Mint arról szerdai számunkban beszámoltunk, Duško Dražić , a Voj-put vállalat vezérigazgatója lemondott tisztségéről, indoklása szerint azért, mert a 10-es közlekedési folyosó északi szakasza, valamint a Szabadka és Kelebia közötti kerülőút megépítésére kiírt pályázat elbírálásakor törvénytelenségek történtek. Dražić Szabadkán tegnap megerősítette lemondását, valamint a nyilvánosság elé tárta a részleteket, amelyek szerinte bizonyítják a pályázattal kapcsolatos szabálytalanságokat.
Dražić elmondta, hogy Milutin Mrkonjić infrastrukturális miniszter kedden törvénytelen szerződést írt alá azzal a szerbiai konzorciummal, amely a 10-es közlekedési folyosó északi szakaszán mintegy 110 kilométer autópálya kiépítését, továbbá a Kelebia és Szabadka közötti kerülőút építését végezheti. A lemondás mellett döntő vezérigazgató szerint ugyanis az illetékesek nem tartották tiszteletben a közbeszerzési eljárásra vonatkozó előírásokat.
A Voj-put még a múlt század kilencneves éveinek végén a kerülőút 5,5 kilométeres szakaszát építette meg egy szezonban, az utat azóta sem sikerült megnyitni, emelte ki Dražić
– És akkor jön a miniszter és kihirdeti a munkálatok kezdetét. De milyen munkálatok kezdetét? Több ok miatt is megkérdőjelezném az építkezés kezdetét: még mindig nem fejezték be a földek kisajátítását, és nem készült el az összes kapcsolódó terv sem. Valószínűleg az a helyzet, hogy itt Szerbiában hozzászoktunk a megnyitókhoz. Valamit minden egyes nap meg kell nyitni – tette hozzá.
A Voj-put vezérigazgatója arra is kitért, hogy a 10-es közlekedési folyosó északi szakaszán tavaly november végén átadott 20 kilométernyi autópályát szintén egy hazai konzorcium építette meg. A konzorciumot a Beograd – Preduzeće za puteve, a rumai Borovica és a šabaci Inter-Kop Kft. Мišar vállalatok alkották. Az akkori konzorciumból két vállalat tagja annak a csoportosulásnak is, amely kedden szerződést írt alá az infrastrukturális minisztériummal. Ezen tények függvényében Dražić kétségbe vonta, hogy a konzorcium a megadott határidőn belül befejezi az autópálya 110 kilométeres szakaszát.
– Tavaly egy teljes építkezési szezon alatt 20 kilométert sikerült befejezniük. Hát kérdem én: szinte ugyanazon vállalatok hogyan akarnak 110 kilométert 270 nap alatt befejezni? A kerülőutat sem lehetne befejezni ennyi idő alatt, még akkor sem, ha idehívnák az összes kínait dolgozni. Számolni kell a téllel, legkésőbb novembertől már nem lehet aszfaltozni, vagyis lehet, csak az út minősége nem fog megfelelni a szabványoknak. És azt sem értem, hogy Mrkonjić hogyan ígérhette kedden, hogy a 110 kilométer autópálya 2011. május 1-jéig elkészül. A kivitelezők ajánlatukban január végét jelölték meg határidőként a munkálatok elvégzésére, a minisztérium pedig ezt az ajánlatot fogadta el. Honnan veszi a miniszter a bátorságot, hogy kitolja a határidőket? – tette fel a kérdést Dražić, a folytatásban pedig a konzorcium vállalatainak múltjáról számolt be. Elbeszéléséből kiderült, hogy a három vállalatból egynek tavaly 230 napon át zárolva volt a számlája, a másiké pedig 70 napon keresztül. A szóban forgó vállalatok a korábbi tapasztalatok alapján szinte mindig késtek a kivitelezéssel, emiatt a szerb állam több alkalommal is késedelmi kamatot kényszerült fizetni, többek között a Világbanknak is, közölte a Voj-put igazgatója, aki elvetette azokat a vádakat, hogy a Voj-put mögött Ljubiša Buha Čume kétes hírű üzletember állna.
Dražić végül arra is kitért, hogy a Szabadka és Kelebia közötti kerülőút megépítéséről a Voj-put még 2001-ben, Zoran Đinđić kormányfő jóváhagyásával szerződést írt alá Marija Rašeta Vukosavljevićtyel, az akkori közlekedésügyi és telekommunikációs miniszterrel. Ezt a szerződést azóta sem bontotta fel senki.
A Voj-put a közelmúltban panaszt nyújtott be az infrastrukturális minisztériumnak. A panaszban 10 pontban foglalták össze a pályázati eljárás során észlelt szabálytalanságokat, amelyek szerintük egyértelműen ellentétben állnak a közbeszerzési törvény rendelkezéseivel. A minisztérium alaptalanságra hivatkozva elvetette a panaszt, ezért a Voj-put múlt szombaton a Köztársasági Jogvédelmi Bizottságnak küldte el ugyanazon panaszt, választ eddig nem kaptak. A Voj-put Boris Tadić szerb államfőhöz, a kormány minisztereihez, és a szerbiai parlament képviselői csoportjainak elnökeihez címzett levelében szintén beszámolt a pályázati szabálytalanságokról. Dražić azt sem tartja kizártnak, hogy végső esetben a szerbiai igazságügyhöz és a strasbourgi Nemzetközi Emberi Jogi Bírósághoz fordulnak jogorvoslatért.