2024. július 18., csütörtök

NEMZETITANÁCS-VÁLASZTÁSOK: Kiemelt hangsúly az oktatáson

Dr. Csengeri Attila: Távlati tervünk, elsősorban Szabadkára gondolva, egy magyar tannyelvű egyetem megvalósítása

Csütörtökön este a magyarkanizsai városháza dísztermében a Vajdasági Magyarként Európába elnevezésű lista vezetője, dr. Csengeri Attila sebész főorvos, tartományi egészségügyi titkár, Borsos Csilla magiszter, a törökkanizsai általános iskola igazgatója, és Raffai Mária magyarkanizsai vállalkozó ismertette a Demokrata Párt által támogatott Humentis civil szervezet választási programját.

A jelöltek hangsúlyozták, hogy a Vajdasági Magyarként Európába lista összeállításakor ügyeltek arra, hogy képviseletet biztosítsanak a tartomány minden régiójának, a tömbben és a szórványban élő magyarságnak egyaránt.

– Már nyolc éve létezik az MNT, de tevékenysége eddig nem volt hatékony, sokkal többet kell tennünk az oktatás, a tájékoztatás, a kulturális élet és intézmények fejlesztése és a hivatalos nyelvhasználat, az anyanyelvünk szélesebb körű alkalmazásának terén, tartós megmaradásunk és nemzeti öntudatunk fejlesztése érdekében. Az MNT-be olyan embereket jelöltünk, akik a nemzeti tanács hatáskörén belül értenek az egyes szakterületekhez, eddigi munkájukkal és rátermettségükkel bizonyították, hogy képesek eredményeket elérni – hangsúlyozta bevezető beszédében Csengeri Attila.

– Az oktatás területén már az óvodás kortól probléma az anyanyelven való oktatás, kevesebb gyereket íratnak magyar óvodába, mint amennyire lehetőség lenne. Az általános iskolai és a középiskolai oktatásban még kifejezettebb ez a tendencia, a nem magyar iskolában való továbbtanulás. A szórványban sajnos nincs elég magyar gyerek, hogy helyben anyanyelven tanulhassanak. A szórványban élő diákok számára ingyenes utaztatást fogunk biztosítani, megfelelő iskolába szeretnénk eljuttatni a magyar diákokat, ahol színvonalas oktatásban részesülnének anyanyelvükön. Azonban az államnyelvre is nagyobb gondot kell fordítani és egy idegen nyelv megfelelő ismeretére.

– A programunk kiemelt része a középfokú oktatásban részvevő magyar diákok kollégiumi elhelyezésének a támogatása. Újvidéken épül egy európai kollégium a magyar ajkú egyetemi hallgatók számára, hasonlóan kellene megoldani a középiskolások elhelyezését is. Az új MNT-nek nagy figyelmet kell fordítania a megfelelő szaktanárok, akár magyarországi tanárok biztosítására. Távlati tervünk, elsősorban Szabadkára gondolva, egy magyar tannyelvű egyetem megvalósítása – fejtegette Csengeri doktor.

Borsos Csilla kifejtette, hogy a meglévő iskolahálózatban az oktatási minisztérium tavaly ésszerűsítésbe kezdett, tagozatokat vontak össze és szüntettek meg, amelyekre nem reagált az MNT időben és kellő erélyességgel.

– A kistelepüléseken meg kell őrizni a meglévő osztályokat, de a kis bánáti falvakban a magyar oktatást egyre nagyobb veszély fenyegeti. Ha egy faluban már nincs magyar oktatás, a leépülés felgyorsul. Nagyon fontos továbbá a magyar nyelvű oktatásban alkalmazott tantervek elkészítése, a programok véleményezése. Oda kell figyelni, hogy a magyar nyelvű tankönyvek időben a magyar diákok kezébe kerüljenek. A tankönyv-választhatóság, a külföldi könyvek használata nem ütközhet többé akadályba – hangsúlyozta Borsos Csilla.

Raffai Mária kiemelte, hogy nagyon lényeges, hogy itthon tudjuk tartani a fiataljainkat, az értelmiséget és a vállalkozókat.

– A Humentis civil szervezetben a vállalkozók a mindennapi munkájuk alkalmával tapasztalják a szakképzés hiányosságait, az anyanyelven való boldogulás nehézségeit. Olyan vállalkozói réteg kialakítására van szükség, amely az Európai Unióban is megállja a helyét. A vállalkozók szaktudásukkal támogatást tudnak nyújtani az MNT célkitűzéseinek a megvalósításában – szögezte le Raffai Mária.