2024. július 18., csütörtök

Krónikások

Harmincöt éves a Törökkanizsai Újság
Újhelyi Nándor, a képviselő-testület elnöke a 713. számot olvassa: lesz magyar neve a lapunknak

Törökkanizsán 1976. április 22-én jelent meg a község polgárainak tájékoztatására elindított Községi Híradó. A 35. életévébe lépett helyi lap az évek során több változáson ment keresztül, a kezdetben havonta megjelenő községi közlöny napjainkra Novokneževačke Novine – Novi Kneževac-i Újság néven, két nyelven kéthetente napvilágot látó, színes nyomással készülő újsággá nőtte ki magát.

Az évforduló kapcsán Danica Knežević Popov, az egy éve kinevezett szerkesztő méltatta a lapot:

Danica Knežević Popov méltatja a lapot

– Harmincöt évvel ezelőtt egy kis csapat indította útjára a helyi tájékoztatást szolgáló Községi Híradót, amely kezdetben havonta mindössze négy oldal terjedelemben jelent meg. Az évek során olykor a megszűnés fenyegette, és számos nehézség, anyagi gondok mellett készült és készül mind a mai napig a mi újságunk. A kezdeti négy oldal helyett ma már 16 oldalas és színes nyomással készülő újságot tudunk az olvasó elé tenni. Időről időre változott a lap arculata, amit útkeresésnek nevezhetnénk, de az újságunk továbbra is az emberi sorsok és események krónikása.

Tavaly sikeres évet zártunk, megjelent az újság 700. száma, ma már a 713. számnál tartunk. A több mint harmincéves folyamatos megjelenés elismeréseként a Szerbiai Falusi Újságírók Egyesülete ezüstplakettel jutalmazta szerkesztőségünket. A nyomtatott sajtó mellett az infócsatorna már tíz éve áll a lakosság szolgálatában – emelte ki Danica Knežević Popov az Törökkanizsai Újság 35 éves fennállása alkalmából.

Az önkormányzat alapította és finanszírozza a helyi tájékoztatást, ezért Újhelyi Nándortól, a községi képviselő-testület elnökétől a lap és a helyi tájékoztatás helyzete és fejlesztési lehetőségei iránt érdeklődtünk:

– A községi képviselő-testület alapította meg azt a közvállalatot, amely megjelenteti a helyi újságot is. A Tájékoztatási Közvállalatot a 2000. évi demokratikus változások nyomán lehetett életre hívni, az akkori községi vezetés ide helyezte az újságot is. A lapkiadás mellett működtetünk egy helyi kábeltévés csatornát, amelyen informatív jellegű riportokat, híreket láthat és hallhat a lakosság.

A két médium ki tudja elégíteni a polgárok tájékozódási igényeit?

– Az újság 16 oldalon kéthetente jelenik meg ezer példányban, és községünk minden településén megvásárolhatják a polgárok. Mielőtt néhány éve áttértünk volna a színes nyomásra, ingyenes volt az újság, de a költségek növekedése miatt ez nem maradhatott így. A kinyomtatott ezer példányból több mint 800 kel el 30 dináros áron, de ez a bevétel a nyomdaköltséget is alig fedezi. Az írott sajtóval ellentétben az infócsatorna hírei csak a Törökkanizsa településen élőkhöz tudnak eljutni, a falvakban nincs megoldva a szolgáltatás elérése. Szeretnénk, ha az általunk alapított kis újság munkatársai több információt, hírt hoznának be a falvakból is. A munkatársak kilencven százaléka törökkanizsai, ezért helyi tudósítók bevonásával lehetne ezen a problémán enyhíteni.

Hányan dolgoznak a helyi tájékoztatásban, és mennyiért?

– A községi költségvetésből fedezzük a Tájékoztatási Közvállalat hét alkalmazottjának a személyi jövedelmét. Nagyjából ugyanazok az újságírók készítik a lapot és a televíziós anyagokat is. A középiskolai végzettséggel rendelkező munkatársak a szerbiai átlagbérektől valamivel kevesebbet kapnak.

Hogyan lehetne javítani a helyi magyar nyelvű tájékoztatáson?

– Aktuális probléma a káderhiány, kevés a képzett újságíró. Néhány magyar fiatallal bővült a szerkesztőség, akik tavaly részt vettek a tiszaszentmiklósi újságírótábor munkájában. A lapban még mindig kevés a magyar nyelven megjelenő írás. Az újság magyar része még mindig messze nem attól, aminek lennie kellene, amit elvár tőlünk a község magyarsága. Amit három újságíró végez szerbül, az egy magyar munkatársra hárul.

Mikor lesz magyar neve is a lapnak?

– Az újságnak minden bizonnyal változni fog a neve, és bízom benne, hogy hamarosan a helységnévtáblákhoz hasonlóan a tájékoztatásban is megvalósul és törvényes formát ölt a kétnyelvűség, a magyar nyelv hivatalosan is a kommunikáció nyelve lesz községünkben – mondta a mindig bizakodó Újhelyi Nándor.

A törökkanizsai Tájékoztatási Központ vérbeli profija Zorica Urošev okleveles újságíró, aki már két évtizede dolgozik a szakmában:

A helyi tájékoztatásban is tisztelni kell a kétnyelvűséget, a hagyományos magyar elnevezés ellen semmi kifogásom. Ahogy községünk magyar neve Törökkanizsa, ugyanúgy a helyi újság is nyugodtan lehetne Törökkanizsai Újság. Erről szól a kisebbségi nyelvhasználati törvény is. Szerintem a politikusokban van a hiba, a községi uralkodó koalícióban nem volt meg a jóakarat a kétnyelvűség minden szintű bevezetésére. Sajnos még mindig sok szerb ellenzi a Törökkanizsa név használatát, még mindig többen vannak azok, akiknek nincs ínyére a kétnyelvűség.

Magyar Szuzanna az egyetlen magyar újsáíró..

Magyar Szuzanna szerint még egy magyar munkatárs kellene

– Második éve vagyok a Tájékoztatási Központ munkatársa, még valójában kezdőnek számítok az újságírásban, de rám hárul a feladat, hogy a kéthetente napvilágot látó 16 oldalas újságunkban legyenek magyar nyelvű cikkek is. Községünk lakosságának egyharmada magyar, és ha ezeket az arányokat vesszük alapul, akkor bizony még egy magyar újságíróra szükség lenne a szerkesztőségünkben, már csak azért is, hogy nem maradjunk le a falvakban történő eseményekről. Ha valamennyivel több pénzt tudna fordítani az alapító, a helyi önkormányzat a tájékoztatásra, akkor megvalósulhatna az egyharmad-kétharmad arány a Tájékoztatási Központban is. Ezzel szemben olyan híreket lehet hallani, hogy csökkenteni akarják a fizetésünket, mert nagyok a kiadások – mondta Magyar Szuzanna újságíró.