meglévő jogosítványunk alapján – ami arra vonatkozik, hogy amennyiben a köztársasági szerv nem hozza meg határidőn belül a végrehajtási rendeletet, akkor ezt a tartományi képviselőház megteheti helyette – mi bizony lépni fogunk. Ez is egy példa arra, ahol gondolom még az idén beindul a mechanizmus.
Milyen új kifejezéseket és terminológiai változást hozott magával a tartományi autonómia gyakorlati megvalósulási folyamata?
-- Fontos számunkra, hogy most már vajdasági kormányunk van, az eddigi Tartományi Végrehajtó Tanács helyett. Ez a kormány a jövőben nem határozatokat hoz vagy döntéseket, hanem kormányrendeletet bocsájt ki. Ez a legmagasabb végrehajtási jogszabály. A képviselőház legmagasabb normatív aktusait is átkereszteltük időközben, ami magyarul hivatalosan így hangzik: képviselőházi rendelet, ezzel szabályozza a legfontosabb kérdéseket a vajdasági parlament. Eddig inkább a határozat szót használtuk, amely most is létezik, de most már nem ezekre a normatív törvényjellegű szabályokra vonatkozik, hanem inkább kinevezésre, különböző alapítójogokra és hasonló kérdésekre. Például határozattal alapít a tartományi képviselőház intézményt, közvállalatot. Határozatban nevezi ki a közvállalat igazgatóbizottságát, de amikor törvényhozási szabályozási jogosítványokkal él, akkor tartományi képviselőházi rendeletet hoz meg. A többi közfeladat vonatkozásában akár felügyeletről vagy felügyelőségi munkáról, akár közigazgatási eljárásról beszélünk, akkor határozatok, végzések meghozataláról van szó. Tehát itt nincs semmi új a nap alatt. Legfeljebb egy új területen valósulnak meg a hatáskörök, amelyek eddig nem a tartományra tartoztak. Megemlíteném még, hogy a képviselőház különböző bizottságai hozhatnak állásfoglalás jellegű döntéseket, s ezek közül kiemelném a záradékot, amelyben ajánlásokat fogalmaznak meg, vagy állást foglalnak bizonyos kérdésben. Ez nem kötelező érvényű, ugyanis abból áll, hogy hatalmi pozícióból eldönt egy-egy kérdést, vagy kötelez valakit valamire. Fontos, hogy a közvélemény is szabadon és helyesen használja ezeket kifejezéseket, rámutatnék még arra, hogy nagyon sok téblábolás volt a költségvetés körül. A költségvetést a tartományi képviselőház rendelet formájában hozza meg, ennek a módosításait pedig -- amit szépen magyarul pótköltségvetésnek nevezünk --, ugyancsak a tartományi képviselőház rendelet formájában fogalmazza meg a vajdasági parlament. A közvéleményben mindenféle költségvetési kiigazítás és egyéb kifejezések használata terjedt el, amit jó lenne mielőbb elhagyni.