Négy nappal a magyar nemzetitanács-választások és egy nappal a kampánycsend előtt lapunknak Végel László Kossuth-díjas író a következőképpen véleményezte a választásokat:
– Az eddigiekhez viszonyítva számomra a folyamat enyhe előrelépést jelent. Előrehaladásnak tartom azt, hogy több lista indul a választásokon. Ugyanakkor leszögezném, hogy az egész folyamatot a felkészületlenség és az átgondolatlanság jellemzi.
A választásra való felkészüléshez a választás szereplőinek csak nagyon rövid idő állt rendelkezésére, és maga a törvényhozás sem rendelkezett kellőképpen a részletekről. A választói névjegyzékre való feliratkozás módszere sem volt megfelelő, a kampány folyamán pedig nem biztosítottak minden lista számára arányosan pénzt egy rendes kampány lefolytatásához.
Miért tartja fontosnak a választásokat?
– Az eddigi elektori választáshoz képest most mégis megindult egyfajta versengés, megszülettek valamilyen programok. Ezek nagyrészt ellenőrizhetetlenek, de mégis van valami különbség közöttük. Én azt gondolom, hogy ennek köszönhetően a nemzeti tanács munkája, ha ellentmondásos is, de jobb is lesz.
Elégedett a nemzeti tanácsokat, tehát az MNT-t is megillető hatáskörökkel?
– Nem. Én erről már írtam is, hogy a munka világa nagyon szorosan összefügg az identitással. A törvényben meghatározott hatáskörök nagyon szűk körben mozognak.
Mi a véleménye arról, hogy ha közvetetten is, de nem magyar előjelű pártok is indulnak a választásokon?
– Mivel a törvény ezt így irányozza elő, akkor e tekintetben most én sem mehetek a törvénnyel szemben. Én másképpen képzelném mindezt el. A pártoknak nem civil szervezetek formájában kellene indulniuk: a már bizonyítottan kisebbségi programmal rendelkező pártoknak kellene, hogy lehetővé váljon a részvétel. Ha a Demokrata Pártnak bizonyítottan lenne, vagy van konkrét kisebbségi programja, akkor a DP ezzel a programmal pályázhatna, de nem civil tógában. Így lenne korrektebb.
Mi a véleménye arról a kijelentésről, miszerint a vasárnap megrendezendő választások a pénzről és a hatalomról szólnak?
– A világon minden választás a hatalomról és a pénzről szól. Emiatt nem kell szörnyülködni. Nem hallottam olyan választásokról, ahol ez máshogy lett volna. Az a kérdés, hogy miként tekintünk a pénzre. Az igazán komoly, demokratikus hagyománnyal rendelkező választásokon azt is nézik, hogy a választópolgároknak melyik megoldás a kedvezőbb. Ezen vitatkoznak a pártok. Itt erről nem lehet szó, mivel ez nem tartozik a nemzeti tanácsok hatáskörébe, de a választások általában mindig a hatalomért folytatott harcot jelentik.
Ha megnézzük a választásokon induló listákat, akkor talán azt láthatjuk, hogy nagyon különböznek egymástól. Az új MNT összeállása alkalmával nem okoz majd nehézséget, hogy ennyire különböző listákon induló személyekből tevődik majd össze az MNT?
– Én nem látok túlságosan nagy különbséget a listák céljai között. Mindannyian a magyar közösség javát szeretnék szolgálni. Én azt látom, hogy a programok összeállításakor mintha nem vették volna figyelembe, hogy az MNT mandátuma négy évig tart. Olyan célkitűzések is szerepelnek a programokban, amelyek megvalósítása várhatóan hosszabb időt vesz igénybe.